Przemoc wobec dziecka: nie udawaj, że jej nie widzisz! [WIDEO]

Nie chowaj głowy w piasek, kiedy widzisz przemoc wobec dziecka - apeluje socjolog Renata Szredzińska z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę. Przepisy nakazują w Polsce reagować na przemoc wobec dzieci, zaniechanie tego grozi karą pozbawienia wolności.

Zobacz inne z serii: Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę o przemocy wobec dzieci (4)

Zobacz film, w którym ekspert radzi, jak reagować na przemoc wobec dziecka. Problem ten był przedmiotem dyskusji uczestników 11. Ogólnopolskiej Konferencji "Ostrożnie dziecko! Profilaktyka krzywdzenia małych dzieci" zorganizowanej w czerwcu przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę oraz Zakład Zdrowia Publicznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Zgłoś policji - to twój obowiązek

W sytaucji, kiedy podejrzewamy, że coś poważnego dzieje się w rodzinie, dziecko jest notorycznie zaniedbywane,  dochodzi do przemocy fizycznej, emocjonalnej, czy też do wykorzystania seksualnego, nie możemy udawać, że tego nie widzimy. - Nie chowajmy głowy w piasek - mówi socjolog. Jak podkreśliła Szredzińska mamy obowiązek poinformować policję, a jeżeli tego nie zrobimy, grozi nam odpowiedzialność karna pozbawienia wolności do 3 lat.

Szukaj pomocy w ośrodkach pomocy społecznej

W "lżejszych" przypadkach, kiedy nie mamy do czynienia z poważnym znęcaniem się, ale podejrzewamy zaniedbanie, stosowanie przez rodziców złych metod wychowawczych, możemy o sprawie poinformować ośrodek pomocy społecznej.

Ekspert zazanczyła, że to wcale nie oznacza natychmiastowego odebrania dziecka z takiej rodziny. "Dzieci nie są odbierane jak za pstryknięciem palców" - powiedziała. Najpierw trzeba ocenić sytuację, sprawdzić jak rodzinie można pomóc. Być może przyznany będzie asysytent rodziny. "Rodzina może być otoczona szeroką pomocą zanim rozważane może być, czy dzieci trzeba odebrać, czy też nie" - zaznaczyła socjolog.

Napiszcie w komentarzach, jak reagujecie na przemoc wobec dzieci.

Zobacz też:

 
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy