jak przenosi się koronawirus
fot. AdobeStock

Jak przenosi się koronawirus? Gdzie i w jaki sposób można się zarazić?

Dopóki nie ma szczepionki na COVID-19, jedynym sposobem ochrony, jest unikanie kontaktu z wirusem, który go wywołuje. Sprawdź, jak przenosi się koronawirus SARS-CoV-2, w jakich miejscach i na jakich przedmiotach można go spotkać i jak długo jest na nich obecny.
Małgorzata Wódz
jak przenosi się koronawirus
fot. AdobeStock
Czy koronawirusa przynosimy do domu z zakupami, czy może trafić do naszego mieszkania, przyczepiając się do butów, czy osiada na ubraniach lub owocach? Takich pytań pojawia się coraz więcej. Coraz więcej wiemy też, w jaki sposób może przenosić się zakażenie wirusem SARS-CoV-2. Dzięki temu lepiej możemy się chronić.

Jak się przenosi koronawirus wywołujący chorobę COVID-19?

Koronawirus niezwykle łatwo przenosi się między ludźmi i dlatego jest taki groźny. Zakłada się, że jedna zakażona osoba może zakazić 3-4 kolejne. Wirus rozprzestrzenia się głównie drogą kropelkową. To oznacza, że gdy ktoś kicha, kaszle, a także gdy ekspresyjnie mówi, a jest zakażony SARS-CoV-2, rozsiewa go w powietrzu. Laikom trudno to sobie wyobrazić, ale gdy jeden raz zakaszlemy lub kichniemy, z naszych ust lub nosa wzbijają się tysiące drobnych kropelek (śliny lub śluzu) – niektóre z nich unoszą się jako aerozol w powietrzu, inne opadają na znajdujące się wokół przedmioty, ubrania itp. Jeśli stoimy blisko, mogą dostać się bezpośrednio do naszych ust, nosa lub oka.

Jest też możliwe zakażenie koronawirusem drogą pośrednią, czyli poprzez kontakt ze skażonymi produktami i powierzchniami. Wirus trafia na nie, gdy osoba chora ma go na swoich dłoniach. Tak dzieje się np. gdy kaszlemy lub kichamy, zakrywając usta dłonią, a potem nie umytymi rękami dotykamy, np. klamki. CDC (amerykański odpowiednik polskiego Sanepidu) podaje, że kontakt z zakażonymi powierzchniami nie jest główną drogą rozprzestrzeniania się wirusa

O koronawirusie SARS-COV-2 wiadomo również, że może być wydalany wraz z kałem. Dlatego tak ważne jest dbanie o higienę, dokładne mycie rąk po skorzystaniu z toalety.  
Redakcja poleca: Miejsca, które bardzo lubią dzieci i...zarazki [WIDEO]
Są bardziej brudne niż publiczne toalety. Chcesz chronić dziecko przed groźnymi bakteriami? Poznaj 11 miejsc i przedmiotów uwielbianych przez dzieci, na których czai się mnóstwo zarazków.

Od kogo można się zarazić?

Kronawirus przenosi się za pośrednictwem osoby chorej. Zdaniem ekspertów największe ryzyko zakażenia pochodzi od osób z widocznymi objawami infekcji. Ale wiadomo także, że chorobę COVID-19 można przechodzić bezobjawowo i przekazywać wirusa. W czasie światowej pandemii musimy przyjmować, że bliski kontakt z każdym człowiekiem wiąże się z ryzykiem zakażenia się koronawirusem. Tym m.in. jest podyktowane wprowadzone przez rząd ograniczenie przemieszczania i zalecenie pozostawania w domu.

Jak długo koronawirus utrzymuje się na różnych powierzchniach?

