GRY

Rozwój mowy dziecka

Już od pierwszych dni życia powinnaś zadbać o prawidłowy rozwój mowy twojego malucha.
rozwój mowy dziecka
fot. Fotolia

Jak rozwija się mowa dziecka

Maleństwo już w łonie matki odbiera wypowiadane przez rodziców słowa. Gdy się rodzi, wyłącznie słucha, ale gdy ma już kilka tygodni, zaczyna wydawać pierwsze dźwięki. A potem szybciutko pojawiają się całe słowa, zdania....
Redakcja poleca: Rozwój niemowlęcia przez pierwsze 12 miesięcy życia [WIDEO]
Jak rozwija się niemowlę? Kiedy zacznie podnosić główkę, kiedy się pierwszy raz uśmiechnie a kiedy zacznie stabilnie siedzieć a potem stawiać pierwsze kroki. Zobacz, jak będzie rozwijało się twoje dziecko przez najbliższy rok.

Rozwój mowy dziecka w szóstym i siódmym tygodniu życia

Jako pierwsze pojawiają się samogłoski – a, e, u, o. Dziecko powtarza je wielokrotnie w ciągu dnia, czasami w tej samej kolejności, a innym razem -zmieniając kolejność. Słuchając kilkutygodniowego malca, nie potrafimy powiedzieć z jakiego kraju pochodzi, w jakim języku mówią jego rodzice, starszy brat czy siostra. Na początku wszyscy „mówią” podobnie.

Rozwój mowy dziecka w ósmym tygodniu życia

Pojawiają się głośne, wybuchowe dźwięki. Najczęściej są to: b, d, g. Nie jest to jeszcze mowa, ale tzw. gruchanie. Malec ćwiczy w ten sposób narządy artykulacyjne. Dziecko wyrzuca z siebie te dźwięki z dużą siłą i jeśli przy tym w skupieniu patrzy na mamę lub tatę, wydaje im się, że z nimi rozmawia. Gdy jednak przenosi wzrok na lampę czy motyla zawieszonego nad łóżeczkiem, nie ma już wątpliwości, że to jeszcze nie jest rozmowa.

Rozwój mowy dziecka w trzecim i czwartym miesiącu życia

Malec łączy samogłoski ze spółgłoskami w sylaby. Najczęściej pojawiają się połączenia głosek – ba-ba, da-da, ga-ga. Teraz babci może się wydawać, że jej ukochany wnusio mówi „baba”, tymczasem to połączenie sylab jest całkowicie przypadkowe i na słowo „baba” niestety babcia musi jeszcze poczekać.

Rozwój mowy dziecka w szóstym miesiącu życia

Dźwięki wydawane przez półroczne niemowlę przypominają już słowa. To powtarzanie jest teraz zamierzone (nie, jak poprzednio, przypadkowe). Malec powtarza: la-la-la, da-da-da, ba-ba-ba. Jest to gaworzenie. Z sylab powstają długie łańcuchy. Czasem dziecko powtarza te same ciągi wyrazowe w określonych sytuacjach – kąpiąc się mówi da-da-da, a bawiąc np. la-la-la. Gaworzenie jest treningiem dla słuchu. Dziecko naśladuje dźwięki, które wypowiedziało przypadkowo oraz powtarza te, które przed chwilą usłyszało.

Rozwój mowy dziecka w siódmym miesiącu życia

Teraz rodzice mogą już usłyszeć ma-ma i ta-ta, choć czasem malec pomyli się i patrząc na tatę powie ma-ma, a na mamę ta-ta. Nie należy się tym przejmować, gdyż wkrótce przestanie się mylić i wtedy, gdy powie mama, nie będzie już wątpliwości, że zwraca się właśnie do niej.

Rozwój mowy dziecka w dziewiątym miesiącu życia

Jeśli zapytamy swoją pociechę: Jak robi piesek? odpowie: hau – hau, A jak robi kurka? - odpowie: ko-ko. Jeśli nauczymy dziecko na pożegnanie machać rączką powtarzając: pa, pa, pa, będzie to robiło nie tylko żegnając się z panią w sklepie, ale pochwali się tą umiejętności także przed znajomymi rodziców, gdy
o to poproszą. Malec lubi naśladować gesty, słowa, zwroty. Jeśli będziemy powtarzać Jak robi kokoszka?, Jak robi straż pożarna? i Jak robi karetka pogotowia?, dziecko szybko nauczy się rozróżniania i naśladowania tych dźwięków.

Rozwój mowy dziecka w jedenastym miesiącu życia

Samochód może być ałem, tudutem, dudu. Cukierek - lelkiem, ciuciu, cielkiem. Nigdy nie udawajmy, że nie rozumiemy dziecka, ale za każdym razem starajmy się powtarzać prawidłowo: Tak, to jest samochód, a to jest cukierek. Mówmy: Bawisz się samochodem, a nie Bawisz się ałem, pytamy: Chciałbyś cukierka?, a nie Chciałbyś ciuciu?. Dziecko ma poznać prawidłowo brzmiące słowa, osłuchać się z nimi, by wreszcie kiedyś zaczęło ich używać.

Rozwój mowy dziecka w dwunastym miesiącu życia

Roczne dziecko mówi ze zrozumieniem dwa, trzy słowa. Są jednak dzieci, które mówią ich znacznie więcej, co jest oczywiście powodem do radości. Są też i takie, u których te pierwsze słowa zabrzmią nieco później i tym też nie należy się zamartwiać. Najważniejsza jest pewność, że dziecko dobrze słyszy. Najmniejszą wątpliwość należy wyjaśniać z lekarzem pediatrą lub bezpośrednio z audiologiem. Roczny malec używa już właściwie wszystkich samogłosek: a, o, u, e, y, i, ą, ę, a ze spółgłosek potrafi wymówić: p, b, m, t, d, n, k, ś i czasami ć. Pozostałe spółgłoski najczęściej zastępuje łatwiejszymi. Czasem wyraźnie wymawia tylko pierwszą albo ostatnią sylabę.

Polecamy: Jak wspierać rozwój mowy niemowlaka
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Zima z niemowlakiem

Żywienie niemowląt