dzieci, zima, mróz
fot. fotolia

Jak rozgrzać dziecko po zimowym spacerze?

Dzieci uwielbiają szaleństwa na świeżym powietrzu, a zwłaszcza na śniegu. Takie zimowe zabawy hartują i pobudzają apetyt. Wychłodzone dziecko jest jednak bardziej podatne na przeziębienia, więc zacznij działać szybko.
Marta Kabulska
dzieci, zima, mróz
fot. fotolia
Gdy za oknem temperatury sięgają poniżej zera, nie rezygnuj z zimowych zabaw z dzieckiem na świeżym powietrzu. Jeśli jednak widzisz, że dziecko marznie w trakcie spaceru, natychmiast idź z nim do domu i zadbaj o jego odpowiednie rozgrzanie.

Poznaj sposoby na rozgrzanie dziecka po zimowym spacerze

 1. Szybko zdejmij dziecku kombinezon, czapkę i zmień ubranie, jeśli jest mokre. Przytul dziecko do swego ciała. Jeśli karmisz piersią, przystaw je do piersi. Twoje ciepło i pokarm sprawią, że krew zacznie krążyć szybciej i dziecko poczuje się lepiej. Jeśli nie karmisz już piersią, spróbuj rozgrzewania od wewnątrz, poprzez kubek ciepłe mleko, herbata z miodem lub sokiem malinowym czy kakao. Jako "rozgrzewacze" idealnie sprawdzają się ciepłe, gęste zupy.

  Wydrukuj przepisy na ciepłe kolacje dla dzieci!
   
 2. Rozcieranie i masowanie stópek i dłoni dziecka. Pamiętaj, aby przed rozmasowywaniem posmarować dłonie bądź stopy dziecka tłustym kremem. Jeśli to ty byłaś z dzieckiem na spacerze, najpierw rozgrzej własne dłonie, zanim zaczniesz masować dziecko! Masuj stopy dziecka, póki nie będą ciepłe. Na tak rozgrzane nóżki dziecka załóż ciepłe skarpety.
 3. Ciepła kąpiel? Nigdy nie wkładaj zimnych nóżek dziecka do gorącej wody! Powoduje to rozszerzenie naczyń krwionośnych, co grozi ich popękaniem. Najpierw nalej do miski chłodną wodę, a potem stopniowo dolewaj cieplejszej.
 4. Ćwiczenia na rozgrzewkę dla dziecka – włącz muzykę, poskacz i potańcz z dzieckiem. Aktywność fizyczna pomaga w szybkim rozgrzaniu organizmu
 5. Termofor wypełniony pestkami wiśni może być przyjemnym i naturalnym źródłem ciepła dla dziecka. Suche termofory nie zawierają niebezpiecznych płynów (znika ryzyko poparzenia).

Pamiętaj, że dziecko szybciej da po sobie poznać, że jest mu zimno, niż za gorąco. Zwracaj więc uwagę nie tylko na przemarzniecie, ale również na to, by nie ubierać zbyt grubo dziecka.
Redakcja poleca: SIDS, czyli zespół nagłej śmierci łóżeczkowej u niemowląt: jak zapobiegać?
SIDS to zespół nagłej śmierci łóżeczkowej, który dotyka niemowląt. Dzieci są pozornie zdrowe, ale pewnego dnia nie budzą się już ze snu. Jednak rodzice nie są bez szans! Można zmniejszyć ryzyko SIDS i skutecznie zapobiegać nagłej śmierci łóżeczkowej niemowląt. Sprawdź, co to za choroba, i które dzieci są szczególnie zagrożone SIDS.

Oznaki przegrzania u dziecka

Jednym z najczęściej popełnianych przez rodziców błędów zimą jest przegrzewanie dziecka. Jego objawami są:
 • ospałość,
 • niepokój dziecka,
 • podwyższone tętno,
 • marudzenie,
 • czerwona i spocona skóra.

Objawy wychłodzenia u dziecka

Wychłodzenie organizmu (hipotermia) następuje wtedy, gdy organizm zbyt szybko ochładza się w  stosunku do jego zdolności wytwarzania ciepła. Lekkie wychłodzeniu dziecka grozi przeziębieniem. Objawami wychłodzenia u dziecka są:
 • zmniejszenie aktywności dziecka, 
 • sine wargi,
 • zimne dłonie i stopy,
 • marmurkowata skóra,
 • płacz
Uwaga! U małego dziecka możesz nie zaobserwować dreszczy.

Zobacz też: Domowe syropy dla dzieci - przepisy
Oceń artykuł

Ocena 5 na 3 głosy

Zobacz także

Popularne tematy