GRY
 
 

Czujesz się niepewnie w roli mamy? Tych 8 rad to zmieni!

Ciągle zastanawiasz się, czy jesteś dobrą mamą? Czasami czujesz, że mogłabyś być lepsza w tej roli? Przeczytaj, jak mieć więcej pewności siebie w macierzyństwie.

Jak czuć się dobrze w roli mamy
fot. Fotolia
Macierzyństwo to oprócz radości i wielu okazji do wzruszeń, także nieustanny egzamin dla kobiet. Jako mamy zmagamy się z poczuciem winy i ciągłą oceną ze strony innych ludzi. Same też wciąż się oceniamy i często jesteśmy dla siebie samych najsurowszymi z sędziów. Kiedy kobieta zostaje matką, musi stawić czoła wyzwaniom, z którymi do tej pory nie miała do czynienia. Wieść gminna niesie, że każda kobieta ma instynkt macierzyński i intuicję, która sprawia, że wszystkie jesteśmy naturalnie predysponowane do roli matek, dlatego zakładamy jeszcze przed porodem, że będziemy wiedzieć, jak opiekować się dzieckiem, jak je wychowywać, pielęgnować i jak podejmować najmądrzejsze decyzje dotyczące dziecka. A potem ono przychodzi na świat i nagle czujemy się bezradne. Jeśli brakuje ci pewności siebie w roli matki, przeczytaj, co zrobić, by poczuć się pewniej i przestać ciągle kwestionować swoje kompetencje.

Nie słuchaj (złych) rad

Macierzyństwo jest wybrukowane radami – młoda mama słyszy je z każdej strony, nawet jeśli o nie wcale nie prosi! Jeśli twoja mama lub teściowa mówią ci, że masz nie nosić dziecka, bo je rozpieścisz (albo że ono to na tobie wymusza, bo tobą manipuluje), a twoje matczyne serce podpowiada ci coś innego, posłuchaj intuicji (i badań naukowych, które mówią wprost: noś i przytulaj dla dobra dziecka!). Jeśli babcia mówi, że masz dawać dziecku do picia wodę z glukozą, a ciocia załamuje ręce, że karmisz na żądanie – zignoruj je, bo to ty masz rację. Ich rady są przestarzałe!
Redakcja poleca: Nadepnięcie na lego oraz 9 sytuacji, w których mama mówi słowo na „k”
Co mówi mama, która nadepnie bosa stopą na klocek lego? Zobacz sytuacje znane tylko mamom, w których ciężko nie zakląć.

Unikaj supermamusiek 

Jeśli chcesz się dobrze czuć w roli mamy, unikaj rywalizacji z innymi mamami. Wszyscy znamy ten typ, który przechwala się na placu zabaw, w przedszkolnej szatni i w internecie, jakie to sukcesy jej dziecko odnosi, jak ona mu wspaniale gotuje, jak to jej dziecko przesypia cale noce, jak szybko zaczęło chodzić i od pierwszych urodzin płynnie czyta i dzieli przez 8. Takie mamy zamieniają macierzyństwo w rywalizację, nie baw się w to: nie porównuj swojego dziecka z innymi, nie stresuj się, unikaj towarzystwa toksycznych mamusiek.

Unikaj publiczności

Kiedy twoje dziecko płacze w miejscu publicznym lub kiedy macie gości i nie potrafisz go uspokoić, wyjdź z nim do innego pokoju (nawet jeśli miałaby to być łazienka). Dzięki temu ono nie będzie przebywać wśród pobudzających bodźców i poczuje się bezpieczniej, a ty przestaniesz się stresować oceną innych ludzi. Zapamiętaj tę radę na czasy, kiedy twoje dziecko będzie starsze i będzie przechodzić np. bunt dwulatka – spokojne otoczenie, bez gapiów, to lepsze warunki do uspokojenia dziecka.

Rób notatki

W pierwszym roku życia dziecka będziesz miała wiele pytań dotyczących jego rozwoju, diety, zachowania, snu, pielęgnacji i zdrowia. Zamiast martwić się, czy wszystko w porządku lub tym, że zapomniałaś o coś zapytać lekarza podczas wizyty w przychodni, sporządzaj sobie odpowiednie notatki na bieżąco. W ten sposób nawet największy stres nie pokrzyżuje twoich planów!

Znajdź czas dla siebie

Jako mama jesteś ciągle zabiegana i nie masz czasu na nic oprócz dziecka, a już na pewno nie masz czasu dla siebie. Może nawet w ciąży planowałaś, że po porodzie nadal będziesz dbać o swoje potrzeby, ale nie wiedzieć kiedy – przestałaś od razu po narodzinach dziecka. Wszystko kręci się wokół dziecka – i chociaż to naturalne i być może nawet nie zauważasz, że zapomniałaś o sobie, kiedyś może się to na tobie zemścić. Nie pozwól frustracji zakraść się zdradziecko do twojego życia, tylko działaj już teraz: kąpiel, drzemka, nowy krem do twarzy, przytulanie do męża na kanapie – znajdź na to wszystko czas!

Nie jesteś złą mamą!

Każda kobieta czasami myśli, że jest złą mamą – a już najbardziej kobieta, która jest zmęczona i niewyspana, a jej dziecko płacze i nie daje się uspokoić. Kiedy w twojej głowie pojawi się taka myśl, natychmiast ją odsuń. Jesteś najlepszą mamą dla swojego dziecka, a ono wcale nie chciałoby innej!

Ciesz się drobiazgami

Zamiast zamartwiać się o dziecko, spróbuj cieszyć się czasem, który razem spędzacie. Szklanka jest w połowie pełna, zauważ to! Czerp radość z  codziennych chwil – wieczornego karmienia, kołysania w ramionach, spaceru, kolejnego etap rozwoju dziecka. Twoja pewność siebie zależy w dużej mierze od twojego nastawienia.

Zachowuj się jak profesjonalistka

Jeśli chcesz być pewniejsza siebie, zachowuj się tak, jakby już teraz nie brakowało ci wiary w swoje umiejętności. Mów do dziecka spokojnym tonem, a ono poczuje się bezpiecznie. Wkrótce nauczysz się wszystkiego o pielęgnacji swojego dziecka, poznasz najlepsze sposoby radzenia sobie z jego emocjami i rzeczywiście staniesz się prawdziwą ekspertką od bycia mamą.

Zobacz też:
Doładuj
Przeładuj