rady na odparzenia
fot. Adobe Stock

Jak uniknąć odparzeń? Rodzice zdradzają swój sposób

Naprawdę niewiele trzeba, aby odpieluszkowe zapalenie skóry pojawiło się na pupie maluszka. Dlatego wymaga ona od nas wyjątkowej troski. Doświadczeni rodzice mają na to sprawdzone sposoby. Zobacz, co radzą w takich sytuacjach.
rady na odparzenia
fot. Adobe Stock

Skóra niemowlęcia jest o wiele cieńsza niż u dorosłego, dlatego wymaga szczególnej pielęgnacji. Jaki jest najlepszy sposób na to, by uniknąć odparzeń na pupie? Oto, co mówią na temat rodzice. 

Naturalne produkty

Jedną ze skutecznych metod na to, by uniknąć odparzeń jest używanie odpowiednich pieluszek oraz dobór odpowiednich kosmetyków. ‚‚U nas najlepszym sposobem na unikanie odparzenia jest stosowanie pieluszek wielorazowych’’. Prawda jest taka, że pieluszki jednorazowe to przede wszystkim wygoda i komfort przy przewijaniu. W ostrych stanach zapalnych skory, warto jednak skorzystać z tych wielorazowych. Ich wybór jest dość szeroki – od bawełnianych, po tetrowe, kończąc na bambusowych. Najważniejsza zasada jest jednak taka: aby skóra dziecka nie była odparzona, warto stosować produkty z jak najbardziej naturalnym składem. 

Częsta zmiana pieluszek

Nie tylko rodzaj pieluszki jest ważny, ale również to, jak często przewijamy malucha. ‚‚Moim sposobem na unikanie odparzeń u synka jest używanie jednorazowych pieluszek i częste ich zmienianie. Z racji, że moje dzieciątko od urodzenia ma wrażliwą skórę, również po zmianie pieluszki, staram się robić wszystko aby uniknąć bólu w tych miejscach’’ – podpowiada Monika. Oprócz tego ważne jest regularne wietrzenie pupy. Nic się nie stanie, jeśli niemowlę poleży przez jakiś czas bez pieluszki. W tym czasie jego skóra odpocznie i nieco się zregeneruje. 

Natłuszczające kosmetyki do kąpieli

Aby zapobiec wystąpieniu podrażnień warto stosować odpowiednie kosmetyki pielęgnacyjne do kąpieli. Z Ziajki uwielbiamy rybkę Klaudynę z którą się kąpiemy i zebrę Zenobię, która dba o dobre nawilżenie skóry – radzi Agnieszka. Jeżeli w dodatku skóra maluszka jest skłonna do atopii, powinno się użyć serii przeznaczonej do skóry z AZS. ‚‚Kąpię córcię w kosmetykach do AZS z serii ZiajaMed + stosuję także mleczko do ciała. Nic nie było w stanie wygoić pupy jak dostała czerwonych suchych plamek od chusteczek. Spróbowałam próbki, którą dostałam w szpitalu i po dwóch użyciach nastąpiła ogromna poprawa, zaś po 2 kolejnych wszystko zniknęło – mówi Krystyna. Z kolei Marta przy każdej kąpieli maluszka używa olejku dla dzieci z Ziajki, a następnie oliwki, która idealnie natłuszcza skórę dziecka.

Krem na odparzenia

Niezawodnym sposobem na zaczerwienioną pupę malucha jest stosowanie specjalnych maści pośladkowych przeciw odparzeniom, takich jak np. Ziajka. Powinny mieć w składzie pantenol, który zmiękcza intensywnie nawilża i zmiękcza  skórę, a także tlenek cynku, który łagodzi zaczerwienienia. Rodzice radzą, by przed posmarowaniem pupy dziecka, umyć ją ciepłą wodą, a następnie dokładnie wytrzeć i osuszyć. Oto sposób Karoliny: ‚‚Częsta zmiana pieluszki, nie używamy chusteczek nawilżonych, pupkę myjemy wodą i mydełkiem. Często wietrzymy i smarujemy maścią Ziajka na odparzenia. Synek ma 9 miesięcy i póki co nie mieliśmy problemu z odparzoną pupką’’.
 

Zobacz także

Popularne tematy