poród, porodówka, torba do szpitala
fot. Fotolia

Przygotuj się do szpitala

Gdy zacznie się poród, nie będzie czasu, by oswoić się z nową sytuacją. Ale już teraz możesz przygotować się na pobyt w sali porodowej.
poród, porodówka, torba do szpitala
fot. Fotolia
O tym, co warto wiedzieć przed przyjazdem do szpitala, pisze Urszula Tataj-Puzyna, położna ze szpitala św. Zofii w Warszawie.

O tym warto pamiętać

Przygotowując się do pobytu w szpitalu, pamiętaj o prostej zasadzie: im więcej rzeczy będzie przypominać Twój dom, jego klimat i ciepło, tym łatwiej będzie Ci oswoić się z nową sytuacją i zaakceptować nowe miejsce. Oczywiście, nie możesz przywieść do szpitala mebli, zasłon czy łóżka, ale miło Ci będzie zaraz po urodzeniu maleństwa włożyć własną koszulę czy szlafrok i chodzić w ulubionych kapciach. Dziecko, tuż po narodzinach ubrane we własne śpioszki i otulone w domowy kocyk, ma kontakt z bakteriami, które znajdują się w Waszym domu i dzięki temu uodparnia się na nie.

Wyprawka dla noworodka - lista obowiązkowa
Redakcja poleca: Jak wybrać szpital do porodu? Wyjaśnia położna [WIDEO]
Aby wybrać szpital do porodu, warto wcześniej sprawdzić opinie na temat interesujących nas placówek. Można też odwiedzić porodówkę, by przekonać się, jak panuje tam atmosfera i jakim sprzętem ułatwiającym poród dysponuje. Doświadczona położna, Bogumiła Gronkiewicz, podpowiada, jak podjąć dobrą decyzję przy wyborze szpitala do porodu.

W izbie przyjęć

Izba przyjęć to miejsce, gdzie dokonuje się formalne przyjęcie do szpitala lub następuje – po badaniu – odmowa przyjęcia ze względu na brak wskazań medycznych do hospitalizacji. Ta druga sytuacja może się zdarzyć także Tobie – lekarz może stwierdzić, że poród jeszcze faktycznie się nie zaczął, że Twoje skurcze to „skurcze przepowiadające”. Może zlecić dłuższy spacer po okolicy, zgłoszenie się za kilka godzin albo ponowny przyjazd, kiedy skurcze staną się silniejsze i częstsze. Nie zrażaj się tym – lepiej nawet kilka razy przyjechać do szpitala za wcześnie, niż zdecydować się na to w ostatniej chwili. Kiedy zostaniesz już przyjęta, najpierw zostanie założona dokumentacja medyczna i dlatego będziesz musiała odpowiedzieć na wiele pytań lekarza lub położnej. Podpisujesz też zgodę na leczenie w szpitalu, a na każdym etapie porodu masz prawo do pełnej informacji o tym, co i dlaczego jest robione, jaki jest stan Twój i Twojego dziecka, jakie decyzje dotyczące Was obojga są podejmowane przez lekarza lub położną. Pamiętaj o tym!

Ostatnie badania

Teraz lekarz oceni stan Twojego zdrowia. Na pewno będziesz miała mierzone ciśnienie krwi, temperaturę ciała oraz zostanie dokonany pomiar tętna dziecka. Kolejny etap to badanie położnicze, które obejmuje ocenę położenia dziecka w macicy za pomocą badania zewnętrznego i ewentualnie USG. Badaniem wewnętrznym (przez pochwę) ocenia się dokładniej postęp porodu. Jeżeli są takie wskazania, wykonuje się też zapis tętna dziecka za pomocą kardiotokografu (KTG). W większości szpitali odstępuje się już od rutynowego przed kilku czy kilkunastu laty golenia owłosienia łonowego i robienia lewatywy. Ewentualnie usuwa się tylko owłosienie z tego miejsca, gdzie w razie zaistnienia takiej konieczności w przebiegu porodu będzie wykonane nacięcie krocza.

Te czynności wstępne: wywiad, badanie, mierzenie, ocena stanu zdrowia Twojego i dziecka mogą wywołać u Ciebie zdenerwowanie i napięcie. Dlatego przyjęcie do szpitala będzie prawdopodobnie dla Ciebie męczące. Nie miej wyrzutów sumienia, jeśli poczujesz frustrację. Pamiętaj, że masz prawo do przyjaznego, cierpliwego i kulturalnego traktowania przez personel medyczny oraz do zachowania pełnej intymności podczas wszelkich zabiegów.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy