Jak odkrywać i rozwijać dziecięce talenty? [ROZMOWA Z EKSPERTEM]

Każdy rodzic chciałby mieć utalentowane dziecko, ale jak wykryć w nim drzemiące zdolności? Podpowiada psycholog Aleksandra Piotrowska.
Bez wątpienia każde dziecko ma jakiś talent. Jedni odkrywają go szybciej, inni potrzebują na to więcej czasu. W procesie rozwijania dziecięcych talentów ogromną role odgrywają rodzice. Ale w jaki sposób pomóc dziecku? Tłumaczy specjalista!

Patrz i słuchaj uważnie

Chcesz pomóc swojemu dziecku? Po prostu je obserwuj. Z pewnością zauważysz, że pewne zabawy czy tematy bardziej są interesujące od innych. To ważna wskazówka, która może rozwijać pasję dziecka. Czy wiesz, że przez pierwszych pięć lat życia u malucha rozwija się aż 50 proc. jego zdolności i to właśnie ok. 5-6. roku życie można najczęściej rozpoznać wiele wyjątkowych talentów dziecka. Bacznie się przyglądaj i działaj, ale pamiętaj, że istotne jest, by dziecko rozwijało je dla własnej przyjemności i (na tym etapie rozwoju) przez zabawę.

Pomóż dziecku

Psycholodzy podkreślają, że początkowo przejawiane uzdolnienia na ogół rzadko zanikają, pod warunkiem, że dziecko ma szansę rozwijać je przy wsparciu rodziców. Pamiętaj jednak, że to ma być nie twoja pasja a dziecka! Jak to zrobić? Najlepiej poszukać. Metodą prób dziecko może odkryć czy coś je zainteresuje. Jednak nie należy na siłę zapisywać malucha na cały semestr albo rok zajęć, by się o tym przekonać. To najprostsza droga do tego, by zniechęcić dziecko. Zanim wybierzecie zajęcia dodatkowe, poszukajcie próbnych darmowych zajęć, czy warsztatów, by twój syn lub córka mógł się przekonać, czy to to co chciałby robić w wolnym czasie.

Zobacz naszą rozmowę ze specjalistą.

Zobacz także: 
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy