Jak szybko urodzić? Poznaj sposoby mam

Co robią kobiety, by przyspieszyć poród? Każda ma swój sprawdzony sposób. Poznaj 3 mamy i ich metody na szybki poród. Który wybrałabyś dla siebie?

Zobacz inne z serii: Sposób na ... (8)

Czy wiesz, że tylko ok. 5 proc. kobiet rodzi w wyznaczonym terminie? Przy pierwszym dziecku, poród najczęściej odbywa się po wyznaczonym terminie porodu. Kiedy więc lekarze decydują si 

Przyszłe mamy nie lubią, gdy znajomi i rodzina ciągle pytają: „Urodziłaś już?”. Wiele kobiet, gdy zbliża się termin porodu, chciałoby być go już za sobą. Też byś chciała, żeby twoje dziecko już było na świecie?
Kobiety znalazły swoje sposoby, by przyspieszyć poród i dzielą się nimi z nami na filmie. 

Po terminie porodu – kiedy ciąża jest przenoszona?

Pamiętaj, jeśli minął już wyznaczony termin porodu, powinnaś zgłosić się do lekarza/położnej, najlepiej do przyszpitalnej przychodni, gdzie będziesz miała zrobione KTG, USG oraz kontrolowane będą ruchy dziecka w brzuchu.
Czy fakt, że minął termin porodu oznacza, że ciąża jest przeterminowana? Lekarze tłumaczą, że dopiero kiedy ciąża trwa dłużej niż 42 tygodnie mówimy, że jest to ciąża przenoszona. Na szczęście takie opóźnienie porodu zdarza się rzadko. Po terminie rodzi się niewiele, bo 3 do 12 proc. noworodków. Co ważne, termin porodu wyliczany przez ginekologa jest zaledwie datą orientacyjną i znakomita większość dzieci urodzonych w 41. lub 42. tygodniu ciąży to maluchy w bardzo dobrym stanie zdrowotnym. 

Zobacz też: Wyprawka do szpitala

Czym się różni przyspieszanie porodu od jego wywoływania?

Przyspieszyć poród możesz sama w domu, metodami, które nie zaszkodzą dziecku. Należą do nich:
  • stymulacja brodawek i piersi – drażnienie sprawia, że organizm wytwarza oksytocynę, które może pobudzić macicę do skurczów
  • seks – stosunek płciowy sprawia, że w śluzie szyjki macicy rośnie stężenie prostaglandyn, czyli naturalnych substancji, które zmiękczają szyjkę i dolną część macicy, przygotowując ją do porodu. Dodatkowo pod wpływem orgazmu wydziela się oksytocyna wywołująca delikatne skurcze macicy
  • akupresura – czyli uciskanie określonych miejsc na ciele. Aby przyspieszyć poród, partner może masować punkty między paluchem i drugim palcem na twoich stopach, około 2 cm od miejsca, w którym się stykają oraz na małym palcu tuż przy zewnętrznej krawędzi paznokcia oraz na dłoniach – w zagłębieniu między kciukiem a palcem wskazującym. 
Jeżeli podczas badania KTG stwierdzono nieprawidłowości lub czujesz mniej ruchów niż zwykle, lekarz może zdecydować o wywołaniu porodu. Polega to zazwyczaj na podaniu oksytocyny w kroplówce, która ma wywołać czynność skurczową macicy lub wykonaniu zabiegu przerwania błony pęcherza płodowego. Gdy wody płodowe wypłyną, główka mocniej uciska szyjkę, co skutecznie pobudza skurcze macicy.

Zobacz też: Czy to już poród? - film

Jaki jest twój sposób na przyspieszenie porodu? Napisz w komentarzu.
 
Oceń artykuł

Ocena 5 na 3 głosy

Zobacz także

Popularne tematy