GRY
 
 

Przygotowania do karmienia: czy rozmiar biustu może utrudnić karmienie piersią?

Do karmienia piersią przygotowuje natura, ale lepiej nie czekać z założonymi rękami do chwili, gdy pierwszy raz przystawisz dziecko. Oto plan działań dla przyszłej mamy na czas ciąży.

Małgorzata Wódz
Konsultacja: dr n. med. Preeti Agrawal, ginekolog położnik
przygotowanie do karmienia piersią, piersi w ciąży, laktacja w ciąży, karmienie piersią, pozycje do karmienia piersią
fot. Fotolia
W ciąży możesz ćwiczyć przewijanie i kąpanie dziecka, ale z karmienia piersią nie da się zdać egzaminu próbnego. Wszystko stanie się jasne – albo bardziej zagmatwane – dopiero po porodzie. Dlatego zacznij działać już teraz.

1. Zrób wywiad 

Zapytaj, czy w szpitalu, w którym chcesz rodzić, przestrzega się prawa do kontaktu z dzieckiem po narodzinach. Pierwsza godzina po porodzie to najlepszy czas na próbę karmienia – maluszek zaspokoi naturalny odruch ssania, a u ciebie rozbudzi laktację. Dowiedz się, czy ktoś pomoże ci przystawić dziecko do piersi, czy możesz liczyć na opiekę doradcy laktacyjnego oraz korzystać z odciągacza pokarmu.
Redakcja poleca: Jak karmić dziecko piersią cz. 3
Zobacz, jak karmić dziecko w pozycji spod pachy.

2. Znajdź poradnię laktacyjną

Zatrudnieni w niej doradcy to osoby specjalnie wyszkolone do pomocy kobietom, które mają problemy podczas karmienia. Jeśli dziecko źle chwyta pierś, wypuszcza ją, nie najada się, nie eksperymentuj, tylko proś o fachowe rady. Im mniej stresu, tym większa szansa na udane karmienie.

3. Uprzedź rodzinę 

Poinformuj bliskich, że będziesz karmić piersią – szczególnie osoby, które uważają, że dziecko może najeść się tylko mlekiem z butelki. Jeśli twoje argumenty o wyższości karmienia naturalnego nie są przyjmowane życzliwie, na początku unikaj bliskich, którzy mogą cię krytykować. Jeśli pojawią się kłopoty, ich uwagi sprawią, że poddasz się, zamiast walczyć. 

4. Nie przejmuj się rozmiarem biustu

Nawet właścicielka małego biustu wykarmi swoje dziecko. Pod wpływem ciążowych hormonów (a szczególnie laktogenu łożyskowego) skąpe kobiece kształty ulegają zmianie. Skutkiem działania hormonu jest wydzielanie siary, czyli pierwszego mleka, które może wyciekać z piersi już od piątego miesiąca ciąży. Prawdziwy pokarm pojawi się dopiero po urodzeniu dziecka. 

5. Obejrzyj brodawki

Nie przejmuj się, jeśli są płaskie lub wklęsłe. Nie musisz nic robić, aby się uformowały. Gdy dziecko się urodzi, sprawdzisz, jak radzi sobie ze ssaniem. Prawidłowo przystawione chwyta buzią brodawkę wraz z otoczką, więc kształt nie powinien mieć znaczenia. Nie daj się namówić na hartowanie brodawek przez pocieranie. Karmienie piersią jest naturalne i zwykle każde piersi są w stanie temu sprostać.

6. Wybierz położną środowiskową

To osoba, która odwiedzi cię w domu po porodzie w ramach wizyt patronażowych. Uprzedź ją, że zależy ci na karmieniu piersią, i spytaj, czy możesz liczyć na jej pomoc. By zyskać pewność, czy jej wiedza jest na czasie, nie wahaj się pytać, gdzie i?kiedy szkoliła się w tym zakresie. 

7. Poznaj nowe słownictwo

Możesz zetknąć się z nim już w szpitalu po porodzie. 
  • Siara – pierwsze mleko, które produkują piersi. Jest bogata w substancje odżywcze. Pojawia się jej mało, ale noworodkowi ta ilość w zupełności wystarcza. 
  • Nawał – większa ilość pokarmu, która pojawia w trzeciej lub czwartej dobie. Piersi są twarde i przepełnione mlekiem. Po kilku dobach zaczynają wytwarzać go tyle, ile potrzebuje dziecko. 
  • Karmienie na żądanie – czyli przystawianie dziecka do piersi zawsze, gdy jest głodne. Na początku może się wydawać, że powodem każdego płaczu jest pusty brzuszek. Z czasem nauczysz się rozpoznawać, kiedy maluszkowi przeszkadza pieluszka lub chce się przytulić. 

     

Ocena (2 oceny)

5.5
Doładuj
Przeładuj