Jak przygotować się do ciąży
fot. AdobeStock

Planujesz zostać mamą? Sprawdź, jak przygotować organizm do ciąży

Przygotowanie do ciąży to przed wszystkim mądre i świadome planowanie. Robi się to po to, aby zdrowiej przejść przez wszystkie etapy ciąży. Pamiętaj, że jeżeli odpowiednio przygotujesz organizm, masz szansę zminimalizować ryzyko powikłań ciąży i przyszłych problemów zdrowotnych twojego dziecka.
Jak przygotować się do ciąży
fot. AdobeStock
Advertisement

W jaki sposób przygotować się do ciąży?

Zdaniem lekarzy przygotowania do ciąży warto zacząć już rok wcześniej. Bo przecież zdrowy organizm mamy, to wspaniała inwestycja w zdrowie dziecka, a także duże prawdopodobieństwo bezpiecznego porodu. Dlatego, zanim podejmiesz tę ważną, życiową, decyzję:

Zrezygnuj z antykoncepcji hormonalnej
Po odstawieniu tabletek hormonalnych organizm może powrócić do pełnej normy z pierwszą fizjologiczną miesiączką, ale może tak się stać dopiero roku. Najczęściej po stosowaniu hormonalnej antykoncepcji przydarzają się cykle bezowulacyjne albo nieregularne. Dlatego co najmniej trzy miesiące przez planowaną ciążą zrezygnuj z antykoncepcji i daj organizmowi szansę na powrót do prawidłowego funkcjonowania.

Postaw na zdrową dietę
Przygotowując się do ciąży zadbaj o zdrową dietę, bogatą w składniki odżywcze. Unikaj wysoko przetworzonych produktów, słodyczy, jedzenia z dużą zawartością soli, cukru i niezdrowych tłuszczów. Jedz produkty bogate w kwas foliowy, np. pomarańcze, banany czy zielone warzywa, Przed planowaną ciążą unikaj słodzików i kofeiny – jeśli nie wyobrażasz sobie życie bez kawy, spróbuj ograniczyć się do maksymalnie dwóch filiżanek dziennie.

Zadbaj o kondycję fizyczną
Ciąża i poród to ogromny wysiłek dla twojego organizmu, dlatego już wcześniej zadbaj o poprawę mięśni, kości i stawów. Wykonuj ćwiczenia poprawiające wytrzymałość oraz funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego, a także te, które poprawiają elastyczność mięśni. To może być joga, basen, pilates, aerobik czy jazda na rowerze. Zależy od tego, co sprawia ci przyjemność.

Unikaj alkoholu i papierosów
Przed planowaną ciążą ogranicz spożywanie alkoholu, a jeśli palisz papierosy – im szybciej zrezygnujesz z nałogu, tym lepiej. Pamiętaj, że pojedynczy papieros zawiera 4 tys. szkodliwych substancji, z czego przynajmniej 40 jest rakotwórczych. Palenie papierosów obniża także szansę na poczęcie dziecka, nie mówiąc już o tym, jak destrukcyjny wpływ ma na twoje zdrowie.

Uzupełnij witaminy i minerały
Eksperci z Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego uważają, że odpowiednia ilości witamin i mikroelementów stosowanych przed ciążą, ma pozytywny wpływ na rozwój płodu i zdrowie matki. Dlatego warto uzupełnić dietę w suplementy zawierające kompozycję starannie dobranych składników odżywczych, takich jak kwas foliowy, witaminę D czy jod.

Dlaczego warto stosować suplementy?

Niestety nie da się dostarczyć organizmowi wszystkich niezbędnych witamin jedynie za pomocą pożywienia. Dlatego przed planowanym poczęciem warto uzupełniać dietę przy pomocy odpowiednich suplementów.

Z myślą o kobietach planujących ciążę opracowano suplement diety Pregna START, który zawiera kompozycję starannie dobranych składników odżywczych, w tym kwas foliowy, witaminę D i jod rekomendowane przez Polskie Towarzystwo Ginekologiczne. Pregna Start zawiera dwa źródła kwasu foliowego, w tym L-metylofolian wapnia – aktywną, łatwo i szybko przyswajalną formę folianów. Uzupełniające spożycie kwasu foliowego zwiększa poziom folianów u matki. Niski poziom folianów u matki jest czynnikiem ryzyka rozwoju wad cewy nerwowej u rozwijającego się płodu. Ponadto kwas foliowy wspiera prawidłowe funkcjonowanie układu odpornościowego przyszłej mamy. Witamina D pomaga w prawidłowym wykorzystywaniu wapnia i fosforu przez organizm kobiety. Jod wpiera prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego.

Cynk, zawarty w preparacie Pregna START, pomaga w utrzymaniu prawidłowej płodności i prawidłowych funkcji rozrodczych, a witamina B6 przyczynia się do regulacji aktywności hormonalnej. Dodatkową zaletą produktu Pregna START jest mała, łatwa do połknięcia tabletka oraz wygoda stosowania tylko 1 raz na dobę.

Więcej: Pregna
Oceń artykuł

Ocena 3 na 7 głosy

Zobacz także

Popularne tematy