masaż ciała
fot. Klaudia Kaja

Przygotuj skórę przed ciążą – film

Ciąża dla skóry jest jak skok na bungee. Rozciąga się jak lina do granic możliwości. Trudno się więc dziwić, że czasem „pęka w szwach”. Jak przygotować się do ciąży, by uniknąć rozstępów?
Tatiana Audycka-Szatrawska
masaż ciała
fot. Klaudia Kaja
Do przygotowań przed ciążą warto włączyć punkt „pielęgnacja skóry”. Im wcześniej to zrobisz, tym lepiej. Dzięki codziennym zabiegom sprawisz, że nawilżona i uelastyczniona skóra sprosta zadaniu: rozstępy nie pojawią się na brzuchu czy pośladkach (albo będą mniejsze), a do tego po porodzie szybciej wróci ona do formy. Od czego zacząć? Pytam o to Agnieszkę Mienik, kosmetolożkę, właścicielkę gabinetu „Bezpieczna Kosmetyka” w Warszawie, która radzi, by akcję „mocna skóra” zacząć rok, najpóźniej pół roku przed planowaną ciążą.

Przegląd skóry zanim zajdziesz w ciążę

Oczywiście nikt nie da ci gwarancji, że twoja skóra wyjdzie z ciąży bez szwanku, nawet jeśli w tej chwili jest bez skazy – włókna kolagenu i elastyny w wyniku działania hormonów ciążowych są słabsze, stąd skłonność do rozstępów. Choć na pewno to, jak reagowała wcześniej, np. w czasie dojrzewania, może być podpowiedzią, czego możesz się spodziewać przez te dziewięć miesięcy.

Jeśli rozstępy „zdobią” skórę, to jest spore prawdopodobieństwo, że w ciąży się nasilą. Jeszcze ich nie masz? Punkt dla ciebie – twoja skóra ma mniejsze predyspozycje do „pękania” (warto jeszcze spytać mamę, jak jej skóra reagowała na ciążowe rozciąganie). Rozstępy się nie pojawią albo będą bardzo małe.

Tak czy siak twój udział w akcji „mocna skóra” jest raczej... obowiązkowy! Do walki z rozstępami warto się przyłożyć (nawilżać, nawilżać i jeszcze raz nawilżać!), bo ich likwidacja jest naprawdę trudna.
Redakcja poleca: Jak pozbyć się rozstępów? - film
Skazana na życie z pociążowymi rozstępami? Zapomnij o tym! Znamy skuteczny zabieg na rozstępy.

Jak przygotować skórę przed ciążą

Nie potrzebujesz góry kosmetyków, by przygotować skórę przed ciążą. Wystarczy, że wyposażysz łazienkę w:
  • peeling do ciała
  • balsam nawilżający albo ujędrniający
  • szorstką rękawicę, gąbkę lub masażer – przyda się do masowania ciała w czasie kąpieli.
Krótka lista potrzebnych rzeczy sugeruje, że także twój plan działania będzie skąpy. Twoje przygotowania do ciąży ograniczają się do kąpieli i smarowania się kremem. Ważne jest to, by robić to systematycznie:
  • peeling, zwłaszcza newralgicznych części, czyli ud, pośladków i brzucha, a także piersi, choć w wypadku biustu peeling powinien być delikatny i z ominięciem brodawek. Peeling robimy raz w tygodniu.
  • masaż ciała – możesz się poznęcać nad skórą, solidnie ją masować ruchami okrężnymi zgodnie ze wskazówkami zegara. Dzięki niemu skóra będzie bardziej ukrwiona. Warto robić go za każdym razem, gdy wskakujesz pod prysznic.
  • naprzemienny prysznic – czyli ciepły na zmianę z chłodnym, którym kończymy kąpiel. Taki zabieg świetnie uelastycznia skórę i ją hartuje.
  • smarowanie balsamem – nawilżysz skórę, odżywisz ją, uelastycznisz. Rób to za każdym razem, gdy się kąpiesz, minimum raz dziennie.

Inne zabiegi dla skóry przed ciążą

Pielęgnacja w domu to jedno, a zabiegi w gabinecie kosmetycznym to drugie. Skuś się na kilka zabiegów, które uelastycznią skórę, poprawiają mikrokrążenie, mających działanie detoksykujące, np. Body Health. Warto zafundować sobie co najmniej dziesięć takich masaży próżniowych, wykonywanych raz–dwa razy w tygodniu. Rewelacyjnie przygotowuje skórę do ekstremalnych wyczynów, które wkrótce ją czekają.

Jak przygotować skórę do ciąży, mówi Agnieszka Mienik, kosmetolożka:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 3 głosy

Zobacz także

Popularne tematy