GRY
 
 

Jak rozszerzać dietę niemowlęcia: 11 rad, by dziecko polubiło nowe dania

W książce "Mały tyran" autorka opisuje dziecko, które jadło tylko wtedy, gdy ktoś stał na drabinie i machał kapeluszem. Nie chcesz, tego, prawda? Jak zachęcić dziecko do nowych dań: tłumaczy dietetyk z Centrum Zdrowia Dziecka.

Katarzyna Pinkosz
Konsultacja: dr inż. Anna Stolarczyk, dietetyk
niemowlę, karmienie, rozszerzanie diety, mama
Gdy dziecko kończy pół roku życia, czeka go rewolucja! Spróbuje owoców, warzyw, mięsa, kasz. Niekoniecznie musi być tym zachwycone. To, że nowe dania mu nie smakują, nie znaczy jednak, że nadal ma ssać tylko twoje mleko. Wydrukuj kalendarz rozszerzania diety dziecka, powieś go na lodówce, a potem pamiętaj, że:

1. Niemowlęta od urodzenia różnią się apetytem

Nie śpiesz się z rozszerzaniem diety niemowlęcia. Niektóre dzieci są liberałami: śmiało i chętnie próbują nowości. Inne to konserwatyści: lubią tylko to, co znane i sprawdzone. Pogódź się z tym, że twoje dziecko może jeść nieco więcej (lub mniej), niż zalecają normy. I z tym, że może nie mieć ochoty na zmianę menu.
Redakcja poleca: Fałszywy niejadek: kto to taki? – film
Moje dziecko nic nie je! – takie zdanie brzmi dramatycznie, ale czy jest prawdziwe? Zdaniem dr Agnieszki Jarosz prawdziwy niejadek to rzadka rzecz w przyrodzie. Wielu małych niejadków bardzo lubi jeść i co więcej: je całkiem sporo. Tylko, że nie to, co trzeba.

2. Zdrowe dziecko nie zagłodzi się

Naukowcy zrobili kiedyś próbę: niemowlętom dali możliwość wyboru tego, co i kiedy będą jadły. Okazało się, że nawet największe niejadki wcale nie zjadały za mało, choć były dzieci, które przez cały dzień jadły np. dania z buraczków. Dziecko nie da sobie zrobić krzywdy i nie da się zagłodzić. Gdy będzie głodne, zacznie płakać.

3. Nie zabawiaj dziecka przy karmieniu

Jeśli zaczniesz zabawiać dziecko przy każdym posiłku, żeby zjadł wszystko do ostatniej łyżeczki, wpędzisz się w nie lada kłopoty. W książce „Mały tyran” Jirina Prekop opisuje dziecko, które jadło tylko wtedy, gdy ktoś stał na drabinie i machał kapeluszem. Nie chcesz tego, prawda? A więc od początku pozwalaj dziecku jeść tyle, na ile ma ochotę.

4. Dziecku ma prawo nie smakować nowe danie

Nawet jeśli jest to przygotowana przez ciebie zupka czy najzdrowsze danie ze słoiczka. Nie znaczy to, że masz do potraw dziecka dodawać sól i cukier. Musisz nauczyć się cierpliwości. Za kilka dni znów spróbuj podać nielubiane danie. Może tym razem malcowi posmakuje? Amerykańscy naukowcy stwierdzili, że niemowlę dopiero po dziesięciokrotnej próbie podania nowego dania w pełni go akceptuje. Masz więc jeszcze dziewięć prób!
Czytaj więcej: Słodycze - słodki wróg twojego dziecka

5. Zacznij rozszerzać dietę pod koniec pierwszego półrocza

Nie wcześniej niż w 5. i nie później niż w 7. miesiącu. Dokładny termin dla każdego dziecka jest nieco inny. Jeśli dziecko pije mleko modyfikowane, zacznij rozszerzać jego dietę już od początku 5. miesiąca.
Czytaj więcej: Przełomowy 5. miesiąc
Jeżeli dziecko ssie pierś, możesz je karmić wyłącznie swoim mlekiem przez całe pierwsze półrocze (wyjątkiem jest tylko kaszka glutenowa, którą trzeba podać nieco wcześniej). Jeśli jednak masz mało pokarmu, dziecko słabo przybiera na wadze, pediatra może zalecić rozszerzanie diety w 5. lub w 6. miesiącu. Dziecko oczywiście musi być zdrowe. Jeśli choruje, poczekaj, aż wyzdrowieje.

6. W 5. lub 6. miesiącu podaj niewielką ilość kaszki manny lub pszennej

Takie są najnowsze zalecenia dietetyków. Zgodnie z aktualną wiedzą gluten (białko roślinne występujące w zbożach ) podawany w tym okresie (w niewielkich ilościach) działa jak naturalna szczepionka i może uchronić przed rozwinięciem się celiakii. Choroba polega na tym, że przez całe życie nie można jeść niczego, co zawiera gluten (a więc nawet odrobiny mąki pszennej, żytniej, jęczmiennej czy owsianej). Żeby jej zapobiec, lekarze zalecają, by dziecku „na piersi” już w 5. miesiącu dać raz dziennie łyżeczkę kaszki pszennej, a karmionemu sztucznie – w 6. miesiącu.
Czytaj także: Gluten może zahamować wzrost dziecka

7. Zacznij rozszerzanie diety od zupki lub kaszki

Jako pierwsze nowe danie sprawdza się zupa jarzynowa. Zrób ją z dwóch warzyw – ziemniaka i marchewki. Gdy się ugotują, zmiksuj je, dodaj łyżeczkę kaszki pszennej oraz łyżeczkę oliwy z oliwek, oleju rzepakowego lub masła. Gdyby zupa była zbyt gęsta, trochę ją rozcieńcz wodą, by dziecko się nie zakrztusiło.
Pierwszego dnia daj dziecku tylko trzy, cztery łyżeczki zupy (posiłek poprzedź lub zakończ podaniem piersi lub mleka modyfikowanego). Obserwuj dziecko. Jeśli jest pogodne, normalnie robi kupkę, nazajutrz daj mu tyle zupy, ile będzie miało ochotę zjeść. W następnych dniach dodawaj do niej (po jednym) warzywa: pietruszkę, seler, fasolkę szparagową, groszek, brokuły.
Gdy zauważysz, że dziecko inaczej się zachowuje: boli je brzuch, ma wysypkę, wycofaj się z podawania danej nowości. Przyczyną może być alergia.
Zobacz także: 5 objawów alergii u niemowlęcia

Jeśli dziecko nie ma ochoty jeść zupy, wstrzymaj się kilka dni z jej gotowaniem. W tym czasie podaj kaszkę ryżową na mleku (modyfikowanym lub swoim) lub mleczno-ryżową. Dodaj jedną, dwie łyżeczki utartego jabłka. 
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Sezon infekcji

Karm piersią, polecamy!