Koronawirus może być obecny wszędzie tam, gdzie dotarł wraz z wydzieliną chorej osoby. Naukowcom udało się ustalić, jak długo utrzymuje się na różnych materiałach. Wyniki badania opublikowano w The New England Journal of Medicine. Wynika z nich, że wirus:
 • w powietrzu był obecny do 3 godzin (dotyczy to powietrza, które jest nieruchome).
 • na kartonie – utrzymywał się do 24 godzin
 • na plastiku – do 72 godzin
 • na stali nierdzewnej – do 72 godzin
 • na miedzi – do 4 godzin

Koronawirus na ubraniu i butach

Jak dotąd nie udało się ustalić, czy i jak długo wirus może utrzymywać się na tkaninach i na odzieży. Wiadomo jednak, że można się go skutecznie pozbyć, piorąc odzież w temperaturze 60 stopni C. Wirusa zabije temperatura około 60 stopni C i detergent, którego użyjemy do prania (proszek do prania działa na wirusa podobnie jak mydło). Członek Rady Wykonawczej WHO i doradca włoskiego Ministerstwa Zdrowia Walter Ricciardi radzi, aby odzież, której nie możemy często prać, czyli okrycia wierzchnie oraz obuwie pozostawiać – jeśli to możliwe – przed wejściem do mieszkania, co w wielu sytuacjach nie jest proste. Musimy pamiętać jednak, że konieczność odkażania obuwia nie została do tej pory poparta żadnymi badaniami naukowymi.

Co jeszcze wiadomo o przenoszeniu się koronawirusa?

 • Koronawirus lubi zimno – dlatego może dłuższy czas przetrwać na produktach przechowywanych w chłodzie. Zanim włożysz zakupy do lodówki, przetrzyj szmatką ze środkiem dezynfekcyjnym plastikowe i szklane opakowania, produkty zapakowane w folię rozpakuj (folię wyrzuć). Zdaniem ekspertów koronawirus nie przenosi się drogą pokarmową. Jeśli obawiasz się jedzenia niektórych produktów, pamiętaj, że wirus ginie podczas obróbki cieplnej w temperaturze 60 stopni. Poza tym w kuchni zawsze warto przestrzegać higieny i dotykać tego, co mamy zjeść, czystymi rękami.
 • Koronawirus ginie, jeśli do dezynfekcji użyjemy środków zawierających alkohol (62-71-procentowy) lub 0,5% wybielacz z nadtlenkiem wodoru albo zawierający 0,1% podchlorynu sodu.  
Do tej pory nie stwierdzono obecności koronawirusa w mleku mamy. Uważa się również, że kobieta w ciąży nie przekazuje wirusa dziecku. Nadal jednak trwają badania, które mogą przynosić nowe ustalenia.

Jak chronić siebie i innych przed przenoszeniem koronawirusa?

 • WHO zaleca nie tylko mycie rąk, ale również dezynfekcję powierzchni i przedmiotów, z których często korzystamy, czyli klamek, kontaktów, blatów, kranów, stołów, telefonów komórkowych, pilotów do TV.
 • Jeśli zakładasz rękawiczki ochronne, pamiętaj, że nie możesz dotykać nimi oczu, nosa lub ust. Gdy je zdejmujesz, musisz robić to w bezpieczny sposób.
 • Zachowuj bezpieczną odległość od osób, które mogą być zarażone (w obecnej sytuacji każdą osobę możemy podejrzewać, że jest nosicielem wirusa SARS-CoV-2). Gdy znajdujemy się zbyt blisko, wirus może dostać się bezpośrednio do naszych dróg oddechowych. Obecnie wymagana bezpieczna odległość wynosi minimum 2 metry.
 • Kaszląc i kichając, zakrywaj usta i nos chusteczką, a potem wyrzuć ją do śmieci (najlepiej do zamykanego śmietnika). Jeśli nie masz chusteczki, pamiętaj o kichaniu i kaszlu w zgięcie łokcia. Po wyczyszczeniu nosa również zawsze myj ręce.
 • Myj ręce nie tylko przed jedzeniem ale także przed przygotowywaniem posiłków.
 • Zawsze dokładnie myj owoce i warzywa (te, które można, sparzaj).
 • Codziennie myj włosy – dotykamy je często dłońmi, mogą na nich osiadać kropelki wydzielin osoby kaszlącej lub kichającej.
 • Często wietrz pomieszczenia, w których przebywasz.
 • Jeśli możesz – zamiast windą – idź schodami. Unikniesz kłopotu z dotykaniem przycisków i drzwi, z którymi mógł mieć kontakt chory.


Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 5 głosy

Zobacz także

Popularne tematy