schemat żywienia niemowląt
fot. Anna Kołacz

Jak rozszerzać dietę niemowlęcia zgodnie z nowymi zasadami

Dlaczego rozszerzanie diety niemowlęcia lepiej zacząć od warzyw niż od owoców, co zrobić, gdy dziecko pluje zupką i jak ustrzec niemowlę przed alergią: mówi prof. Piotr Socha z Centrum Zdrowia Dziecka.
Katarzyna Pinkosz
Konsultacja: Prof. Piotr Socha
schemat żywienia niemowląt
fot. Anna Kołacz

Dlaczego tak ważne jest żywienie dziecka w 1. roku życia?

Żywienie niemowlęcia jest ważne dla rozwoju dziecka, ma swoje odległe konsekwencje. Pewnych zaniedbań z 1. roku życia nie jesteśmy już potem w stanie odrobić.

Jak w takim razie żywić dziecko w 1. roku życia?

Niedawno opracowaliśmy w grupie ekspertów wytyczne żywienia niemowląt. Mówią one nie tylko, jakie składniki są ważne dla niemowlęcia, jakie produkty podawać dziecku, ale również w jaki sposób to robić.
Czytaj też: Znamy schemat żywienia niemowląt 2015

W pierwszych miesiącach życia nic się nie zmieniło? Nadal najważniejsze jest karmienie piersią?

Karmienie piersią jest złotym standardem, w pierwszych 6 miesiącach życia jest najważniejsze dla dziecka. W 5-6. miesiącu można zacząć wprowadzać nowe produkty do diety, ale w małej ilości po to, by dziecko poznało nowe smaki. Wprowadzenie tych produktów może zapobiec rozwojowi alergii u niemowlęcia.
Czytaj też: Objawy alergii u niemowlęcia

5-6. miesiąc to dobry czas na wprowadzenie nowości do diety niemowlęcia?

To pierwszy moment. Nowe dania głównie pojawiają się po 6. miesiącu życia.  Wtedy też zmienia się konsystencja produktów: są one grudkowate.
W wytycznych żywienia niemowląt zwracamy uwagę, że dziecko w drugim półroczu życia zmienia się nie tylko pod względem ruchowym, ale też pod względem umiejętności jedzenia. I te umiejętności też trzeba ćwiczyć, bo jeśli dziecko będzie jadło tylko papki, to potem ma problemy z jedzeniem produktów stałych.

Od czego zacząć, co podać na początek: warzywa, owoce, zupę, kaszkę?

Największym problemem jest spożywanie przez dzieci warzyw: dzieci starsze nie chcą ich jeść, dlatego trzeba je przyzwyczaić już w okresie niemowlęcym. Lepiej więc najpierw wprowadzić warzywa.
Owoce też należy wprowadzać, ale owoce są słodkie, zwykle dzieci je lubią.

Jak wprowadzać warzywa, by dziecko nie wypluwało zupki?

Dzieci często za pierwszym razem nie chcą jeść zupy warzywnej, jednak próby podawania warzyw trzeba powtarzać. Nie tego samego dnia, tylko następnego. Dziecko początkowo będzie wypluwać zupkę, ale potem zechce ją jeść.
Dzieci bronią się przed produktami gorzkimi, mają awersję do gorzkiego smaku. Jeśli jednak mama często podaje warzywo, dziecko przyzwyczaja się do nowego smaku i zaczyna go akceptować.

Gdy dziecko wypluwa zupkę, podać ją jeszcze raz?

Tak, ale nie tego samego dnia. Po to, by dziecko przyzwyczaiło się do smaku mówimy, że już 5-6. miesiącu można podać dziecku łyżeczkę nowego dania z warzyw. To nie zastępuje karmienia piersią, bo dziecko zje niewiele. Ma jednak szansę przyzwyczaić się do nowego smaku, a wtedy po 6. miesiącu zje już całą porcję nowego dania.

Zobacz film, na którym prof. Piotr Socha wyjaśnia, jak rozszerzać dietę niemowlęcia.


Czytaj też: Jadłospis i przepisy dla niemowlęcia w 5. miesiącu
Redakcja poleca: Piniata – jak ją zrobić? Instrukcja krok po kroku (film)
Piniata to coraz popularniejszy element dziecięcych przyjęć. Przedstawiamy prosty sposób, jak samodzielnie zrobić efektowną piniatę. Choć nie jest to skomplikowane, warto zabrać się do pracy z odpowiednim wyprzedzeniem, aby piniata zdążyła wyschnąć.
Prof. Piotr Socha
Konsultacja: Prof. Piotr Socha

Pediatra i gastroenterolog, kieruje Kliniką Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Centrum Zdrowia Dziecka.

Oceń artykuł

Ocena 5 na 3 głosy

Zobacz także

Popularne tematy