GRY
 
 

Jak się bawić z niemowlakiem

Co można robić z siedmio-, ośmiomiesięcznym maluchem? Masz naprawdę mnóstwo możliwości!

Co zaproponować maluchowi? Poobserwuj je. Na pewno szybko się zorientujesz, jakie zabawy lubi, a jakich wolałoby uniknąć. Jedne dzieci są bardzo żywiołowe i uwielbiają być w ruchu. Inne wolą spokojniejsze atrakcje i wolniej oswajają się z nowościami. Dla jednych i drugich mamy kilka propozycji.

Pokazuj mieszkanie. „To jest lampa”, „To jest okno”. Pamiętaj, jednak, by nie pokazywać wszystkich rzeczy naraz. A potem o nie pytaj. Wkrótce dziecko zacznie je pokazywać! Wydaje ci się, że to nudne? Nie dla niego! Przez większą część pierwszego roku maluch traktuje język jak muzykę, która ma swój rytm, melodię, niesie ze sobą emocje, ale nic nie znaczy. Dopiero pod koniec tego okresu zaczyna rozumieć, że zbitki dźwięków mają określoną treść. Zaczyna kojarzyć ze sobą przedmioty i ich nazwy: „Aha, to białe w pokoju to lampa”, „To raz jasne, a raz ciemne – to okno”.
W tym okresie zaczyna się gotowość do dzielenia uwagi z inną osobą. To ważne dla rozwoju społecznego. Dziecko nie tylko patrzy, ale zachowuje się tak, jakby chciało powiedzieć: „Popatrz tam, gdzie ja!”. Takie zabawy rozwijają też koordynację ręka–oko.

Gładkie i szorstkie. Pozwól malcowi na poznawanie najróżniejszych przedmiotów: maskotek, plastikowych kubeczków, słuchawki telefonu, piłeczek itd. Niech smyk obraca je w dłoniach, ogląda, ściska, przekłada z rączki do rączki, toczy itd. Dzięki temu jego dłonie coraz chętniej čsłuchają” właściciela. Przy okazji malec gromadzi doświadczenia i wiedzę o tym, co go otacza. Zaczyna dostrzegać, że każda rzecz jest inna: piszczący pingwinek daje się ścisnąć, a klocek nie, pluszak jest włochaty, kubek – gładki i chłodny. Uważaj: szkrab stara się poznawać świat wszystkimi zmysłami, więc prędzej czy później (raczej prędzej) wszystko, co wpadnie mu w łapki, wyląduje w jego buzi. Żadna część zabawki nie może więc odpaść, złamać się ani odpruć!

Bęc! Nie denerwuj się, gdy dziecko po raz czterdziesty upuszcza na podłogę łyżeczkę albo maskotkę. Upuszczanie przedmiotów jest bardzo ważne dla rozwoju malucha – uczy się wtedy świadomie zwalniać uchwyt, a przy okazji dokonuje ważnego odkrycia: zauważa, że to, co się wypuści z rąk, niezmiennie ląduje na podłodze, a nie na... suficie.

Chcesz, to weź! Pokaż dziecku jakiś ciekawy przedmiot – piłeczkę, kolorowy kubeczek, pluszaka itd. Z pewnością będzie chciało wziąć go w łapki, ścisnąć, włożyć do buzi. Jednak nie ułatwiaj mu zadania: nie podawaj go wprost do rąk. Połóż zabawkę na podłodze tak, żeby dziecko musiało zmienić pozycję, by ją zdobyć. Dystans dopasuj do możliwości malucha, bo gdy będzie dla niego zbyt duży, skończy się na płaczu.
Z biegiem czasu możesz kłaść zabawkę coraz dalej.

Berek. Gdy twoje dziecko nauczy się już samodzielnie przemieszczać, baw się z nim w berka. Śmiejąc się radośnie, goń je po pokoju i sama przed nim uciekaj. Taka zabawa zachęci je do raczkowania. I dobrze, bo chodzenie na czworakach to świetna gimnastyka nie tylko dla ciała, ale i dla mózgu szkraba.

A kto to? Usiądź z malcem przed dużym lustrem i zobacz, co się będzie działo. Twój smyk prawdopodobnie ożywi się na widok brzdąca, którego zobaczy za szybą. Nie rozumie jeszcze, że widzi własne odbicie. Dla niego maluszek w lustrze jest postacią równie realną jak ty.

Taniec. Weź dziecko w ramiona i zatańcz z nim. Starsze bobasy także lubią kołysanie. I dobrze, bo pozytywnie wpływa na rozwój: stymuluje układ przedsionkowy mózgu, który odpowiada za prawidłowe reakcje ciała podczas zmian położenia w przestrzeni. Dzieci, które dużo się kołysały, lepiej się koncentrują i uczą.

Zabawy w czasie kąpieli. Dla malca przebywanie w wodzie to ciekawe doświadczenie. Odczuwa wtedy ciało inaczej niż zwykle, ruch wymaga mniejszego wysiłku. Interesujące jest też obserwowanie, co się dzieje z przedmiotami: czy to nie dziwne, że mydło tonie, a gumowa foczka pływa?

Jakie zabawy z niemowlakiem są niebezpieczne? Sprawdź!

mtj_dopisek.gif

 
Redakcja poleca: Rozwój niemowlęcia w 6. miesiącu życia – film
Zobacz, co potrafi 6. miesięczne dziecko. Posłuchaj porad psychologa.

Ocena (1 ocena)

6.0
Doładuj
Przeładuj