karmienie piersią noworodka
fot. Fotolia

Karmienie piersią: rady na dobry początek

Pierwsze karmienia mają ogromny wpływ na to, czy uda się wam na długo stworzyć zgrany duet przy piersi. Najważniejsze, by od początku prawidłowo przystawiać dziecko do piersi. A ono musi się nauczyć dobrego ssania.
Katarzyna Pinkosz
karmienie piersią noworodka
fot. Fotolia

Jeśli dziecko urodziło się zdrowe, w pierwszych dwóch godzinach życia jest bardzo aktywne. Ma też silny odruch ssania. Jeśli więc i ty, i dziecko czujecie się dobrze, spróbuj je pierwszy raz nakarmić piersią. Pierwsze karmienia piersią są bardzo ważne: ty uczysz się prawidłowo przystawiać dziecko do piersi, ono uczy się prawidłowo ssać. Ważne, by od początku skutecznie karmić piersią.

Przystaw dziecko do piersi

U niektórych kobiet pokarm pojawia się jeszcze przed porodem. Jeśli jednak dziecko już est na świecie, a ty wciąż nie masz pokarmu, nie martw się, tylko przystaw dziecko do piersi. Mleko wytwarza się dzięki ssaniu: sygnał drogami nerwowymi biegnie do przysadki mózgowej, a we krwi pojawia się prolaktyna – hormon, od którego zależy wytwarzanie pokarmu.

Na pierwsze karmienie dziecku wystarczy niewiele: tyle, ile zmieści się na łyżeczce od herbaty. Ważne jest jednak, żebyś od początku dobrze przystawiała dziecko do piersi. I tobie, i dziecku musi być wygodnie, by dziecko mogło prawidłowo ssać i najeść się do syta. 
Redakcja poleca: Jak karmić dziecko piersią cz. 2
W tej części filmu poznasz wygodne pozycje przy karmieniu piersią.

Jak przystawić dziecko do piersi po porodzie 

W pierwszych dniach po porodzie najwygodniejsza dla ciebie będzie pozycja leżąca. Karm w pozycji leżacej.
  1. Połóż się na boku, oprzyj głowę na poduszkach. Dziecko powinno leżeć na boczku, zwrócone w twoją stronę (brzuch do brzucha). Jego główka niech spoczywa w zgięciu twojego łokcia, a przedramieniem podeprzyj plecki dziecka.
  2. Buzia dziecka powinna znajdować się na poziomie twoich piersi, byś nie musiała nachylać się do dziecka. Drugą ręką podtrzymaj pierś: czterema palcami od dołu, a kciukiem – od góry.
  3. Dotknij brodawką ust dziecka i delikatnie je połaskocz. Gdy maluszek otworzy buzię (a zrobi to na pewno, bo ma tzw. odruch szukania), ramieniem przytul go mocno do siebie.
Uwaga! Zawsze przysuwaj dziecko do piersi, nie zaś odwrotnie: pierś do dziecka!

Sprawdź, czy prawidłowo przystawiłaś dziecko do piersi

  1. Dziecko powinno uchwycić brodawkę wraz z dużą częścią otoczki. Ma przy tym wywinięte wargi.
  2. Gdy dziecko ssie, słychać wyraźne odgłosy przełykania, które przypominają postękiwanie. Nie martw się, to wcale nie oznacza, że się męczy.
  3. Jeśli widzisz, że dziecko ustami wciągnęło brodawkę, a gdy ssie – cmoka, oznacza to, że chwyciło pierś zbyt płytko. Włóż wtedy mały palec w kącik jego ust, przerwij ssanie i po chwili spróbuj jeszcze raz przystawić dziecko do piersi. Jeśli bowiem dziecko w nieprawidłowy sposób ssie pierś, nie wypija tyle mleka, ile potrzebuje. W efekcie piersi produkują mniej pokarmu, a dziecko nie zaspokaja głodu. Ciebie zaś wkrótce będą bardzo bolały brodawki.

Przystaw dziecko do drugiej piersi

Gdy noworodek wypije mleko z jednej piersi, zaproponuj mu ssanie z drugiej piersi. 
Noworodek powinien ssać za każdym razem co najmniej 10-15 minut. Po karmieniu najczęściej od razu zasypia. Przytrzymaj go jednak przez chwilę w pozycji pionowej (nawet gdy śpi), by odbiło mu się połknięte podczas jedzenia powietrze.

Jeśli dziecko nie zasnąło, zaproponuj mu drugą pierś. Gdy jest głodne, na pewno chętnie skorzysta. Prawdopodobnie jednak nie wypije z niej całego mleka. Dlatego kolejne karmienie rozpocznij od przystawienia go do tej piersi, przy której poprzednio skończył jedzenie.

W pierwszych dniach możesz mieć niewiele mleka. Nie martw się tym jednak: noworodek niewiele potrzebuje, ma jeszcze mały żołądek. Gdy masz za mało mleka, często przystawiaj dziecko do piersi. Możesz też pić herbaki laktacyjne (anyż, koper włoski), a między karmieniami odciągać pokarm.

 


Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy