Enfamil - ciążowe dolegliwości
Fotolia
Zdrowie w ciąży

7 ciążowych dolegliwości i sposoby, by sobie z nimi poradzić

Życie przyszłej mamy nie zawsze jest usłane różami. Czasem radosne oczekiwanie na maluszka zakłócają nieprzyjemne dolegliwości, takie jak zgaga, nudności czy wzdęcia. Jak sobie z nimi poradzić?

Choć dziewięć miesięcy oczekiwania na maleństwo to jeden z najpiękniejszych okresów w życiu kobiety, to czasem przyszła mama musi zmagać się z różnego rodzaju dolegliwościami, które utrudniają codzienne funkcjonowanie. Podpowiadamy, jakie są ich przyczyny i jak można je złagodzić.

Dolegliwości przyszłej mamy

1. Nudności i zgaga. Najczęściej pojawiają się rano i zazwyczaj są spowodowane szalejącymi hormonami, które mają wpływ także na funkcjonowanie układu pokarmowego. Aby zmniejszyć te dolegliwości, szczególną uwagę poświęć temu, co robisz tuż po przebudzeniu. Wstań bez pośpiechu i powoli zjedz kilka sucharków i wypij kilka łyków wody mineralnej. Dopiero później zjedz pożywne śniadanie. Przez resztę dnia jedz często, ale niewielkie porcje. Posiłki przeżuwaj powoli i dokładnie i pij wodę z cytryną i imbirem. Unikaj objadania się, zwłaszcza wieczorem. 

2. Wzdęcia. Są spowodowane spowolnioną perystaltyką jelit, której powodem również są szalejące hormony. Aby uniknąć wzdęć, zrezygnuj z ciężkostrawnych postaw i wzdymających produktów, a także gazowanych napojów. Ogranicz, a najlepiej całkowicie wyeliminuj ze swojej diety słodycze. Postaw natomiast na produkty mleczne zawierające żywe kultury bakterii, które wspomagają trawienie, np.  jogurty czy kefiry, ogórki kwaszone. Nie zapominaj też o ruchu – po posiłku zamiast wylegiwać się na kanapie, idź na krótki spacer. 

3. Zaparcia. To także skutek działania hormonów, które zwalniają pracę jelit, a uciskająca na jelita macica dodatkowo potęguje nieprzyjemne dolegliwości. W takiej sytuacji wiele możesz zdziałać, lekko modyfikując swoja dietę. Jasne pieczywo zmień na ciemne, pełnoziarniste, jedz surowe warzywa i owoce oraz produktów bogatych w błonnik. Pamiętaj też o piciu dużej ilości wody.
 
4. Hemoroidy. Powiększająca się macica uciska żyły w jamie brzusznej, które z kolei sprawiają, że odpływ krwi jest trudniejszy. Aby zapobiec tym bolesnym dolegliwościom, przede wszystkim unikaj spędzania dużej ilości czasu w pozycji siedzącej. Nawet jeśli Twoja praca wymaga siedzenia za biurkiem, co jakiś czas wstań i przejdź się po biurze, a w domu spędzaj czas w pozycji półleżącej na boku. Ból mogą złagodzić także ciepłe nasiadówki z naparu rumianku, kasztanowca lub kory dębu.

5. Żylaki. Za sprawą hormonów, napięcie żył maleje, a przez to krew krąży wolniej, do tego macica uciskająca na naczynia krwionośne miednicy i nieestetyczne sine „niteczki” na nogach gotowe. Żylakom sprzyja także nadwaga, dlatego kontroluj masę ciała i nie jedz za dwoje, tylko dla dwojga, czyli racjonalnie i zdrowo. Unikaj też siedzenia z nogą założoną na nogę i długotrwałego stania. Jeśli masz okazję – odpoczywaj z nogami lekko uniesionymi w górę.  

