przygotowania do karmienia piersią
fot. Adobe Stock
O ciąży

Przygotowania do karmienia: czy rozmiar biustu może utrudnić karmienie piersią?

Do karmienia piersią przygotowuje natura, ale lepiej nie czekać z założonymi rękami do chwili, gdy pierwszy raz przystawisz dziecko. Oto plan działań dla przyszłej mamy na czas ciąży.

Partnerzy szkoły

Małgorzata Wódz
Konsultacja: dr n. med. Preeti Agrawal, ginekolog położnik
W ciąży możesz ćwiczyć przewijanie i kąpanie dziecka, ale z karmienia piersią nie da się zdać egzaminu próbnego. Wszystko stanie się jasne – albo bardziej zagmatwane – dopiero po porodzie. Dlatego zacznij działać już teraz. Na początek warto przekonać się, czy w wybranym przez ciebie szpitalu będziesz miała wsparcie doradcy laktacyjnego, a także czy dostaniesz takie wsparcie po opuszczeniu szpitala. Jeśli zawczasu poszukaj poradni i położnej środowiskowej. Na sukces w karmieniu piersią olbrzymi wpływ mają najbliżsi, dlatego koniecznie poinformuj rodzinę o swoich planach. Jeszcze w ciąży zadbaj odpowiednio o piersi, ale nie martw się rozmiarem biustu. Małe lub duże piersi nie mają zupełnie wpływu na udaną laktację, za to warto zapoznać się ze słowniczkiem karmiącej mamy i poznać wcześniej wygodne pozycje do karmienia. 

1. Zrób wywiad w szpitalu

Zapytaj, czy w szpitalu, w którym chcesz rodzić, przestrzega się prawa do kontaktu z dzieckiem po narodzinach. Pierwsza godzina po porodzie to najlepszy czas na próbę karmienia – maluszek zaspokoi naturalny odruch ssania, a u ciebie rozbudzi laktację. Dowiedz się, czy ktoś pomoże ci przystawić dziecko do piersi, czy możesz liczyć na opiekę doradcy laktacyjnego oraz korzystać z odciągacza pokarmu.
Redakcja poleca: Pielęgnacja skóry twarzy w ciąży: lato
Wiosną i latem skóra twarzy przyszłej mamy może sprawiać problemy. Hormony sprawiają, że lubi się przetłuszczać, więc powstają zaskórniki i niedoskonałości, a słońce może powodować przebarwienia, czyli ostudę. Jak pielęgnować skórę twarzy latem, podpowiada Izabela Czernuszczyk, kosmetyczka z warszawskiego salonu Studio Style.

2. Znajdź poradnię laktacyjną

Zatrudnieni w niej doradcy to osoby specjalnie wyszkolone do pomocy kobietom, które mają problemy podczas karmienia. Jeśli dziecko źle chwyta pierś, wypuszcza ją, nie najada się, nie eksperymentuj, tylko proś o fachowe rady. Im mniej stresu, tym większa szansa na udane karmienie. 

3. Uprzedź rodzinę 

Poinformuj bliskich, że będziesz karmić piersią – szczególnie osoby, które uważają, że dziecko może najeść się tylko mlekiem z butelki. Jeśli twoje argumenty o wyższości karmienia naturalnego nie są przyjmowane życzliwie, na początku unikaj bliskich, którzy mogą cię krytykować. Jeśli pojawią się kłopoty, ich uwagi sprawią, że poddasz się, zamiast walczyć. 

Oprócz konsultantów laktacyjnych największe wsparcie mogą udzielić inne mamy, które z sukcesem karmiły piersią. Wysłuchają w razie problemów, pocieszą, podpowiedzą, jak sobie radziły w podobnej sytuacji. Rozumiejąca cię koleżanka, bratowa czy sąsiadka pomoże przetrwać trudne chwile. Ponieważ noworodek może być głodny nawet co godzinę, na początku może się zdarzyć, że większość czasu spędzisz z dzieckiem przy piersi. Dzięki temu szybciej unormuje się wytwarzanie pokarmu. W takiej sytuacji nieoceniona jest pomoc bliskich. Jeśli twój partner nie może być z tobą przez cały czas, umów się z mamą, teściową lub siostrą, aby pomogła w ogarnięciu mieszkania, praniu czy gotowaniu.

