lekarz, dziecko, badanie, chłopiec, przedszkolak

Jak rozpoznać nowotwory u dzieci?

Rozpoznanie nowotworu u dziecka nie jest łatwe. Objawy często przypominają typowe choroby wieku dziecięcego i łatwo je przeoczyć. Na co zatem powinni być wyczuleni rodzice?
Konsultacja: dr Paweł Grzesiowski
lekarz, dziecko, badanie, chłopiec, przedszkolak

Słyszałam o akcji wczesnego wykrywania nowotworów u dzieci. Mam pięcioletniego syna i chciałabym wiedzieć, na co tak naprawdę powinnam zwracać uwagę?


Rozpoznanie nowotworów we wczesnym stadium jest trudne. Objawy często przypominają bowiem typowe choroby wieku dziecięcego i łatwo je przeoczyć. Jest jednak kilka rodzajów nowotworów szczególnie częstych u dzieci. Na co zatem powinni być wyczuleni rodzice?

Objawy nowotworów u przedszkolaków

U przedszkolaków (3–6 lat) najczęściej występuje białaczka. Objawy białaczki, które powinny niepokoić, to: gwałtowna utrata wagi, bóle pleców, nadmierna potliwość. Chorym dzieciom zdarzają się krwotoki z nosa oraz gorączki bez infekcji. Warto też zwrócić uwagę na sytuację, gdy żywiołowy, aktywny przedszkolak staje się nagle apatyczny, senny, osłabiony i traci apetyt.
Uwaga! Często pierwszy atak białaczki następuje po infekcji.

Częstym nowotworem jest też guz nerki. W tym przypadku niepokojące sygnały to: gorączka, powiększony obwód brzucha, krew w moczu, spadek apetytu, gwałtowne chudnięcie, nadciśnienie tętnicze, długotrwałe zaparcia, bóle brzucha oraz wymioty.
Redakcja poleca: Domowe sposoby na przeziębienie - film
Nie zawsze konieczna jest wizyta u lekarza, czasem wystarczy herbata z cytryną czy ciepła kąpiel. Pediatra poleca domowe sposoby na przeziębienie.

Objawy nowotworów u starszych dzieci

U starszych dzieci (powyżej 5 lat) może wystąpić chłoniak. Jest to choroba układu limfatycznego, której pierwszymi objawami mogą być powiększone węzły chłonne (na karku i szyi, pod pachami, w pachwinach), swędzenie skóry, nadmierna potliwość zwłaszcza nocą,  krwotoki z nosa, anemia, nawracające gorączki bez przyczyny oraz zmiana zachowania dziecka (nagle traci zainteresowania, łatwiej się męczy). 

Uwaga! Nowotwory u dzieci wykryte we wczesnym stadium są prawie w stu procentach uleczalne. Dlatego, gdy coś cię niepokoi, jak najszybciej skontaktuj się z pediatrą.

Zobacz też: Nowotwory u dzieci można pokonać
 
dr Paweł  Grzesiowski
Konsultacja: dr Paweł Grzesiowski

Pediatra, immunolog, prezes Fundacji „Instytut Profilaktyki Zakażeń”, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej, autor wielu publikacji na temat profilaktyki, immunologii i szczepień.

Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy