GRY
 
 

Wady wzroku u dzieci

Chcesz, aby twoje dziecko lubiło czytać, pisać, liczyć i świetnie uczyło się w szkole. Może mu w tym przeszkadzać wada wzroku. Trzeba ją leczyć. Malcowi jest teraz bardzo potrzebne sokole oko.

dziecko, okulary, wzrok dziecka
fot. Panthermedia

Przedszkolak nie powie ci, że niewyraźnie widzi. Nie powie, bo przecież nie wie, jak widzieć powinien. Będzie jednak robić wszystko, żeby wzrok nie sprawiał mu kłopotów. Oglądając bajkę, usiądzie tuż przy telewizorze, powie, że nie lubi układania puzzli, będzie się krzywić na zabawy typu: znajdź 10 szczegółów, którymi różnią się te dwa obrazki. Przyczyną takiego zachowania może być wada wzroku.
Często jednak bardzo trudno ją zauważyć. Oko dziecka potrafi bowiem dostosować się do warunków, jakie ma (to tzw. zdolność akomodacji). Malec może więc dobrze widzieć, pomimo że obiektywnie wada wzroku już jest. Tyle tylko, że jego oczy bardzo się przy tym męczą (stąd np. częste bóle głowy albo spore kłopoty z koncentracją). Dlatego warto sprawdzić dziecku wzrok u okulisty chociaż raz w wieku przedszkolnym, a już na pewno zanim pójdzie do szkoły. Nieleczona wada wzroku może spowodować szkolne problemy: kłopoty z czytaniem, pisaniem, nadpobudliwość. Można temu zapobiec!

Nadwzroczność (dalekowzroczność)u dziecka

To najczęstsza wada wzroku u dzieci. Zwykle malec już rodzi się z niewielką nadwzrocznością (około +2, +3 dioptrie), która potem z czasem maleje. Niestety, nie u wszystkich dzieci. Powodem dalekowzroczności jest to, że gałka oczna jest zbyt krótka lub rogówka zbyt płaska. Ostry obraz powstaje za siatkówką.
  • Objawy nadwzroczności: dalekowzroczne dziecko bardzo dobrze widzi obiekty od niego oddalone, natomiast bardziej niewyraźnie te rzeczy, które znajdują się blisko niego.
  • Jak rozpoznać nadwzroczność: malca męczy układanie puzzli, nie lubi układanek, obrazków z wieloma szczegółami, nie interesuje się literkami, w przedszkolu ma kłopoty z czytaniem i pisaniem. Często może się skarżyć na bóle głowy.
  • Jak leczyć nadwzroczność: jeśli nadwzroczność jest niewielka i dotyczy dwojga oczu, dziecko nie musi nosić okularów (wada może się sama wyrównać). Lekarz zwykle jednak zaleca kontrole co rok, żeby regularnie sprawdzać, czy wada się nie powiększa. Jeśli jest duża, konieczne jest noszenie okularów lub soczewek (plusowych).
Redakcja poleca: Jakie leki na gorączkę u dziecka: radzi ekspert – film
Kiedy u dziecka trzeba obniżać gorączkę, lepszy będzie paracetamol czy ibuprofen? Dlaczego bardziej skuteczne są leki w syropie niż w czopku: wyjaśnia prof. Piotr Socha z Centrum Zdrowia Dziecka.

Krótkowzroczność u dziecka

Zazwyczaj pojawia się dopiero u malców w wieku 7–8 lat, a potem 12–13 lat, kiedy dziecko w szkole coraz więcej pracuje swoim wzrokiem. Przy krótkowzroczności gałka oczna jest zbyt długa lub rogówka zbyt wypukła i za mocno załamuje światło. Przez to ostry obraz powstaje nie na siatkówce (jak być powinno) tylko przed nią.
  • Objawy krótkowzroczności: dziecko widzi wyraźnie przedmioty, które znajdują się blisko, za to słabo te, które są dalej.
  • Jak rozpoznać krótkowzroczność: malec ewidentnie mruży oczy, chcąc zobaczyć coś, co znajduje się daleko, często siada blisko telewizora.
  • Jak leczyć krótkowzroczność: konieczna jest wizyta u okulisty. Jeśli potwierdzi on wadę, zaleci maluchowi noszenie okularów lub soczewek kontaktowych (minusowych).
Doładuj
Przeładuj