6. Obrzęki. Będąc w ciąży, z pewnością nie raz zauważyłaś, że buty, które jeszcze niedawno były dobre, zrobiły się jakby za ciasne, a obrączka za nic w świecie nie chce wejść na palec. Nie jest to spowodowane aż tak szybkim przybieraniem na wadze, ale zatrzymywaniem wody w organizmie, którego efektem są właśnie obrzęki. Aby ich uniknąć, ogranicz sól w swojej diecie, noś luźne, nieobciskające stroje. Pomóc może także chłodna kąpiel. 

7. Bóle kręgosłupa. Twój szkielet musi teraz utrzymać dodatkowy ciężar – poza Twoją masą, także szybko przybierającego na wadze maluszka. Ponadto w ciąży zmienia się też środek ciężkości, a to wszystko powoduje bóle kręgosłupa. Aby zadbać o swoje plecy, unikaj długiego stania i siedzenia, często zmieniaj pozycję, a jeśli Twój lekarz prowadzący nie widzi przeciwwskazań – zapisz się na ćwiczenia dla ciężarnych. Możesz także poprosić swojego partnera o masaż lub pójść na taki zabieg do profesjonalnego masażysty, pamiętaj tylko, żeby przed wizytą zasięgnąć porady lekarza w tej kwestii, a masażystę – poinformować o swoim odmiennym stanie. 

Ciąża to wyjątkowy okres w życiu każdej kobiety, kiedy radość z oczekiwania na maleństwo miesza się z wieloma pytaniami i troskę o zdrowie swoje i pociechy. W tym czasie każdej przyszłej mamie przyda się wsparcie w postaci dużej dawki wiedzy na temat ciąży, porodu, opieki i wychowania dziecka. Znajdziesz je w Klubie Enfamama. Dołącz do niego już dziś!
 

Redakcja poleca

REKLAMA
Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile dać na chrzest w 2024 roku? (ile od dziadków a ile od chrzestnej, chrzestnego i gości) 
Luiza Słuszniak
wierszyki o wiośnie
Gry i zabawy
Wiersze o wiośnie: piękne utwory znanych poetów i krótkie rymowanki dla dzieci
Ewa Janczak-Cwil
cytaty na komunię
Cytaty i przysłowia
Cytaty na komunię świętą: piękne i mądre, Jana Pawła ll, cytaty z Biblii
Joanna Biegaj
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
chłopiec, dziecko, krzyk, złość
Wychowanie
Agresywne dziecko w przedszkolu: co robić, gdzie zgłosić?
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
Szkoła w Chmurze: kto może z niej skorzystać?
Edukacja
Szkoła w Chmurze: na czym polega, czy jest legalna i kto może z niej skorzystać?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Przedszkolaki powinny się bawić, a nie ciągle uczyć
Edukacja
Przedszkolaki coraz częściej potrafią czytać i pisać, ale mają zaburzenia sensoryczne. Gdzie tkwi błąd?
Milena Oszczepalińska
dziecko ciągle choruje
Zdrowie
Dziecko ciągle choruje: nawracające zapalenie oskrzeli i infekcje gardła [CO ROBIĆ?]
Magdalena Drab
Pełne szpitale RSV
Aktualności
Lekarz mówi wprost: dziecko z RSV i z dusznością umrze, jeśli nie trafi do szpitala
Ewa Janczak-Cwil
wpływ telewizji na rozwój dziecka
Wychowanie
Wpływ telewizji na rozwój dziecka – negatywne i pozytywne skutki oglądania telewizji
Aneta Grinberg
morfologia u dzieci
Zdrowie
Morfologia u dzieci – jak czytać wyniki krwi [NORMY]
Ewa Janczak-Cwil
znieczulenie podpajęczynówkowe
Poród naturalny
Znieczulenie podpajęczynówkowe najczęściej stosowane podczas cesarskiego cięcia [zalety i wady]
Agnieszka Majchrzak
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2024: ile dni i ile płatny? Dokumenty i wniosek o urlop dla ojca
Magdalena Drab

Strefa okazji i inspiracji

REKLAMA