Zobacz także: Szczęśliwa po porodzie - od czego to zależy

4. Nie przejmuj się rozmiarem biustu

Nawet właścicielka małego biustu wykarmi swoje dziecko. Pod wpływem ciążowych hormonów (a szczególnie laktogenu łożyskowego) skąpe kobiece kształty ulegają zmianie. Skutkiem działania hormonu jest wydzielanie siary, czyli pierwszego mleka, które może wyciekać z piersi już od piątego miesiąca ciąży. Prawdziwy pokarm pojawi się dopiero po urodzeniu dziecka. 

5. Obejrzyj brodawki

Nie przejmuj się, jeśli są płaskie lub wklęsłe. Nie musisz nic robić, aby się uformowały. Gdy dziecko się urodzi, sprawdzisz, jak radzi sobie ze ssaniem. Prawidłowo przystawione chwyta buzią brodawkę wraz z otoczką, więc kształt nie powinien mieć znaczenia. Nie daj się namówić na hartowanie brodawek przez pocieranie. Karmienie piersią jest naturalne i zwykle każde piersi są w stanie temu sprostać.
 

6. Wybierz położną środowiskową

To osoba, która odwiedzi cię w domu po porodzie w ramach wizyt patronażowych. Uprzedź ją, że zależy ci na karmieniu piersią, i spytaj, czy możesz liczyć na jej pomoc. By zyskać pewność, czy jej wiedza jest na czasie, nie wahaj się pytać, gdzie i?kiedy szkoliła się w tym zakresie. 

7. Poznaj nowe słownictwo

Możesz zetknąć się z nim już w szpitalu po porodzie. 
  • Siara – pierwsze mleko, które produkują piersi. Jest bogata w substancje odżywcze. Pojawia się jej mało, ale noworodkowi ta ilość w zupełności wystarcza. 
  • Nawał – większa ilość pokarmu, która pojawia w trzeciej lub czwartej dobie. Piersi są twarde i przepełnione mlekiem. Po kilku dobach zaczynają wytwarzać go tyle, ile potrzebuje dziecko. 
  • Karmienie na żądanie – czyli przystawianie dziecka do piersi zawsze, gdy jest głodne. Na początku może się wydawać, że powodem każdego płaczu jest pusty brzuszek. Z czasem nauczysz się rozpoznawać, kiedy maluszkowi przeszkadza pieluszka lub chce się przytulić.

8. Poznaj wygodne pozycje

Trudno o zapał do karmienia piersią, gdy cierpną ręce, drętwieją nogi, dokucza kręgosłup. Rozważ zakup specjalnej poduszki, która pomoże ci przybrać wygodną pozycję, kiedy przystawiasz dziecko do piersi.

Zobacz także: Pozycje do karmienia piersią

9. Ustal, jak długo dziecko je

Potrzeby dzieci są różne. Jeden maluszek przestaje ssać po 20 minutach, inny potrzebuje więcej czasu. Jeśli dziecko ssie aktywnie, słychać, jak przełyka, poczekaj cierpliwe, aż się nasyci. Nie pozwalaj mu jednak spać przy piersi (delikatnie łaskocz po policzku, by się obudziło).

10. Nie daj sobie wmówić... 

...że po cesarce nie da się karmić piersią. Pokarm może pojawić się z opóźnieniem, ale częste przystawianie dziecka sprawi, że pojawi się tyle mleka, ile potrzeba. Zadbaj, by w szpitalu ktoś był z tobą przez cały czas. Gdy rana po zabiegu jest świeża, przyda się pomoc bliskich, którzy podadzą dziecko do karmienia i pomogą je odłożyć

Zobacz także: Jak karmić piersią po cesarce?
 
Karmienie piersią nie powinno boleć. Dolegliwości zwykle świadczą, że dziecko nie przysysa się prawidłowo albo pojawił się stan zapalny. Gdy karmisz prawidłowo, odczuwasz przyjemność.
dr n. med. Preeti Agrawal
Konsultacja: dr n. med. Preeti Agrawal, ginekolog położnik

ginekolog położnik, pochodzi z Indii, od ponad 20 lat prowadzi praktykę w Polsce, łączy wiedzę medycyny tradycyjnej z medycyną naturalną, psychosomatyczną i tradycyjną medycyną Wschodu, założyła Szkołę Świadomego Macierzyństwa i klinikę Integrative Medical Center we Wrocławiu.

Oceń artykuł

Ocena 5 na 4 głosy

Popularne tematy