Jak naturalnie przyspieszyć poród? Sprawdzone (i bezpieczne) metody

Żeby naturalnie przyspieszyć poród, należy zrobić to w sposób bezpieczny zarówno dla ciężarnej, jak i dziecka. Wśród sprawdzonych metod na przyspieszenie porodu po terminie są m.in. spacer, masaż brodawek i piersi czy stosunek seksualny.

Zobacz inne z serii: Sposób na ... (7)

Kiedy mija planowany termin porodu, ciężarne często zastanawiają się, jak naturalnie przyspieszyć poród, żeby obyło się bez wywoływania skurczów w szpitalu. Do naturalnych sposobów przyspieszających poród należą m.in. spacery oraz picie herbaty z liści malin. Warto pamiętać, że napar ten jest zakazany przed 37. tygodniem ciąży, ponieważ stymuluje jelita, a ich przyspieszona praca może wywołać skurcze macicy. Jak jeszcze możesz naturalnie przyspieszyć poród?
 

Jak naturalnie przyspieszyć poród?

Jak naturalnie przyspieszyć poród?

Co zrobić, aby przyspieszyć poród samodzielnie? Będąc sama w domu, możesz to zrobić metodami, które nie zaszkodzą dziecku. Należą do nich:
  • stymulacja brodawek i piersi – drażnienie sutków sprawia, że organizm wytwarza oksytocynę, które może pobudzić macicę do skurczów
  • umiarkowana aktywność fizyczna – dobrym rozwiązaniem są spacery, które dotleniają, poprawiają krążenie i rozluźniają. Pamiętaj, żeby w tym czasie nie robić intensywnych ćwiczeń, bo nadmierny wysiłek może spowodować odklejenie łożyska
  • seks – stosunek płciowy sprawia, że w śluzie szyjki macicy rośnie stężenie prostaglandyn, czyli naturalnych substancji, które zmiękczają szyjkę i dolną część macicy, przygotowując ją do porodu. Dodatkowo pod wpływem orgazmu wydziela się oksytocyna. wywołująca delikatne skurcze macicy
  • akupresura – czyli delikatne uciskanie określonych miejsc na ciele. Aby przyspieszyć poród, partner może masować punkty między paluchem i drugim palcem na twoich stopach, około 2 cm od miejsca, w którym się stykają oraz na małym palcu tuż przy zewnętrznej krawędzi paznokcia i na dłoniach – w zagłębieniu między kciukiem a palcem wskazującym. 

Wywoływanie porodu w szpitalu

Jeżeli podczas badania KTG stwierdzono nieprawidłowości lub czujesz mniej ruchów niż zwykle, lekarz może zdecydować o wywołaniu porodu. Polega to zazwyczaj na podaniu oksytocyny w kroplówce, która ma wywołać czynność skurczową macicy lub wykonaniu zabiegu przerwania błony pęcherza płodowego. Gdy wody płodowe wypłyną, główka mocniej uciska szyjkę, co skutecznie pobudza skurcze macicy.

Czy po terminie porodu ciąża jest przenoszona?

Pamiętaj, jeśli minął już wyznaczony termin porodu, powinnaś zgłosić się do lekarza/położnej, najlepiej do przyszpitalnej przychodni, gdzie będziesz miała zrobione KTG, USG oraz kontrolowane będą ruchy dziecka w brzuchu.
Czy fakt, że minął termin porodu, oznacza, że ciąża jest przeterminowana? Lekarze tłumaczą, że dopiero kiedy ciąża trwa dłużej niż 42 tygodnie, mówimy, że jest to ciąża przenoszona. Na szczęście takie opóźnienie porodu zdarza się rzadko. 
Po terminie rodzi się niewiele, bo 3 do 12 proc. noworodków. Co ważne, termin porodu wyliczany przez ginekologa jest zaledwie datą orientacyjną i znakomita większość dzieci urodzonych w 41. lub 42. tygodniu ciąży to maluchy w bardzo dobrym stanie zdrowotnym. 

Zobacz także: 
Oceń artykuł

Ocena 5 na 3 głosy

Zobacz także

Popularne tematy