jak się leczy anginę
fot. Fotolia

Sprawdź, czy na anginę konieczny jest antybiotyk

Twoje dziecko ma anginę i zastanawiasz się, czy lekarz słusznie przepisał antybiotyk? Przeczytaj.
Karolina Stępniewska
jak się leczy anginę
fot. Fotolia
Anginę leczy się antybiotykiem, ponieważ jest to choroba wywołana przez bakterie (zwykle paciorkowce). Anginy nie można leczyć domowymi sposobami bez antybiotyku, ponieważ źle leczona angina może prowadzić do poważnych komplikacji zdrowotnych, m.in. gorączki reumatycznej lub zapalenia nerek

Jak się leczy anginę?

Jeśli lekarz diagnozuje u twojego dziecka lub u ciebie anginę, może zadecydować o następującym leczeniu:
  • antybiotyk, zwykle z grupy penicylin lub cefalosporyn. Po  ok. 3 dawkach antybiotyku dziecko powinno się poczuć lepiej. Konieczne jest branie antybiotyku do samego końca terapii.
  • leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe – przy anginie dziecko odczuwa silny ból gardła i ma wysoką temperaturę.  
  • preparaty na gardło, łagodzące ból gardła i ułatwiające przełykanie. Zapytaj lekarza lub farmaceuty,które specyfiki na gardło możesz podawać dziecku. 
  • płukanie gardła – starszym dzieciom i dorosłym chorującym na anginę ulgę przyniesie także płukanie gardła naparem szałwii lub rumianku, ewentualnie wody z solą.
To bardzo ważne, żeby przeprowadzić kurację antybiotykiem do końca, by nie ryzykować zdrowia dziecka. Niedoleczona angina może mieć poważne konsekwencje dla zdrowia.
 
Zobacz też:
Redakcja poleca: Pasta z fluorem: czy jest szkodliwa dla dzieci? [WIDEO]
Pasta z fluorem stosowana w odpowiedniej ilości jest bezpieczna. Dr hab. Dorota Olczak-Kowalczyk z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego podkreśla, że najważniejsze jest to, by stosować taką pastę w odpowiednich ilościach. Dla małego dziecka wystarczy odrobina.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy