GRY
 
 

Ciąża od zapłodnienia do narodzin

Chcesz wiedzieć, jak dziecko rośnie w twoim brzuchu i jak rozwija się dzień po dniu, miesiąc po miesiącu? Przeczytaj opowieść o tym, jak mikroskopijny plemnik i komórka jajowa przeistaczają się w człowieka.

kobieta, ciąża, mama

Twój rosnący brzuch kryje w sobie cały wszechświat. Wszystko, co się w nim rozgrywa, opowiada o największej tajemnicy ludzkości: o kształtowaniu się nowego istnienia ludzkiego. Wyjątkowego, niepowtarzalnego, cudownego, niepowtarzalnego – twojego dziecka. Aby z zetknięcia się dwóch komórek powstał nowy człowiek, potrzeba tysięcy precyzyjnych procesów. Tydzień po tygodniu twoje dziecko rośnie i przygotowuje się do przyszłego życia. Jest coraz większe, coraz mądrzejsze, coraz doskonalsze. Ale czy o sekretach życia płodowego wszystko już wiadomo? Ależ skąd. Twój brzuch wciąż skrywa wiele niewiadomych. Mimo że mamy nowoczesną aparaturę USG, coraz doskonalsze metody badań prenatalnych, nadal możemy co najwyżej próbować uchylić rąbka tej wielkiej tajemnicy. A zatem spróbujmy.

I trymestr ciąży

Od 1. do 13. tygodnia ciąży
Pewnego pięknego dnia (albo nocy) jajeczko spotyka się z plemnikiem. Powstała w wyniku tego spotkania zygota przez tydzień wędruje z jajowodu w stronę macicy, po czym zagnieżdża się w jej błonie śluzowej. Od tej chwili do 13. tygodnia powstaną i ukształtują się wszystkie narządy dziecka.
W 4. tygodniu ciąży tworzy się zarodek, który różnicuje się na trzy warstwy komórek. Powstaną z nich najważniejsze tkanki (m.in. płuca, wątroba, układ pokarmowy, mięśnie, skóra, włosy). Dziecko wygląda jak przejrzysta galaretka z ogonkiem. Zaczyna się kształtować mózg i kręgosłup.
• Około 6. tygodnia ciąży rozpoczyna się ważny okres – zarodek jest teraz szczególnie narażony na działanie szkodliwych czynników środowiska. Powinnaś o siebie dbać (uważać na leki, nie pić alkoholu, nie palić, dobrze się odżywiać).
W 7. tygodniu ciąży dziecko ma nie tylko serce, ale i wątrobę, nerki (za dwa tygodnie maluch zacznie siusiać do płynu owodniowego!), a nawet powieki. Pojawiają się zawiązki rączek i nóżek. Tworzy się przewód pokarmowy. Widać zarysy twarzyczki, delikatne zabarwienie tęczówek oczu i otworek w miejscu ust, dziurki nosa. Wszystkie organy mieszczą się na mniej więcej 10 milimetrach! Tyle mierzy teraz dziecko.
• Do 8. tygodnia ciąży wykształcają się paluszki. Coraz lepiej widać uszka, górną wargę i czubek noska.
• 10. tydzień ciąży to koniec okresu powstawania narządów (od teraz maleje ryzyko wystąpienia wad wrodzonych). Organy dziecka będą się już tylko rozwijać, rosnąć i udoskonalać swe funkcje.
• 13. tydzień ciąży.  Powstały już jądra lub jajniki. Płód jest małą, w pełni ukształtowaną istotą ludzką. Waży 30 gramów, mierzy 75 milimetrów.

Przeczytaj: Suplementy niezbędne w ciąży: kwas foliowy, omega-3, witamina D i jod
Redakcja poleca: Co się zdarzy w 8. tygodniu ciąży? [WIDEO]
Ósmy tydzień to już końcówka drugiego miesiąca ciąży. Twoje dziecko jest już kompletnym, choć miniaturowym człowiekiem. Chcesz wiedzieć, jak wygląda? I o czym sama powinnaś pamiętać? Sprawdź!

II trymestr ciąży

Od 14. do 26. tygodnia ciąży
Dziecko intensywnie rośnie. Najwięcej miejsca zajmuje główka. Tak będzie jeszcze po narodzinach.
W 14. tygodniu ciąży dziecko fika koziołki, wymachuje rączkami i nóżkami (jego ruchy poczujesz około 19. tygodnia). Imituje też „dorosłe” czynności: porusza klatką piersiową, naśladując oddychanie, połyka płyn owodniowy.
Około 16. tygodnia ciąży rozwijają się struktury ucha wewnętrznego. Dziecko odczuwa wibracje fal dźwiękowych poprzez skórę.
• W 18. tygodniu ciąży dziecko samo wydaje dźwięki! Przeprowadzone w Hiszpanii badania USG wykazały, że płód używa krtani do wydawania dźwięcznych wibracji.
W 21. tygodniu ciąży rosną włoski i tworzą się zawiązki zębów. Na języku pojawiają się kubki smakowe – płód preferuje słodki smak! Dotyka swych nóżek, buzi, wkłada rączki do ust – tak uczy się swojego ciała.
Około 24. tygodnia ciąży dziecko zyskuje większą świadomość otaczającego go (i ciebie) świata. Jeśli ty się czegoś przestraszysz, ono odczuje twój lęk.
Pod koniec II trymestru ciąży dziecko słyszy i reaguje na głośne dźwięki, np. gwałtownymi ruchami. Choć jeszcze nie zrozumie słów, odczuwa ton głosu (przemawiaj do niego czule).
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Dieta przyszłej mamy

Cesarskie cięcie