wszy
fot. fotolia.com

Jak się pozbyć wszy u małych dzieci

Wszy to częsty problem wśród dzieci, które chodzą do żłobków, przedszkoli i szkół. To bardzo dokuczliwe i trudne do wyeliminowania pasożyty. Rodzice mogą nie wiedzieć, jak się pozbyć wszy u dzieci poniżej 3. roku życia. Sprawdź, co trzeba wiedzieć na temat wszy u małych dzieci.
Adela Prochyra
wszy
fot. fotolia.com

Jak się pozbyć wszy u dzieci poniżej 3. roku życia?

Popularne szampony likwidujące wszy (repelenty) są skuteczne i bezpieczne, ale producenci ostrzegają, że nie można ich stosować u dzieci poniżej 3. rok życia. Dla młodszych dzieci składniki mogą okazać się zbyt silne. Rodzicom dzieci poniżej 3. roku życia pozostaje wyczesywanie wszy z włosków. Sanepid zaleca, aby w sytuacji pojawienia się wszawicy u małego dziecka, skontaktować się z lekarzem pediatrą. 

Domowe sposoby „duszenia” wszy, np. smarowanie skóry głowy oliwą, nie są skuteczne. Nie ma też potrzeby ścinania dziecku włosków. Zwalczenie wszawicy wymaga po prostu trochę cierpliwości.

Pozbycie się wszy trwa zazwyczaj od 7 do 14 dni. W tym czasie codziennie trzeba sprawdzać dziecku głowę i usuwać wszy i gnidy. Trzeba przejrzeć włosy dziecka pasmo po paśmie i gęstym grzebieniem wyczesać wszy i ręcznie usunąć gnidy (jaja). Są one przyklejone do włosów, u samej nasady, więc zazwyczaj trzeba je ściągać paznokciami. Największe skupiska gnid i wszy znajdują się za uszami, nad karkiem i w przedziałku, czyli tam, gdzie jest najcieplej. Jeżeli gnidy są u nasady włosa, to znaczy, że jest nawrót zakażenia. Jeżeli są niżej, ok. 1 cm od skóry, to ślad po starym zakażeniu. 

Redakcja poleca: Po czym poznać, że dziecko ma wszy? [WIDEO]
Twoje dziecko drapie się po głowie i zastanawiasz się, czy ma wszy? Wszawica to duży problem w przedszkolach i szkołach, dlatego sprawdź, jakie są jej objawy i wiedz, czego szukać.

Co jeszcze trzeba wiedzieć, kiedy u dziecka pojawią się wszy 

Przede wszystkim nie wolno się tego wstydzić i trzeba uczciwie poinformować rodziców wszystkich dzieci, które miały kontakt z naszym dzieckiem. Jeżeli któreś z nich złapało pasożyty, będą je sobie przekazywać nawzajem. Trzeba też powiedzieć o tym wychowawcom w żłobku lub przedszkolu. Współpraca i jednoczesna reakcja wszystkich środowisk, w których przebywa dziecko, to jedyny skuteczny sposób, żeby pozbyć się wszy u dzieci!

Kiedy pojawiają się wszy u dzieci?

Wszawica to przede wszystkim wszy pasożytujące na ciele człowieka i zmiany skórne przez nie wywoływane. Nie jest ona zaliczana do chorób zakaźnych i wciąż zdarza się zaskakująco często, zwłaszcza wśród dzieci. Joanna Narożniak z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Warszawie mówi: 

Wszy to nie problem biedy, patologii, czy wsi. To też nie jest problem tylko braku higieny osobistej. Wszawica jest rozpowszechniona we wszystkich krajach świata – i tych biednych i tych bardzo rozwiniętych. Każdy może nabawić się wszawicy, a szczególnie podatne są dzieci i młodzież, które przebywają w większych skupiskach – żłobki, przedszkola, szkoły, internaty, kolonie, obozy… Wszędzie tam, gdzie większa grupa rówieśnicza przebywa ze sobą, zaraża się wzajemnie (bo wesz przechodzi z głowy na głowę) i nieustannie pasożytami, które bytują na owłosionej skórze głowy. Wszy to pasożyty, które bytują w środowisku tak, jak inne organizmy.

Czego absolutnie nie robić w przypadku wszawicy u małych dzieci

  • Żeby nie zarazić się wszami, nie wolno pożyczać od innych dzieci grzebieni, szczotek, spinek, gumek, czapek, ręczników ani innych rzeczy, które mają kontakt z włosami. 
  • Gdy dojdzie do zarażenia, trzeba wziąć pod lupę całą rodzinę. Joanna Narożniak ostrzega: 

Absolutnie nie wolno stosować u ludzi preparatów przeciw wszawicy przeznaczonych dla zwierząt. Mają one bowiem niebezpieczne dla ludzi stężenia substancji czynnej. Dostępne w aptekach repelenty są naprawdę skuteczne. Proszę tylko pamiętać, że używanie ich „profilaktycznie” jest niewłaściwe. Mogą uczulać, mogą spowodować powstawanie oporności na lek i skuteczność będzie mniejsza.

Czytaj też:

Doładuj
Przeładuj