01_Lovi_08_01.jpg

Kamienie milowe rozwoju dziecka w 1. roku życia

Raczkowanie, siadanie, mówienie – niemowlę uczy się tego wszystkiego w zaledwie 12 miesięcy! Wiele umiejętności nabywa bez wysiłku, w zdobyciu innych możesz mu trochę pomóc. Jak? Sprawdź!
Sylwia Niemczyk
01_Lovi_08_01.jpg
Twój bobas nie musi każdego dnia zaczynać od ćwiczeń mowy albo nauki chodzenia. W odpowiednim czasie na pewno nauczy się najważniejszych rzeczy. Nie popędzaj maluszka, bo każda nowa sprawność wymaga dużo czasu. Warto jednak, aby niemowlę miało w tobie niezawodnego kibica, który pomoże mu pokonać trudności.

W 2. miesiącu niemowlę odróżnia dzień od nocy

Pierwszą czynnością, której musi się nauczyć noworodek, to odróżnianie pór doby. Na początku nie będzie łatwo: noworodki śpią we własnym rytmie i budzą się w nocy po prostu z głodu. Ale po trzech, czterech miesiącach malec dostosuje się do rytmu dnia reszty domowników, a pod koniec pierwszego roku najpewniej nauczy się już przesypiać bez pobudki całe noce.
Jak możesz mu pomóc? W ciągu dnia nie zachowuj się cichutko jak myszka. Niech w domu gra radio, rozmawiajcie normalnym głosem. Kiedy zaś nadejdzie wieczór, wyłącz telewizor i zapal lampkę. Staraj się też, aby wasze życie przebiegało według ustalonego schematu: te same pory spaceru, kąpieli, karmienia malca. Ustalcie też własny rytuał: może w zasypianiu pomoże kołysanka lub delikatny masaż?
Redakcja poleca: Rozwój niemowlęcia przez pierwsze 12 miesięcy życia [WIDEO]
Jak rozwija się niemowlę? Kiedy zacznie podnosić główkę, kiedy się pierwszy raz uśmiechnie a kiedy zacznie stabilnie siedzieć a potem stawiać pierwsze kroki. Zobacz, jak będzie rozwijało się twoje dziecko przez najbliższy rok.

Od 3. miesiąca dziecko zaczyna głużyć

Nimowlę do nauki mówienia przygotowuje się bardzo intensywnie. Kiedy oddycha, przeżuwa, gryzie, ssie, przełyka – wtedy ćwiczy mięśnie, które będą potrzebne mu już niedługo podczas rozmowy z mamą.
Jak możesz mu pomóc? Przez pierwsze pół roku karm malca piersią. Jej ssanie to świetne ćwiczenie dla mięśni żuchwy, chroniące smyka przed krzywym zgryzem, który powoduje niewyraźną mowę. Kiedy maluch nauczy się jeść stałe pokarmy, nie miksuj ich na papkę, ale rozdrabniaj widelcem. To ważne, bo żując i gryząc większe kawałki, maluch ćwiczy żuchwę, język, a także mięśnie warg i policzków.

Od 7. miesiąca dziecko może jeść samodzielnie

Jeśli smyk zaczyna interesować się tym, co ma na talerzyku i usiłuje złapać łyżeczkę, którą go karmisz, to znak, że może zacząć uczyć się jeść sam. Nie przegap tej ważnej chwili – zwykle nadchodzi, w drugim półroczu życia dziecka. Co prawda posiłki będą trwały dłużej, ale zalety samodzielnego jedzenia są ogromne. Dziecko czuje się wtedy niezależne i nabiera wiary w siebie.
Jak możesz mu pomóc? Choć karmienie butelką jest wygodne, nie ulegaj pokusie, by półrocznemu malcowi pierwsze papki podawać przez smoczek. Łyżeczkę wkładaj dziecku do buzi poziomo i tak samo ją wyjmuj. Ten sposób karmienia wymusza zamykanie ust w celu zgarnięcia jedzenia, a to rozwija i wzmacnia mięśnie ust. Pozwól też maluszkowi jeść rączkami, a także zacznij naukę picia z kubeczka. Na pewno sobie z tym poradzi. Najpierw daj mu do rączki tzw. kubek treningowy (z miękkim ustnikiem oraz wygodnymi uchwytami), a gdy bobas opanuje sztukę samodzielnego picia, sprezentuj mu kubek niekapek. Jeśli jednak na razie smykowi odpowiada tylko ssanie ze smoczka, bądź cierpliwa i niczego nie rób na siłę. Po prostu odczekaj i ponów naukę picia z kubka za tydzień lub dwa.

