jak rozpoznać skurcze porodowe
fot. Fotolia

Jak rozpoznać skurcze porodowe i nie pomylić ich z bólem brzucha?

Na krótko przed porodem zastanawiasz się, jak rozpoznać skurcze porodowe i nie pomylić ich ze skurczami przepowiadającymi albo... zwykłym bólem brzucha. Bóle porodowe są silne i regularne, a ich częstotliwość się zwiększa, ale czasem mogą przypominać inne skurcze odczuwane przez kobiety w ciąży.
Karolina Stępniewska
jak rozpoznać skurcze porodowe
fot. Fotolia
Wiedza o tym, jak rozpoznać skurcze porodowe i odróżnić je od skurczów przepowiadających, pozwoli ci odpowiednio wybrać czas na wizytę w szpitalu i uniknąć niepotrzebnych nerwów. Bóle porodowe, choć są bardzo silne, łatwo pomylić z innymi skurczami, zwłaszcza w pierwszej ciąży, gdy nie wiesz jeszcze, czego spodziewać się w czasie porodu. Narastająca siła oraz regularność to jedne z głównych cech skurczów porodowych. 

Spis treści:

Jak rozpoznać skurcze porodowe?

Skurcze porodowe trudno przeoczyć. Mówi się, że podczas skurczu porodowego kobieta nie jest w stanie rozmawiać z drugą osobą − zupełnie inaczej niż w czasie innego skurczu czy zwyczajnego bólu brzucha! Skurcze porodowe pojawiają się, gdy rozpoczyna się akcja porodowa: główka dziecka wpasowuje się w kanał rodny, a szyjka macicy zaczyna się skracać.

Jak rozpoznać prawdziwe skurcze porodowe? Gdy poród na dobre się zacznie, skurcze staną się regularne i coraz częstsze: będą występować co 10, 7, 5 minut. Ważne: skurcze porodowe nie mijają nawet wtedy, gdy zmieniasz pozycję i ułożenie ciała. Warto też wiedzieć, jak liczyć skurcze porodowe, żeby nie pojechać do szpitala za późno (lub za wcześnie!).
Redakcja poleca: Wyprawka do szpitala – dla mamy i dziecka [WIDEO]
Nie warto zwlekać do ostatniej chwili ze spakowaniem rzeczy do szpitala dla ciebie i dla dziecka. Zrób to na około miesiąc przed planowanym terminem porodu. Zobacz w naszym filmie, co powinno się w znaleźć w torbie do szpitala.

Jak wyglądają bóle porodowe?

Skurcze porodowe są silne i bardzo dokuczliwe: w czasie skurczu porodowego trudno się ruszyć i mówić (możesz za to mieć ochotę krzyczeć!). Ale nie od razu skurcze porodowe będą aż tak bolesne, na początku możesz odczuwać je jako tępe bóle krzyżowe − w dolnej części kręgosłupa, a nawet w pachwinach i udach, gdy główka dziecka zacznie uciskać nerwy. Siła i częstotliwość skurczów porodowych stopniowo rosną.

Skurcze porodowe a przepowiadające: czym się różnią?

Skurcze porodowe i przepowiadające to dwa różne rodzaje skurczów. Podczas gdy skurcze porodowe są bardzo bolesne, regularne i oznaczają początek porodu, to skurcze przepowiadające mogą pojawić się już po 20. tygodniu ciąży. Odczuwa się je jako napinanie brzucha – to mięśnie macicy trenują przed prawdziwymi skurczami porodowymi. Skurcze Braxtona-Hicksa najczęściej są niezbyt silne i raczej bezbolesne, chociaż zdarzają się też silne skurcze przepowiadające, przypominające w odczuciu silny ból miesiączkowy.

Silne skurcze przepowiadające mogą utrudniać wyprostowanie ciała. Mogą pojawiać się nawet kilkanaście razy dziennie, a w 8. i 9. miesiącu ciąży nawet co 20-30 minut. Skurcze przepowiadające mogą trwać nawet do dwóch minut, ale nie towarzyszą im inne objawy przedporodowe. Skurcze Braxtona-Hicksa nie są ani częstsze, ani coraz intensywniejsze, w przeciwieństwie do prawdziwych skurczów porodowych.
 

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 6 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy