Cytologia: jak czytać wyniki badania
fot. Fotolia

Jak czytać wyniki cytologii i interpretować jej wyniki?

Wyniki badania cytologicznego opisywane są w dość skomplikowany sposób. Ale można je łatwo rozszyfrować. Jak – podpowiada Jacek Tulimowski, ginekolog położnik.
Cytologia: jak czytać wyniki badania
fot. Fotolia

Opisywanie badań cytologii

Do niedawna lekarze opisywali wyniki cytologii według tzw. pięciostopniowej skali Papanicolau. Otrzymywałyśmy informację, którą mamy grupę cytologiczną, a w razie konieczności także zalecenia dotyczące dalszego leczenia.

Od 2001 roku obowiązuje nowy sposób opisywania wyników cytologii – rekomendowany przez Polskie Towarzystwo Ginekologiczne system Bethesda. Umożliwia on szczegółowy opis wszystkiego, co cytolog widzi w próbce pod mikroskopem. To z kolei jest pomocne dla ginekologa, który może od razu określić, czy wszystko jest w porządku.

Redakcja poleca: Przyczyny świądu pochwy [WIDEO]
Zastanawiasz się, co może być przyczyną swędzenia pochwy? Powodów takiego dyskomfortu, który czasem nawet utrudnia współżycie, jest bardzo wiele. Zobacz film, w którym dr Jacek Tulimowski – ginekolog, opisuje przyczyny świądu sromu i pochwy.

Kiedy zrobić cytologię?

Pierwszą cytologię należy wykonać niedługo po rozpoczęciu życia seksualnego i robić systematycznie, najlepiej raz w roku. Jeśli trzy kolejne wyniki są prawidłowe, po 30. roku życia możesz robić cytologię raz na dwa–trzy lata. Na badanie najlepiej zgłosić się między piątym dniem po okresie a piątym dniem przed terminem następnej spodziewanej miesiączki.

Co robić, aby wyniki cytologii były wiarygodne?
 

Aby wyniki były miarodajne, powstrzymaj się od współżycia na dzień-dwa przed planowaną cytologią. Nie stosuj globulek dopochwowych ani nie wykonuj irygacji pochwy na dwa–trzy dni przed badaniem.

Jak wygląda cytologia?

Lekarz lub pielęgniarka pobierają próbkę z pochwy (rozmaz) za pomocą specjalnej szczoteczki. Utrwalają ją odczynnikami, a następnie przekazują do laboratorium. Cytolog ogląda próbkę pod mikroskopem i szczegółowo ją opisuje, korzystając z formularza.

By pomóc w rozszyfrowaniu wyników, na drugiej stronie umieściliśmy słowniczek terminów. Niżej zamieściliśmy też przykładowe opisy typowych wyników cytologii, które możesz otrzymać od lekarza. Każdy wynik zawiera informację, czy rozmaz jest odpowiedni do oceny. Jeśli nie, badanie trzeba powtórzyć.

UWAGA! Cytologia nie zapobiega powstawaniu raka szyjki macicy (o wirusie HPV czytaj: rak szyjki macicy – nie chcesz go mieć), ale u pacjentek regularnie wykonujących badania pozwala na szybkie wykrycie zagrożenia, co daje stuprocentową gwarancję wyleczenia. Jeśli więc na wyniku cytologii widoczne są komórki raka płaskonabłonkowego, jak najszybciej zgłoś się do ginekologa, poddaj się dalszym badaniom i leczeniu.

Przykładowe opisy wyników cytologii

 • Wynik cytologii prawidłowy. W opisie zaznaczone są tylko prawidłowe komórki nabłonka płaskiego i gruczołowatego – endocervix, co wskazuje, że wynik jest prawidłowy, odpowiada dawnej grupie I. Możesz więc spać spokojnie i powtórzyć badanie za rok.
   
 • Cytologia prawidłowa z łagodnym stanem zapalnym. W opisie zaznaczone są komórki prawidłowe i nieliczne komórki świadczące o stanie zapalnym, który może ustąpić samoistnie, nie wymaga leczenia. Jeśli masz taki wynik, nie musisz się obawiać. Powtórz badanie za rok.
   
 • Cytologia prawidłowa ze stanem zapalnym. W opisie są zaznaczone komórki prawidłowe, pojedyncze leukocyty i komórki świadczące o stanie zapalnym. Taki wynik odpowiada dawnej grupie II. W tym przypadku zgłoś się do lekarza, który zaproponuje ci leczenie przeciwzapalne.
   
 • AGUS/ASCUS. Taki opis oznacza wynik nieprawidłowy. W opisie zaznaczone są komórki świadczące o stanie zapalnym. Nie ma jednak nieprawidłowych komórek, z których mogą powstawać nowotwory. Jeśli otrzymałaś taki wynik, zgłoś się do ginekologa, który zaproponuje ci leczenie przeciwzapalne. Po jego zakończeniu powinnaś wykonać kontrolną cytologię.
   
 • Obraz cytologiczny odpowiada Bethesda LSIL. Jeśli tak jest napisane na twoim badaniu, to oznacza to wynik nieprawidłowy. To sygnał, że w rozmazie pojawiły się pojedyncze komórki, z których mogą powstawać nowotwory. Zwykle świadczy to o ostrym stanie zapalnym i odpowiada dawnej grupie III. Zgłoś się do ginekologa, który zaproponuje ci leczenie lub dodatkowe badania.
   
 • Obraz cytologiczny odpowiada Bethesda HSIL. To też wynik nieprawidłowy. W rozmazie są liczne komórki, z których mogą powstawać nowotwory. Jak najszybciej zgłoś się do ginekologa, który zleci kolposkopię (oglądanie szyjki macicy pod mikroskopem), ewentualnie biopsję (pobranie wycinków do badania histopatologicznego).

Czytaj: 5 powodów, dlaczego nie możesz zajść w ciążę.

Doładuj
Przeładuj