dziecko, piłka
fot. Panthermedia

Jak rozwijać zdolności dziecka?

Co pociecha zwykle robi w wolnym czasie? Kopie piłkę, maluje, brzdąka na gitarze? Warto zwrócić na to uwagę, aby odkryć i pielęgnować drzemiące w dziecku talenty.
dziecko, piłka
fot. Panthermedia
Najlepszy sposób na rozwijanie wyjątkowych uzdolnień dziecka to zachęcanie go do odpowiednio dobranych zajęć i zabaw. Spróbuj zatem określić obszar talentu syna czy córki i pomóż im zabłysnąć!

Dziecko ma zdolności literackie

Jeśli np. wcześnie garnie się do nauki czytania, pisania czy chętnie bawi się w układanie wierszyków.
Jak rozwijać dar dziecka ze zdolnościami literackimi? Podsuwaj dziecku ciekawe książki i zachęcaj, by układało własne zakończenia przeczytanych opowieści. Bawcie się też słowami (np. szukajcie nazw kwiatów na daną literę).
Redakcja poleca: Niepokojące objawy podczas nauki chodzenia - film
Jakie zachowanie dziecka, które zaczyna chodzić, powinno skłonić rodziców do wizyty lekarskiej? Doradza pediatra.

Dziecko z talentem sportowym

Talent sportowy przejawia dziecko, które, np. samo rwie się do nauki pływania, uwielbia zabawy z piłką, jazdę na rowerze, łyżwach czy deskorolce.
Jak rozwijać talent sportowy dziecka? Kup mu (np. na urodziny) wymarzone łyżwy czy deskorolkę. Chodź z nim na basen, pozwalaj, by wyhasało się na boisku. A jeśli twój siedmiolatek zapragnie uprawiać np. tenis – zapisz go na takie zajęcia.

Sprawdź, jak uzdolnione jest twoje dziecko – test

Dziecko z talentem artystycznym

Plastyk dużo czasu spędza na rysowaniu, malowaniu, lepieniu z plasteliny. Plastycznie uzdolnione dziecko często zauważa też drobne różnice w kolorach (np. dostrzega różne odcienie błękitu nieba).
Pociecha śpiewa bez fałszowania, wystukuje na cymbałkach proste melodyjki czy nawet sama wymyśla oryginalne melodie? To talent muzyczny!
Jak rozwijać talent artystyczny dziecka? Plastykowi dostarczaj przybory do prac artystycznych (kolorowe kredy, papiery do wyklejanek, modelinę, itp.). Posyłaj dziecko na zajęcia plastyczne (np. do dziecięcego klubu).
Muzykowi puszczaj płyty z jego ulubionymi nagraniami. Pytaj, z czym mu się kojarzą różne dźwięki (może np. z deszczem?). Gdy dziecko zechce uczyć się na czymś grać, kup mu np. małą gitarę i zapisz go do ogniska muzycznego.

Zobacz też: Odkryj talenty malucha

Oceń artykuł

Ocena 6 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy