GRY
 
 

Jak przygotować jedynaka na pojawienie się rodzeństwa

Jedynak ma rodziców na wyłączność. Jest dla nich oczkiem w głowie, pępkiem świata etc. Ale do czasu. Gdy pojawia się rodzeństwo, relacje w rodzinie się zmieniają. Zobacz, w jaki sposób przygotować jedynaka na to, że zostanie siostrą lub bratem.

ciąża z drugim dzieckiem
fot. Fotolia
Narodziny dziecka są przeżyciem dla całej rodziny. Jednak dla jedynaka, który do tej pory miał rodziców tylko dla siebie jest to szczególne trudne wydarzenie. Violetta Kruczkowska z Gordon Training International radzi, w jaki sposób przygotować dziecko do zmieniającej się sytuacji. Przeczytajcie, co robić, by uczynić zmiany łatwiejszymi dla jedynaka.  

Niezależnie od tego, w jakim wieku jest twój jedynak, zastanów się nad jego osobowością, by przewidzieć jak zareaguje na wiadomość o pojawieniu się nowego członka rodziny i konieczności zmian z tym związanych. Zastanów się, czy dziecko jest elastyczne, czy raczej trudno przystosowuje się do nowych sytuacji? Nie zwlekaj z rozmową. Zacznij odpowiednio wcześniej przed pojawieniem się w domu noworodka.

W jak powiedzieć jedynakowi o ciąży?

Kiedy już zdecydujesz, że nadszedł właściwy moment, spokojnie powiedz dziecku, że jesteś w ciąży. Powiedz, że od już niedługo pojawi się w domu noworodek i że zostanie starszą siostrą lub starszym bratem. Rozmawiając z jedynakiem, nie bagatelizuj uczuć dziecka, które kryją się poza słowami (pozytywnych i negatywnych). Jeśli jedynak zareaguje pozytywnie, z zaciekawieniem, zacznie zadawać pytania, po prostu szczerze odpowiadaj. Kiedy zaś dziecko zareaguje inaczej i nie będzie zadowolone z powiększenia rodziny, starając się go pocieszyć, nie mów:
 • Nie martw się, zobaczysz taki mały dzidziuś jest słodziutki (uspokajanie),
 • Zobaczysz, wszystko będzie dobrze (uspokajanie),
 • Nie mów tak, przecież to twój braciszek albo siostrzyczka (rozkazywanie),
 • Jak ty byś się czuł/a, gdyby ktoś tak powiedział o tobie (moralizowanie),
 • Nie mam zamiaru słuchać, jak w ten sposób mówisz o dziecku (ostrzeganie),
 • Proszę cię wysłuchaj mnie, opowiem ci, jak to będzie wyglądało (przekonywanie),
 • Czemu tak mówisz? To nieładnie, nie wiesz o tym? (wypytywanie),
 • Chodź, pójdziemy na lody (odwracanie uwagi),
 • Jesteś dzielna i mądra, na pewno sobie poradzisz w nowej sytuacji (chwalenie).
Rozmawiając z jedynakiem, staraj się być otwarta, nie popadaj w schematy, takie jak wygłaszanie kazań, ostrzeganie, pocieszanie czy odwracanie uwagi. Są one częstą reakcją rodziców na to, co mówi dziecko, kiedy przeżywa problem lub silne emocje. Jeśli więc reakcja dziecka nie będzie zgodna z twoimi oczekiwaniami, postaraj się zachować spokój. Nie reaguj złością, ponieważ to dla twojego jedynaka sygnał, że jego uczucia i potrzeby nie są ważne. A przecież w sytuacji, w której za chwilę twoja miłość i uwaga ma być dzielona miedzy dwójkę dzieci, emocje są najważniejsze. Nie można ich bagatelizować.

Nie bój się, jeśli na wieść o rodzeństwie, dziecko okazywać negatywne uczucia. Postaraj się je zrozumieć, pamiętaj również, że z czasem uczucia przemijają i wszystko się zmienia np. radość zastępuje smutek, a nadzieja rozczarowanie. Wczuj się w to, co przeżywa twój jedynak, postaraj się zrozumieć jego punkt widzenia i spojrzeć na świat jego oczami. Nie patrz na sytuację tylko z własnej perspektywy. Dzięki temu zyskasz więcej empatii i zrozumienia. Zaufaj dziecku – jeśli mu pomożesz, ono upora się ze swoimi uczuciami. Nie staraj się ich zmienić, tylko dlatego, że tobie będzie łatwiej.
Redakcja poleca: Jaką rolę w twoim dzieciństwie odegrała babcia? [SONDA ULICZNA]
O to, jaką rolę w naszym dzieciństwie odegrała babcia zapytaliśmy przechodniów. W niedzielę obchodzimy Dzień Babci i z tej okazji życzymy wszystkim babciom dużo zdrowia i uśmiechu!

Umiejętność słuchania dziecka

Wysłuchaj tego, co dziecko ma do powiedzenia bez osądzania, potępiania czy analizowania. Postaraj się zachować neutralność, okazać uwagę przez milczenie, kontakt wzrokowy i drobne, słowne zachęty np.: „Chętnie cię wysłucham”, „Mów dalej, proszę”. Zamiast przekonywania jedynaka lub odwracania jego uwagi od tego co przeżywa, wykaż pełną akceptację i zrozumienie, mówiąc np.:
 • Denerwujesz się, bo to dla ciebie nowa sytuacja,
 • Boisz się zmiany,
 • Nie lubisz zmian, przez tyle lat byłeś sam, a teraz pojawi się ktoś, kogo nawet nie znasz,
 • Myślisz, że wszystkie maluszki ciągle płaczą,
 • Chciałbyś nadal mieć nas tylko dla siebie,
 • Martwisz się, że będziesz musiała dzielić się swoimi zabawkami,
 • Z jednej strony cieszysz się, że będziesz miał brata, a z drugiej strony jest ci trudno, bo nie będzie to już tylko twój pokój.
Poza właściwą komunikacją włącz jedynaka w przygotowania związane z pojawieniem się nowego członka rodziny, np. wybierzcie razem mebelki, łóżeczko, wózek, ubranka, zabawki. Jeśli dziecko jest większe, wspólnie porozmawiajcie o tym, jak zmieni się otoczenie w waszym domu czy mieszkaniu. Pozwólcie wypowiedzieć mu własne zdanie i cierpliwie go wysłuchajcie.


ZOBACZ TEŻ: Jak mówić, żeby dziecko słuchało?


Doładuj
Przeładuj