Pod koniec 1. roku niemowlę zaczyna samodzielnie się bawić

Półroczne niemowlę (choć fascynują go grzechotki i klocki) nie umie jeszcze samodzielnie się bawić. Ale pod koniec pierwszego roku jego paluszki są już na tyle sprawne, że malec samodzielnie zbuduje pierwszą wieżę. I choć użyje do tego na razie tylko dwóch klocków – możesz być z niego dumna. Takie osiągnięcie oznacza, że dziecko umie już – np. bawiąc się – dążyć do określonego wcześniej celu.
Jak możesz pomóc? Choć nie każda zabawa musi zbliżać malca do Harvardu, warto zachęcać go do takich zajęć, które rozwijają wyobraźnię i pobudzają rozwój (ćwicząc koncentrację i zmysły: wzroku, dotyku, słuchu). Piłeczka z dzwonkiem w środku i kilka kolorowych klocków to zestaw absolutnie konieczny dla siemiomiesięcznego malca. Roczniakowi podaruj bębenek i pudełko z otworami o różnych kształtach, do którego będzie mógł wciskać klocki. Pokazuj malcowi, jak może bawić się misiem, najprostszymi (dwuelementowymi) puzzlami, bębenkiem i ciastoliną.

W okolicy 1. urodzin niemowlę stawia pierwsze kroki

Zanim malec ruszy do przodu (a pewnie stanie się to między 12. a 15. miesiącem życia), najpierw musi nauczyć się utrzymywania równowagi, koordynacji ruchów, a także opanować pracę mięśni. Nieco później od innych zaczynają chodzić małe grubaski, bo ich kręgosłup i nogi muszą utrzymać większy ciężar. Pierwsze kroczki może też opóźniać wspomnienie bolesnego upadku albo… nadopiekuńczość mamy, która z lęku o swojego maluszka nieustannie trzyma go za rączkę.
Jak możesz pomóc? Pozwalaj dziecku bawić się na dywanie, by miało okazję się przemieszczać. Zachęcaj malca do ćwiczeń równowagi i wspinania się, np. pokaż mu leżącą nieco wyżej zabawkę. Pamiętaj też, że maluch powinien uczyć się chodzić w skarpetkach antypoślizgowych i na miękkim dywanie. Wtedy pracują wszystkie mięśnie stopy. Na twardej podłodze (np. na parkiecie albo kuchennych płytkach) pięty „uciekają” na zewnątrz i mogą się wykoślawić. Jeśli po skończeniu roku smyk nie umie sam dreptać przy meblach, skonsultuj się z lekarzem. Zrób to także wtedy, gdy dziecko nie zrobi pierwszego kroczku do 16. miesiąca, gdy chodzi wyłącznie na paluszkach albo jeśli podczas chodzenia kołysze się na boki jak mała kaczka. Te objawy mogą oznaczać np. asymetrię albo problemy z bioderkami.


Mogę wszystko!

Aby malec poczuł się panem świata i dobrze się rozwijał, musi czuć twoją akceptację. Dlatego:
1. Okazuj mu miłość. Tul, uśmiechaj się, patrz w oczy, szybko reaguj na płacz. Twój uśmiech jest dla malca najlepszą nagrodą i zachętą.
2. Baw się z dzieckiem. Dzięki zabawie maluszek ćwiczy nowe umiejętności i zdobywa wiedzę o świecie. Robiąc to, co mu sprawia przyjemność, uczy się mimochodem, bez żmudnych ćwiczeń i przymusu.
3. Dużo z nim rozmawiaj. Ucz maluszka nazw przedmiotów, które go otaczają. Recytuj proste wierszyki, śpiewaj mu dziecięce piosenki. Cierpliwie odpowiadaj na jego pytania i czytaj mu jak najwięcej.
4. Dostarczaj mu różnorodnych przeżyć. Zabieraj maluszka w ciekawe miejsca, pokazuj mu świat, ale też pozwól na samodzielne eksperymenty.
 
Oceń artykuł

Ocena 5 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy