wszy u dzieci
fot. Adobe Stock

Wszy u dzieci: jak się ich pozbyć i jak znaleźć wszy we włosach dziecka

Wszy u dzieci to częsty problem, który najczęściej dotyka przedszkolaków i uczniów. Powodują silne swędzenie głowy i mogą zarazić wszystkich członków rodziny. Do ich zwalczania i odstraszania służą specjalne preparaty i szampony.
Adela Prochyra
wszy u dzieci
fot. Adobe Stock

Wszy u dzieci to naprawdę żaden wstyd. Wszawica istnieje na całym świecie, także w krajach wysokorozwiniętych i atakuje tak samo ludzi bogatych jak i biednych, a także tych, co dbają o higienę. Gdy zauważysz wszy we włosach dziecka, nie możesz się tego wstydzić i musisz o problemie poinformować rodziców wszystkich dzieci, które miały kontakt z twoją pociechą. Trzeba też powiedzieć o tym wychowawcom w żłobku lub przedszkolu. Współpraca i jednoczesna reakcja wszystkich środowisk, w których przebywa dziecko, to jedyny skuteczny sposób, żeby pozbyć się wszy u dzieci.

Wszy u dzieci:

Jak rozpoznać i szukać wszy u dziecka

Największe skupiska gnid i wszy znajdują się za uszami, nad karkiem i na skroniach, czyli tam, gdzie jest najcieplej. I tam właśnie należy ich szukać. Jeżeli gnidy są u nasady włosa, to znaczy, że zakażenie jest świeże lub nastąpił jego nawrót. Jeżeli są w większej odległości od skóry, to ślad po starym zakażeniu.

Aby rozpoznać wszawicę, trzeba dokładnie przejrzeć skórę i włosy dziecka, wypatrując żywych owadów i ich jaj. Wszy i gnidy wyglądają bardzo charakterystycznie, więc nie sposób ich pomylić np. z łupieżem. Zdecydowanie łatwiej jest wypatrzyć jaja pasożytów, bo są liczniejsze.

Objawy wszy u dzieci:

  • częste drapanie się dziecka po głowie,
  • drobne ranki na skórze głowy,
  • pozlepiane surowicą i ropą kosmyki włosów, tworzące niewielkie kołtuny.
Redakcja poleca: Po czym poznać, że dziecko ma wszy? [WIDEO]
Twoje dziecko drapie się po głowie i zastanawiasz się, czy ma wszy? Wszawica to duży problem w przedszkolach i szkołach, dlatego sprawdź, jakie są jej objawy i wiedz, czego szukać.

Skuteczne środki na wszy u dzieci

Na rynku są zarówno szampony na wszy, jak i specjalne preparaty na wszy. Popularne szampony likwidujące problem są skuteczne i bezpieczne, ale producenci ostrzegają, że niektórych produktów nie można stosować u dzieci poniżej 3. roku życia. Dla młodszych dzieci składniki mogą okazać się zbyt silne. Dlatego przed zakupem należy sprawdzić, od jakiego wieku można używać konkretnego szamponu czy preparatu.

Pozbywanie się wszy trwa zazwyczaj od 7 do 14 dni. W tym czasie codziennie trzeba sprawdzać dziecku głowę i usuwać wszy i gnidy. Trzeba przeglądać włosy dziecka pasmo po paśmie i gęstym grzebieniem wyczesywać owady i ich jajeczka.

Domowe sposoby na wszy u dzieci

Wszawicy można też próbować pozbyć się domowymi sposobami na wszy i gnidy, np. wodą z octem jabłkowym lub olejem kokosowym. Jeśli chodzi o ich skuteczność, zdania są podzielone. Jedni uważają, że działają, trzeba tylko trochę cierpliwości. Inni twierdzą, że tylko specjalistyczne produkty są w stanie zwalczyć wszawicę. Tak czy owak, warto się z nimi zapoznać, bo część z nich ułatwia wyczesywanie gnid.

Uwaga! Nie należy u dzieci i dorosłych stosować środków do zwalczania wszy u zwierząt! Może to być niebezpieczne dla zdrowia.

Zapobieganie wszy u dzieci

Najważniejsze są prawidłowe nawyki higieniczne. Trzeba dziecku wytłumaczyć, że żeby nie zarazić się wszami, nie wolno pożyczać od innych dzieci grzebieni, szczotek, spinek, gumek, czapek, ręczników ani innych przedmiotów, które mają kontakt z włosami. 

Można stosować środki odstraszające wszy – zarówno te apteczne jak i domowe. Nie wolno za to stosować profilaktycznie środków służących do zwalczania wszawicy, gdyż mogą uczulać lub sprawić, że wszy staną się na nie odporne i pozbywanie się problemu będzie później trudniejsze.
 

Czytaj też:

Oceń artykuł

Ocena 4 na 5 głosy

Zobacz także

Popularne tematy