kobieta, ciąża, mama

Ciąża od zapłodnienia do narodzin

Chcesz wiedzieć, jak dziecko rośnie w twoim brzuchu i jak rozwija się dzień po dniu, miesiąc po miesiącu? Przeczytaj opowieść o tym, jak mikroskopijny plemnik i komórka jajowa przeistaczają się w człowieka.
kobieta, ciąża, mama

Twój rosnący brzuch kryje w sobie cały wszechświat. Wszystko, co się w nim rozgrywa, opowiada o największej tajemnicy ludzkości: o kształtowaniu się nowego istnienia ludzkiego. Wyjątkowego, niepowtarzalnego, cudownego, niepowtarzalnego – twojego dziecka. Aby z zetknięcia się dwóch komórek powstał nowy człowiek, potrzeba tysięcy precyzyjnych procesów. Tydzień po tygodniu twoje dziecko rośnie i przygotowuje się do przyszłego życia. Jest coraz większe, coraz mądrzejsze, coraz doskonalsze. Ale czy o sekretach życia płodowego wszystko już wiadomo? Ależ skąd. Twój brzuch wciąż skrywa wiele niewiadomych. Mimo że mamy nowoczesną aparaturę USG, coraz doskonalsze metody badań prenatalnych, nadal możemy co najwyżej próbować uchylić rąbka tej wielkiej tajemnicy. A zatem spróbujmy.

I trymestr ciąży

Od 1. do 13. tygodnia ciąży
Pewnego pięknego dnia (albo nocy) jajeczko spotyka się z plemnikiem. Powstała w wyniku tego spotkania zygota przez tydzień wędruje z jajowodu w stronę macicy, po czym zagnieżdża się w jej błonie śluzowej. Od tej chwili do 13. tygodnia powstaną i ukształtują się wszystkie narządy dziecka.
W 4. tygodniu ciąży tworzy się zarodek, który różnicuje się na trzy warstwy komórek. Powstaną z nich najważniejsze tkanki (m.in. płuca, wątroba, układ pokarmowy, mięśnie, skóra, włosy). Dziecko wygląda jak przejrzysta galaretka z ogonkiem. Zaczyna się kształtować mózg i kręgosłup.
• Około 6. tygodnia ciąży rozpoczyna się ważny okres – zarodek jest teraz szczególnie narażony na działanie szkodliwych czynników środowiska. Powinnaś o siebie dbać (uważać na leki, nie pić alkoholu, nie palić, dobrze się odżywiać).
W 7. tygodniu ciąży dziecko ma nie tylko serce, ale i wątrobę, nerki (za dwa tygodnie maluch zacznie siusiać do płynu owodniowego!), a nawet powieki. Pojawiają się zawiązki rączek i nóżek. Tworzy się przewód pokarmowy. Widać zarysy twarzyczki, delikatne zabarwienie tęczówek oczu i otworek w miejscu ust, dziurki nosa. Wszystkie organy mieszczą się na mniej więcej 10 milimetrach! Tyle mierzy teraz dziecko.
• Do 8. tygodnia ciąży wykształcają się paluszki. Coraz lepiej widać uszka, górną wargę i czubek noska.
• 10. tydzień ciąży to koniec okresu powstawania narządów (od teraz maleje ryzyko wystąpienia wad wrodzonych). Organy dziecka będą się już tylko rozwijać, rosnąć i udoskonalać swe funkcje.
• 13. tydzień ciąży.  Powstały już jądra lub jajniki. Płód jest małą, w pełni ukształtowaną istotą ludzką. Waży 30 gramów, mierzy 75 milimetrów.

Przeczytaj: Suplementy niezbędne w ciąży: kwas foliowy, omega-3, witamina D i jod
Redakcja poleca: Co się zdarzy w 8. tygodniu ciąży? [WIDEO]
Ósmy tydzień to już końcówka drugiego miesiąca ciąży. Twoje dziecko jest już kompletnym, choć miniaturowym człowiekiem. Chcesz wiedzieć, jak wygląda? I o czym sama powinnaś pamiętać? Sprawdź!

II trymestr ciąży

Od 14. do 26. tygodnia ciąży
Dziecko intensywnie rośnie. Najwięcej miejsca zajmuje główka. Tak będzie jeszcze po narodzinach.
W 14. tygodniu ciąży dziecko fika koziołki, wymachuje rączkami i nóżkami (jego ruchy poczujesz około 19. tygodnia). Imituje też „dorosłe” czynności: porusza klatką piersiową, naśladując oddychanie, połyka płyn owodniowy.
Około 16. tygodnia ciąży rozwijają się struktury ucha wewnętrznego. Dziecko odczuwa wibracje fal dźwiękowych poprzez skórę.
• W 18. tygodniu ciąży dziecko samo wydaje dźwięki! Przeprowadzone w Hiszpanii badania USG wykazały, że płód używa krtani do wydawania dźwięcznych wibracji.
W 21. tygodniu ciąży rosną włoski i tworzą się zawiązki zębów. Na języku pojawiają się kubki smakowe – płód preferuje słodki smak! Dotyka swych nóżek, buzi, wkłada rączki do ust – tak uczy się swojego ciała.
Około 24. tygodnia ciąży dziecko zyskuje większą świadomość otaczającego go (i ciebie) świata. Jeśli ty się czegoś przestraszysz, ono odczuje twój lęk.
Pod koniec II trymestru ciąży dziecko słyszy i reaguje na głośne dźwięki, np. gwałtownymi ruchami. Choć jeszcze nie zrozumie słów, odczuwa ton głosu (przemawiaj do niego czule).

III trymestr ciąży

Od 27. do 40. tygodnia ciąży
Na początku 7. miesiąca maluch wygląda już niemal tak samo jak noworodek urodzony o czasie. Ale nie jest jeszcze taki duży i okrągły. Czas nabrać ciała.
• 28. tydzień ciąży. Urodzony teraz maluch miałby 80% szans na przeżycie, ale wymagałby bardzo intensywnej opieki neonatologicznej. Trafiłby do inkubatora i prawdopodobnie nie byłby w stanie samodzielnie oddychać (tylko za pomocą respiratora).
• Po 30. tygodniu ciąży w szybkim tempie rozwijają się płuca. Stają się coraz bardziej zdolne do samodzielnej pracy. Trwa budowa systemu odpornościowego. Młody organizm przejmuje od mamy przeciwciała, dzięki którym zaraz po urodzeniu będzie odporny na wiele chorób.
• 32. tydzień ciąży. Twoje dziecko jest już bardzo mądre. Potrafi nawet zapamiętać krótki wierszyk albo prosty utwór muzyczny. Nieprawdopodobne? Dowiedli tego francuscy naukowcy. Może więc zaczniesz puszczać mu Vivaldiego albo... kołysanki? Sprawdź, jak reaguje na muzykę, a po narodzinach będziesz wiedziała, jakich utworów najbardziej lubi słuchać.
• Od 34. tygodnia ciąży dziecko nie ma zbyt wiele miejsca na fikołki i powoli zaczyna usadawiać się w pozycji, w której najwygodniej i najlepiej jest przyjść na świat, czyli główką w dół (chociaż są od tego wyjątki). Jest już pulchniutki, ma różową skórę. Na paluszkach widać małe paznokietki, a na główce czasem nawet dość bujną czuprynkę. Pod koniec 8. miesiąca dziecko waży mniej więcej 2,5 kilograma i ma około 47 centymetrów długości.
• Około 38. tygodnia ciąży dziecko jest gotowe na nowe życie. Pakuj torbę do szpitala. Wkrótce się poznacie!

Przeczytaj: Torba do szpitala
 

Rozwój płodu w skrócie

Zajmuję mieszkanko
W 6. lub 7. dobie po zapłodnieniu zygota zagnieżdża się w macicy. Rozwija się nowe życie.
Moje serce już bije
W 21. dniu ciąży serduszko maleństwa zaczyna pompować krew. Cały zarodek ma wtedy jedynie 10 milimetrów długości.
Dostaję jeść przez pępowinę
Powstaje ona w 8. tygodniu z trzech dużych naczyń krwionośnych. Dostarczane są przez nią tlen i składniki odżywcze.
Poruszam paluszkami
Do 8. tygodnia palce rączek i nóżek są połączone błonką. W 13. tygodniu kończyny są już w pełni wykształcone.
Poznaję swoje ciało
Na początku 6. miesiąca rozwija się zmysł dotyku. Płód trąca pępowinę, dotyka swojej buzi. Niedługo zacznie ssać kciuk!
Poproszę o portret
Pod koniec II trymestru dziecko ma nosek, usta, oczy z powiekami. Powieki są jeszcze sklejone i oczka pozostają zamknięte.
Uczę się połykać
Maluch połyka wody płodowe i w ten sposób przygotowuje się do picia mleczka. Połknięty płyn stymuluje także przewód pokarmowy do pracy. Umożliwia również prawidłowy rozwój płuc.
Mam paznokcie
Ich zawiązki powstały w 12. tygodniu. W III trymestrze szybko rosną. Gdy smyk się urodzi, trzeba uważać, żeby się nimi nie podrapał po buzi.
Otwieram oczka
Staje się to w 30. tygodniu ciąży. Po narodzinach będą niebieskie i dopiero potem ich kolor być może się zmieni.
 


 
Oceń artykuł

Ocena 5 na 7 głosy

Zobacz także

Popularne tematy