niemowlę, kąpiel, mycie główki, tesco, lidl, biedronka, carrefour, rossmann

Zabawy w pianie

Przygotowując kąpiel dziecka, pamiętamy, że wanienka musi być czysta, że wszystkie niezbędne kosmetyki, ręczniki i zabawki malca muszą być w zasięgu ręki.
niemowlę, kąpiel, mycie główki, tesco, lidl, biedronka, carrefour, rossmann

Zapominamy jednak, że na bezpieczeństwo kąpieli olbrzymi wpływ ma także... regularna dezynfekcja toalety. Jak to możliwe? Noworodki i małe dzieci nie mają jeszcze w pełni ukształtowanego układu odpornościowego, przez co w dużo większym stopniu niż dorośli narażone są na wszelkiego rodzaju infekcje. Stąd tak ważne jest, by jak najskuteczniej im zapobiegać i zwalczać groźne dla zdrowia drobnoustroje, zanim zdążą zagrozić zdrowiu naszego dziecka. Wszyscy wiemy, jak niebezpieczne może być zarażenie salmonellą czy biegunką wywołaną rotawirusem. Do podstawowych obowiązków rodziców należy utrzymywanie czystości w całym domu, ze szczególnym uwzględnieniem kuchni i łazienki, a przede wszystkim samej toalety, gdyż bakterie najlepiej rozwijają się w środowisku wodnym. To w niej bowiem znajduje się źródło większości drobnoustrojów, które, nieeliminowane, bardzo szybko się  namnażają i są w stanie opanować całą łazienkę.

Reguły gry

Gorąca para, stojąca woda i gromadzące się w niej nieczystości stanowią doskonałą pożywkę nie tylko dla groźnych bakterii, ale także wirusów i pleśni. Szkodliwe zarazki dostają się do organizmu wraz z wdychanym powietrzem lub przenoszone są na brudnych rękach. Dlatego odpowiednie sprzątnięcie łazienki przed kąpielą dziecka to obowiązek. Jak zatem dobrze posprzątać?
– Wannę, kabinę prysznicową czy brodzik myj regularnie odpowiednim środkiem, np. dobrym mleczkiem do czyszczenia. Zwracaj uwagę na fugi oraz wszelkie zakamarki – to w nich lubią się zbierać zarazki oraz rozwijać pleśnie i grzyby. Dlatego od czasu do czasu przecieraj je płynem czyszcząco-dezynfekującym, który dodatkowo przywróci naturalną biel.
  • Do mycia wanienki malca używaj tego kosmetyku (mydełka, żelu), w którym kąpiesz jego samego.
  • Po każdej kąpieli upierz ręczniki (w łagodnym proszku lub płynie przeznaczonym dla najmłodszych), umyj i wytrzyj matę antypoślizgową (jeśli kładziesz ją na dno wanienki) oraz zabawki, którymi malec bawi się w czasie pluskania.
  • Dbaj o drożność otworów odpływowych – systematycznie stosuj środki udrożniające oraz dezynfekujące, które zabiją wszelkie namnażające się w nich zarazki.
  • Codziennie opróżniaj kosz, a raz na jakiś czas umyj go środkiem zabijającym drobnoustroje.
  • Regularnie pierz dywaniki łazienkowe.
Redakcja poleca: Poznaj najciekawsze zabawki do kąpieli polecane przez Mamissima – film
Zobacz przegląd zabawek kąpielowych dla dzieci od malucha do przedszkolaka, dzięki którym wieczorny rytuał stanie się prawdziwą morską przygodą!

Chmura bakterii

Dla większości mam powyższe rady wydają się zupełnie oczywiste. Ale wiele z nich zapomina, że bezpieczna dla dziecka łazienka to ta, w której jest zdezynfekowana toaleta. Dlaczego?
W ciągu jednej doby w toalecie może powstać nawet 8 miliardów bakterii. Jeżeli nie dezynfekujemy jej codziennie, przy każdym spłukaniu bakterie wydostają się z muszli wraz z kropelkami wody i osiadają na otaczających sprzętach znajdujących się nawet 1,5 metra dalej – czystej wanience, upranych ręcznikach, szczoteczkach do zębów, umywalce i kranie, w końcu na dziecięcych zabawkach kąpielowych... Mamy wówczas do czynienia ze zjawiskiem „bakteriozolu” – chmury bakterii wystrzelonej z toalety przez podmuch spływającej wody. Mogą one przetrwać w łazience przez ponad 4 tygodnie. W tym czasie najczęściej są roznoszone po pozostałych pomieszczeniach, a nasza praca, włożona w odpowiednie przygotowanie łazienki przed kąpielą dziecka, staje się syzyfowa.
Oceń artykuł

Ocena 6 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy