GRY
 
 

Jak się kłócić, by móc się potem pogodzić?

Małe spięcia nie są niczym złym, pod warunkiem, że nie zmieniają się w burzę z piorunami. Jak się kłócić, by potem móc się pogodzić?

para, rodzice, seks po porodzie
fot. Fotolia

Chyba nie ma rodziny, w której nie zdarzyła się kłótnia.

Bałagan w sypialni, zapomniane imieniny, spóźnienie czy po prostu kose spojrzenie – powodem do kłótni może być nawet błahostka. Wspólne życie często niesie ze sobą niebezpieczeństwo awantury. To zupełnie normalne, że dwoje różnych ludzi ma inne spojrzenia na łączące ich sprawy. Do tego dochodzi zawsze drażniąca kwestia: wychowanie dziecka. Pamiętaj jednak, że nawet podczas kłótni, możecie dawać dobry przykład swojemu szkrabowi. Staraj się, aby dziecko w czasie Waszej wymiany zdań nie czuło się zagrożone, a na jej koniec zobaczyło czułe pojednanie.
Redakcja poleca: 10 najczęściej popełnianych błędów wychowawczych
Starasz się być świetnym rodzicem, a twój maluch nadal jest niegrzeczny? Czasem warto spojrzeć na siebie, by odkryć, gdzie leży problem...

Kłótnia to nic wielkiego

W mit idealnie zgodnego stadła małżeńskiego wierzy wielu. Tymczasem nawet w najbardziej godnej podziwu rodzinie zdarzają się starcia. Konflikty same w sobie nie są rzeczą złą – tym, czego należy unikać jest obrażanie rozmówcy i upokarzanie go. Aby Wasza kłótnia mogła się przerodzić w siłę, która umacnia związek, potrzebny jest szacunek do siebie nawzajem. Tylko wtedy, Wasze rozwiązywanie konfliktów będzie dla dziecka prawdziwą lekcją życia w społeczeństwie. Maluch, widząc Wasze zachowanie dojdzie do wniosku, że negatywne emocje powinny być ujawniane w spokojny, rzeczowy sposób. Dziecko nie powinno być świadkiem wymiany niewybrednych wulgaryzmów, agresywnych krzyków i niekontrolowanych wybuchów. W takich wypadkach trudno mu zrozumieć, że kłótnia tak naprawdę jest jedynie wymianą myśli, prowadzącą do kompromisu. Maluch traci poczucie bezpieczeństwa i zaufanie do rodziców (czy ta wykrzywiona złością twarz naprawdę jest twarzą jego kochanej mamy?!), a częste uczestnictwo w awanturach może mieć poważne konsekwencje: maluch może np. budzić się w środku nocy z krzykiem i moczyć się.

Zakazane tematy

Nawet jeśli dręczy Cię podejrzenie zdrady męża, w obecności dziecka powstrzymaj się od prowadzenia śledztwa. Rozmowy na temat seksu, rozstania, wad (prawdziwych lub nie) partnera są niebezpieczne dla rozwoju psychicznego dziecka. Tak samo szkodliwe dla jego psychiki jest wysłuchiwanie negatywnych opinii o ludziach, których on darzy uczuciem: babci, cioci, ukochanej przedszkolanki. Ważne jest, aby dziecko nie słyszało sporów o sposoby wychowywania pociechy. W tej sprawie rodzice zawsze powinni być zgodni – przynajmniej w oczach malucha.

Za zamkniętymi drzwiami

Agresywne szepty i ściszone, jadowite syki – niepokojące odgłosy zza drzwi sypialni są obfitą pożywką dla wyobraźni malucha. Dziecko czując, że nie uczestniczy w czymś ważnym i trudnym dla rodziny, zaczyna się obawiać nieznanego. Dla malucha dużo zdrowsza jest otwarta kłótnia – zakończona pojednaniem, niż atmosfera gęsta od niedomówień. Unikanie konfliktów w gruncie rzeczy prowadzi jedynie do narastania problemów, a stąd już tylko jeden krok do niebezpiecznej awantury. Kiedy między rodzicami pozostają niewyjaśnione sprawy, dziecko wyczuwa napięcie i staje się nerwowe. Jego poczucie bezpieczeństwa zostaje zachwiane, a brak wyjaśnień ze strony rodziców może pogłębić jego niepokój.

Czytaj także: Kłótnie przy dziecku

Ocena (0 oceny)

0.0
Doładuj
Przeładuj