dziecko, dentysta, lekarz, strach

Jak przygotować dziecko na pierwszą wizytę u dentysty?

Rodzice planujący pierwszą wizytę swojego dziecka u dentysty powinni pamiętać, że jest to bardzo ważne wydarzenie. Dziecko będzie długo pamiętało pierwsze doświadczenia ze stomatologiem.
dziecko, dentysta, lekarz, strach
Nieumiejętne potraktowanie dziecka przez dentystę, zadanie mu bólu, zawiedzenie jego zaufania to powody, dla których wizyta w gabinecie stomatologicznym może zacząć kojarzyć się negatywnie i wpłynąć na jego późniejsze nastawienie do tego typu leczenia.

Dlaczego pierwsza nieudana wizyta u dentysty ma ogromny wpływ na późniejsze nastawienie dziecka do leczenia stomatologicznego?

Najczęściej odpowiedzialny jest za to mechanizm, dzięki któremu dziecko uczy się funkcjonować w rzeczywistości. Polega on na kojarzeniu pewnych bodźców – czyli tego, co na nie oddziałuje – z jego reakcją. Powoduje on to, że jeśli coś nie jest dla dziecka przyjemne, będzie tego unikać. Dodatkowo, jest to mechanizm regulujący zachowania w sposób automatyczny i nie uwzględnia refleksji dziecka, że czasami warto jest coś zrobić dla własnego dobra, np. przyjąć lekarstwo a nie zjeść ciasteczko. To drugie jest przyjemne, a to pierwsze służy jego dobru. Badania pokazują, że dorosłe osoby bardzo żywo pamiętają doświadczenia z dzieciństwa dotyczące wizyt u dentysty. Te związane z bólem są podstawą do formowania się dentofobii. Stwierdzono, że dzieci z fobią przeżyły więcej traumatycznych wizyt u dentysty i było to we wcześniejszym okresie dzieciństwa. Dziecko będzie długo pamiętało dentystę, który nie poczekał, aż zacznie działać środek znieczulający czy poczuło się oszukane, gdy żel „wcale nie smakował, jak truskawki”.

Zobacz też: Wizyta z dzieckiem u dentysty - 5 pytań
Redakcja poleca: Domowe sposoby na przeziębienie - film
Nie zawsze konieczna jest wizyta u lekarza, czasem wystarczy herbata z cytryną czy ciepła kąpiel. Pediatra poleca domowe sposoby na przeziębienie.

Po pierwsze oswojenie dziecka z lekarzem stomatologiem

Bardzo istotne jest, aby pierwsze wizyty nie były związane z zabiegami, a służyły adaptacji, budowały pozytywne skojarzenia. Dobrze, by miały one miejsce nie później niż do 3 roku życia. W tym wieku dziecko nie ma jeszcze raczej problemów z uzębieniem, a wizyta posłuży jedynie oswojeniu się z sytuacją.

Po drugie zadbanie o to, aby wizyta była dla dziecka jak najbardziej komfortowa

W przypadku dziecka poddawanemu leczeniu u stomatologa ważne jest, aby kuracja była jak najbardziej komfortowa. Dlatego warto wtedy pamiętać o:
  • wyborze odpowiedniego stomatologa. Bardzo ważna jest wcześniejsza wizyta rodzica u dentysty, która pozwoli sprawdzić atmosferę przychodni czy wystrój wnętrza;
  • zadbaniu o to, aby lekarz zajął się małym pacjentem już w pierwszej chwili wizyty w gabinecie, rozmawiał z dzieckiem, tak by swą uwagę skupiało na życzliwej twarzy lekarza, a nie przyrządach specjalistycznych. W każdym przypadku rozmowa z pacjentem i kojący głos dentysty są dobrym dodatkiem do zabiegu.
  • zwróceniu uwagi lekarzowi, aby informował dziecko o działaniach i wyjaśniał mu przystępnym językiem, co ma na celu zabieg i na czym polega. Dentysta wpływa na poziom lęku u dziecka, zatem empatia i przyjacielskie wyjaśnianie dziecku sytuacji pomagają uzyskać lepszą współpracę z jego strony. Dzieci szczególnie doceniają dentystę, który mówi im, że będzie reagował na sygnały dziecka wskazujące jego dyskomfort (np. podniesienie ręki).

Ze względu na szczególną ważność pierwszej wizyty dziecka u dentysty rodzice powinni zadbać o pozytywne skojarzenia z tym wydarzeniem. Należy pochwalić dziecko po zabiegu. Dobrym pomysłem jest ofiarowanie przez dentystę w nagrodę np. kolorowej nalepki, a ze strony rodziców zabranie dziecka po zabiegu np. do kina. Wyjście do gabinetu dentysty nabierze wtedy innego znaczenia i ma szansę kojarzyć się nawet z przyjemnymi chwilami.

Zobacz też: Co zrobić, by dziecko nie bało się dentysty?

Konsultacja: dr Mirosława Huflejt – Łukasik, współzałożycielka Polskiego Instytutu NLP.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy