niemowlę, butelka, picie, picie dla niemowlaka
fot. oksun70 - Fotolia.com

Ciepłe mleko na życzenie

Trudno skupić się na odmierzaniu mleka, kiedy głodny maluch niecierpliwi się i płacze.
niemowlę, butelka, picie, picie dla niemowlaka
fot. oksun70 - Fotolia.com
Trudno skupić się na odmierzaniu mleka, kiedy głodny maluch niecierpliwi się i płacze. Zobacz jak przyspieszyć przygotowywanie mleczka.

Przygotowywanie mieszanki na każde karmienie, zwłaszcza gdy dziecko jest małe i je co najmniej sześć razy na dobę, bywa uciążliwe. Trudno skupić się na odmierzaniu mleka, kiedy głodny maluch niecierpliwi się i płacze. Jeszcze gorzej jest w nocy – czas przygotowania mleka dłuży się wtedy w nieskończoność. Aby uniknąć stresu, zapobiegliwe mamy przygotowują sobie butelki z odmierzoną porcją proszku i przegotowaną wodę w termosie. Można też gotowe mleko (na dwa, trzy karmienia, nie więcej) w szczelnie zamkniętych butelkach wstawić do lodówki, by potem je tylko podgrzać. Sposoby są różne.

Wstaw butelkę do gorącej wody

To najprostszy domowy sposób podgrzewania mieszanki lub słoiczka. Wystarczy na kilka minut wstawić butelkę do naczynia z gorącą wodą lub potrzymać ją pod strumieniem gorącej wody z kranu. Nie wlewaj mieszanki do kubka i nie gotuj jej na ogniu lub rozgrzanej płycie kuchennej – temperatura powyżej 50°C niszczy odżywcze składniki mleka, w tym witaminy.

Jakie mleko modyfikowane dla noworodka - testy i opinie
Redakcja poleca: Piniata – jak ją zrobić? Instrukcja krok po kroku (film)
Piniata to coraz popularniejszy element dziecięcych przyjęć. Przedstawiamy prosty sposób, jak samodzielnie zrobić efektowną piniatę. Choć nie jest to skomplikowane, warto zabrać się do pracy z odpowiednim wyprzedzeniem, aby piniata zdążyła wyschnąć.

Możesz użyć podgrzewacza

Dzięki niemu oszczędzisz czas, możesz nakarmić malucha bez wychodzenia do kuchni i – co jest wygodne zwłaszcza w nocy – przygotowanie ciepłego mleka dla dziecka nie zajmie Ci dużo czasu, ok. 4–5 minut. Podgrzewanie w nim jest bardzo proste. Wystarczy wlać do niego zimną wodę, wstawić butelkę (lub słoiczek) i ustawić termostat. Dzięki niemu posiłek dla dziecka będzie podgrzewany tylko do odpowiedniej dla malca temperatury. O tym, że mieszankę można już podać, poinformuje Cię lampka. Mieszanka jest podgrzana po około 4 minutach. Pamiętaj, że w podgrzewaczu nie wolno trzymać mieszanki między karmieniami!
Na rynku dostępne są też specjalne podgrzewacze samochodowe, które doskonale sprawdzają się w czasie podróży. Podłącza się je do gniazdka zapalniczki samochodowej. Mleko osiąga odpowiednią dla dziecka temperaturę po 20 minutach. Wszystkie oferowane przez producentów podgrzewacze pasują do standardowych butelek oraz słoiczków.
Sprawdź: Podgrzewacze do butelek – opinie, ranking

Nie korzystaj z mikrofalówki

To prawda, że podgrzewanie w kuchence mikrofalowej jest bardzo szybkie i wygodne. Warto jednak wiedzieć, że mleko podgrzewa się w niej nierównomiernie – niektóre partie płynu mogą nawet oparzyć malca. Niestety, każdego roku do szpitali trafiają maluchy po takim wypadku! Jeśli więc już podgrzejesz posiłki dla dziecka w kuchence mikrofalowej, przed podaniem bardzo dokładnie je wymieszaj i koniecznie sprawdź ich temperaturę.

Przed podaniem mleka sprawdź jego temperaturę

Mieszanka nie może zbyt gorąca. Powinna mieć temperaturę pokarmu mamy, czyli około 35°C. Aby sprawdzić, czy temperatura jest odpowiednia, wylej sobie kilka kropel na wewnętrzną stronę przedramienia – mleko powinno być ciepłe, a nie gorące. Możesz też użyć specjalnego termometru, np. Philips. Podaj je dziecku zaraz po podgrzaniu – w cieple szybko rozmnażają się bakterie.

Dbaj o higienę

To ważne, byś umyła ręce, zanim zabierzesz się do przygotowywania mieszanki. Przestrzegaj też zaleceń producenta. Poza tym wodę na mleko gotuj co najmniej pięć minut. A po karmieniu myj oraz sterylizuj butelki i smoczki. Tylko wtedy mleczny posiłek na pewno będzie zdrowy i pełnowartościowy.

Tekst: Beata Bujak
Konsultacja: Dr Lilianna Baran, Pediatra Neonatolog I Klinika Położnicza we Wrocławiu
Oceń artykuł

Ocena 5 na 3 głosy

Zobacz także

Popularne tematy