Jak się bawić z niemowlakiem? [LISTA ZABAW]

Zabawy z niemowlakiem nie muszą być nudne. Sprawdź, co można robić z siedmio-, ośmiomiesięcznym maluchem? Masz naprawdę mnóstwo możliwości!
Co zaproponować maluchowi? Poobserwuj je. Na pewno szybko się zorientujesz, jakie zabawy lubi, a jakich wolałoby uniknąć. Jedne dzieci są bardzo żywiołowe i uwielbiają być w ruchu. Inne wolą spokojniejsze atrakcje i wolniej oswajają się z nowościami. Dla jednych i drugich mamy kilka propozycji.

Zabawy z niemowlakiem 0-3 miesiące

Tuż po urodzeniu dziecko widzi najwyraźniej przedmioty znajdujące się w odległości 20–30 cm. Dostrzega kontrastujące kolory. Idealne będą zabawki i obrazki w wyrazistych kolorach np. czarny i biały. Z czasem maluszek zaczyna wodzić wzrokiem za poruszającymi się przedmiotami. Lubi również słuchać łagodnej muzyki. Oprócz karuzeli warto zainwestować w zestaw grzechotek albo mata edukacyjna z piszczącymi i szeleszczącymi zabawkami. Różnorodne bodźce rozwijają zmysły malca i pobudzają jego wyobraźnię.
 • Kosi, kosi łapki
Baw się rączkami dziecka (lub jego nóżkami), klaszcząc nimi i powtarzając wierszyk: „Kosi kosi łapki/ pojedziem do babki, babka da nam mleczka/ dziadek cukiereczka”. Ta zabawa usprawnia koordynację wzrokowo-ruchową i sprawność ruchową. Rozwija więź między wami i pozwala cieszyć się z bycia razem.
 • A kuku!
Zwróć na siebie uwagę dziecka, a potem przykryj swoją głowę i twarz pieluszką lub chusteczką. Po kilku sekundach zrzuć zasłonę i wykrzyknij radośnie „a kuku!”. Możesz też na krótką chwilę przykrywać buzię dziecku (ale tylko bardzo lekką i przewiewną szmatką, tak by mogło oddychać i nie przestraszyło się!) i po chwili zdjąć ją z radosnym okrzykiem lub pozwolić, nieco starszemu już maluchowi, samemu odsłonić buzię. Zabawa uczy dziecko przewidywania zdarzeń i pozwala zrozumieć pojęcie stałości przedmiotu. W dodatku przynosi maluchom wiele radości.
 • Pokaż język
Postaraj się skupić na swojej twarzy uwagę dziecka, a gdy maleństwo będzie już na Ciebie patrzyło… pokaż mu język. Wystawiaj i chowaj język, wydając przy tym ciekawe odgłosy, a przekonasz się, że po pewnym czasie maluch zacznie Cię naśladować. Dziecko uczy się Twojej twarzy, poznaje mimikę, a to wszystko służy budowaniu więzi między Wami.

Więcej zabaw z niemowlakiem 0-3 miesiące.
Redakcja poleca: Jak się bawić z niemowlakiem - film
Jakie zabawki będą odpowiednie dla niemowlaka i czego nie można robić, opiekując się dzieckiem?

Zabawy z niemowlakiem 3-6 miesiące

Mały akrobata jest coraz bardziej sprawny. Umie już samodzielnie złączyć rączki, przekręcić się z brzuszka na plecki, chwycić swoją stopkę. Powoli także przymierza się do raczkowania i samodzielnego siadania. W tym okresie dużo radości przyniesie mu zabawa toczącą się piłeczką: miękką i pluszową, którą można wziąć do buzi, albo grającą, np. z dzwoneczkiem w środku. Jest to także idealny czas na pierwsze książeczki.
 • Pokazuj mieszkanie
„To jest lampa”, „To jest okno”. Pamiętaj, jednak, by nie pokazywać wszystkich rzeczy naraz. A potem o nie pytaj. Wkrótce dziecko zacznie je pokazywać! Wydaje ci się, że to nudne? Nie dla niego! Przez większą część pierwszego roku maluch traktuje język jak muzykę, która ma swój rytm, melodię, niesie ze sobą emocje, ale nic nie znaczy. Dopiero pod koniec tego okresu zaczyna rozumieć, że zbitki dźwięków mają określoną treść. Zaczyna kojarzyć ze sobą przedmioty i ich nazwy: „Aha, to białe w pokoju to lampa”, „To raz jasne, a raz ciemne – to okno”.
W tym okresie zaczyna się gotowość do dzielenia uwagi z inną osobą. To ważne dla rozwoju społecznego. Dziecko nie tylko patrzy, ale zachowuje się tak, jakby chciało powiedzieć: „Popatrz tam, gdzie ja!”. Takie zabawy rozwijają też koordynację ręka–oko.
 • Gładkie i szorstkie
Pozwól malcowi na poznawanie najróżniejszych przedmiotów: maskotek, plastikowych kubeczków, słuchawki telefonu, piłeczek itd. Niech smyk obraca je w dłoniach, ogląda, ściska, przekłada z rączki do rączki, toczy itd. Dzięki temu jego dłonie coraz chętniej "słuchają" właściciela. Przy okazji malec gromadzi doświadczenia i wiedzę o tym, co go otacza. Zaczyna dostrzegać, że każda rzecz jest inna: piszczący pingwinek daje się ścisnąć, a klocek nie, pluszak jest włochaty, kubek – gładki i chłodny. Uważaj: szkrab stara się poznawać świat wszystkimi zmysłami, więc prędzej czy później (raczej prędzej) wszystko, co wpadnie mu w łapki, wyląduje w jego buzi. Żadna część zabawki nie może więc odpaść, złamać się ani odpruć!
 • A kto to?
Usiądź z malcem przed dużym lustrem i zobacz, co się będzie działo. Twój smyk prawdopodobnie ożywi się na widok brzdąca, którego zobaczy za szybą. Nie rozumie jeszcze, że widzi własne odbicie. Dla niego maluszek w lustrze jest postacią równie realną jak ty.

Więcej zabaw z niemowlakiem 3-6 miesięcy.

Zabawy z niemowlakiem 6-9 miesiące

Maluch ma coraz precyzyjniejszy chwyt. Chętnie bierze do rączek zabawki o różnych fakturach, obraca je w rączkach, bada (dłońmi i językiem) i próbuje wkładać do różnych pojemników. Maluch raczkuje i siada, a także podejmuje próby chodzenia i wspinania się na meble. Przyda się pudełko z klockami albo sorter, dzięki któremu dziecko uczy się rozróżniać kształty i ćwiczy koordynację oko–ręka. Maluch lubi również bawić się wyjmowaniem i wkładaniem mniejszych kubeczków w większe.
 • Bęc!
Nie denerwuj się, gdy dziecko po raz czterdziesty upuszcza na podłogę łyżeczkę albo maskotkę. Upuszczanie przedmiotów jest bardzo ważne dla rozwoju malucha – uczy się wtedy świadomie zwalniać uchwyt, a przy okazji dokonuje ważnego odkrycia: zauważa, że to, co się wypuści z rąk, niezmiennie ląduje na podłodze, a nie na... suficie.
 • Chcesz, to weź!
Pokaż dziecku jakiś ciekawy przedmiot – piłeczkę, kolorowy kubeczek, pluszaka itd. Z pewnością będzie chciało wziąć go w łapki, ścisnąć, włożyć do buzi. Jednak nie ułatwiaj mu zadania: nie podawaj go wprost do rąk. Połóż zabawkę na podłodze tak, żeby dziecko musiało zmienić pozycję, by ją zdobyć. Dystans dopasuj do możliwości malucha, bo gdy będzie dla niego zbyt duży, skończy się na płaczu. Z biegiem czasu możesz kłaść zabawkę coraz dalej.
 • Taniec
Weź dziecko w ramiona i zatańcz z nim. Starsze bobasy także lubią kołysanie. I dobrze, bo pozytywnie wpływa na rozwój: stymuluje układ przedsionkowy mózgu, który odpowiada za prawidłowe reakcje ciała podczas zmian położenia w przestrzeni. Dzieci, które dużo się kołysały, lepiej się koncentrują i uczą.

Więcej zabaw z niemowlakiem 6-9 miesięcy.

Zabawy z niemowlakiem 9-12 miesiące

Pod koniec pierwszego roku życia, dziecko potrafi już naprawdę wiele. Ciekawski maluszek chętnie wszystkiego dotyka i próbuje, doskonaląc swoje umiejętności. W tym czasie maluszek także zaczyna naśladować innych. W co się bawić:
 • Berek
Gdy twoje dziecko nauczy się już samodzielnie przemieszczać, baw się z nim w berka. Śmiejąc się radośnie, goń je po pokoju i sama przed nim uciekaj. Taka zabawa zachęci je do raczkowania. I dobrze, bo chodzenie na czworakach to świetna gimnastyka nie tylko dla ciała, ale i dla mózgu szkraba.
 • Zabawy w czasie kąpieli
Dla malca przebywanie w wodzie to ciekawe doświadczenie. Odczuwa wtedy ciało inaczej niż zwykle, ruch wymaga mniejszego wysiłku. Interesujące jest też obserwowanie, co się dzieje z przedmiotami: czy to nie dziwne, że mydło tonie, a gumowa foczka pływa?

Jakie zabawy z niemowlakiem są niebezpieczne? Sprawdź!
Oceń artykuł

Ocena 6 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy