GRY
 
 

Jak rozwija się dziecko po pierwszym roku

Pierwszy kroczek i pierwsze „ma-ma” już masz za sobą. Przeczytaj, czym jeszcze dziecko zaskoczy cię w ciągu kolejnych 12 miesięcy.

panthermedia_02018733.jpg
fot. Pathermedia
Rzeczywiście zmiany po pierwszych urodzinach przebiegają w mniej spektakularny sposób, ale nie da się ich nie zauważyć. Malec prawie codziennie uczy się nowych rzeczy. Jakich? Koniecznie przeczytaj.

Dziecko porusza się do przodu i w górę

Oto ulubione kierunki maluszka. Od kiedy poznał przyjemność chodzenia, wszędobylski smyk nie ustaje w całodziennych wędrówkach. Do kuchni? Proszę bardzo! Łazienka? W tej chwili. Fotel taty? Twój mały, domowy tajfun już tam jest! Większość dzieci łatwiej opanowuje wspinanie się np. po schodach niż chodzenie. Kiedy półtoraroczny szkrab nauczy się biegać i… chodzić do tyłu, najbliższe miesiące mogą obfitować w guzy i siniaki.
Redakcja poleca: Bilans roczniaka: co powinno umieć roczne dziecko - film
Co powinno umieć roczne dziecko i co lekarz sprawdza podczas wizyty kontrolnej? Ważne etapy rozwoju dziecka omawia pediatra.

Dziecko poznaje nowe słowa

Roczne dziecko umie już wypowiedzieć pierwsze słowa – i robi to z upodobaniem. Każdego miesiąca jego słownik będzie się powiększał. Już półtoraroczny maluch umie powiedzieć nie tylko „mama” i „tata”, ale też bardziej skomplikowane „daj pić”. Używa też kilku dwusylabowych wyrazów naśladujących zwierzęce głosy: „hau, hau” lub „ko, ko” i potrafi je skojarzyć z nazwą zwierzaka. Dwulatek zna już około 300 słów! Nie martw się jednak, jeśli na jakiś czas twoja pociecha straci zapał do mówienia. Dzieci zajęte zdo­bywaniem kolejnej umiejętności (np. nauką jedzenia czy siusiania do nocniczka) na pewien okres zaniedbują te już opanowane.

Dziecko zaczyna samodzielnie jeść

Mały smakosz nie ma już ochoty na spokojne siedzenie w krzesełku i czekanie na obiadek. Teraz sam chce dyktować tempo jedzenia i kontrolować ilość zupki na łyżeczce. Początki często są niewesołe, ale już w połowie 2. roku życia smyka krajobraz wokół dziecięcego stoliczka przestaje przypominać pobojowisko. 17-miesięczny szkrab, dzięki współpracy rąk i oczu, umie już trafiać łyżeczką do buzi. Pamiętaj jednak, że poznawanie świata często wiąże się z lekkim zmniejszeniem się apetytu. Zajęty nowościami maluszek często zapomina o jedzeniu. Za to coraz lepiej zaczyna sobie radzić z gryzieniem i połykaniem większych kawałków pokarmów (np. cząstek warzyw).

Sprawdź, co powinno umieć roczne dziecko:


Doładuj
Przeładuj