Zbyt mali, by przeżyć? Ci wojownicy udowadniają, że nie! [WIDEO]

Choć urodzone przedwcześnie, walczą dzielnie każdego dnia. Dzięki współczesnej medycynie mają szansę nie tylko przeżyć, ale również prawidłowo się rozwijać.
Wcześniak
fot. AdobeStock
Zdaniem lekarzy do przeżycia zdolne są dzieci urodzone po 24. tygodniu ciąży, wówczas ich szanse  wahają się miedzy 50 a 80 proc. Mniejszym dzieciom daje się zaledwie 10-35 proc. szans. Lekarze zazwyczaj nawet nie podejmują prób ratowania, gdyż w większości przypadków literatura przekonuje, że tak małe i tak wcześnie urodzone dzieci nie mają szans na przeżycie. Są jednak historie, które przywracają wiarę, gdyż okazuje się, że nadzieja potrafi zdziałać więcej niż nauka.

Coraz więcej wcześniaków

Światowe szacunki pokazują, że już co dziesiąty noworodek rodzi się jako wcześniak. Choć medycyna nieustannie się rozwija, to liczba wczesnych porodów… wzrasta. Obecnie, każdego roku rodzi się blisko 15 milionów wcześniaków na całym świecie. A jak jest w naszym kraju? Szacuje się, że częstość przedwczesnych urodzeń w Polsce wynosi 10 procent. Jest to wartość zbliżona do tych, notowanych w innych krajach europejskich.
Redakcja poleca: Wcześniaki to zwycięstwo medycyny - film
Kilka lat temu udało się uratować słynne pięcioraczki kieleckie, które dziś prowadzą swój blog. Wiktoria, która urodziła się z wagą 600 g w wieku 5 lat napisała własnoręcznie do profesora kartkę świąteczną. Od czego zależy prawidłowy rozwój wcześniaka - tłumaczy prof. Lauterbach.

Każdy tydzień jest ważny

Na każdym etapie ciąży maluszek się rozwija, by w końcu się urodzić i spotkać mamę i tatę. W 27. tygodniu ciąży wykształca się układ wzrokowy, dlatego też do głównych następstw u dziecka urodzonego przed tym terminem jest wystąpienie retinopatii. Z kolei w 30. tygodniu rozwija się układ krwionośny i mięśniowy. W tym czasie dziecko zaczyna odczuwać również bodźce bólowe. Do najczęstszych powikłań wśród wcześniaków należą zaburzenia oddychania. Układ ten wykształca się w pełni u dziecka dopiero w 32. tygodniu ciąży. Każdy dzień w łonie matki jest na wagę złota. Jeśli maluszki jednak nie chce lub nie może poczekać, cała nadzieja w specjalistach. Dzięki rozwojowi medycyny utrzymywane są przy życiu noworodki należące do grupy najbardziej niedojrzałej, a holistyczne wsparcie ekspertów o wielu specjalizacjach pozwalają na przywrócenie im coraz większej sprawności.

Mali wojownicy

Dzieci urodzone przed wcześnie są maleńkie i bardzo delikatne, a jednocześnie mają taką wolę walki, jak nikt inny. Wszystkie mamy wcześniaków potwierdzą, jak dziele stawiają czoło wszelkim przeciwnościom. Jak są silni podczas wszelkich zabiegów i operacji. Nie brakuje fantastycznych historii, gdy maluszki udowadniają, że nie są zbyt małe, by przeżyć. Maluchy te dają wiarę innym rodzicom, że i ich pociechy też dadzą radę. Te historie pokazują, że nauka i ludzkie pojmowanie pewnych spraw ma swoje ograniczenia, natomiast wola życia, która mieści się w tych małych ciałkach, jest olbrzymia.

Zobacz historie dzielnych maluszków, które musiały stoczyć taką walkę:​


Źródło: arte.tv

Zobacz także:

Ocena (1 ocena)

6.0
Więcej:
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Idą Święta!

Dziecięce problemy