Jak się rodzi w Polsce
fot. AdobeStock

„Macnę sobie…”, „Nie drzyj się…” – na porodówkach wciąż brak szacunku dla kobiet! [RAPORT]

Najnowszy raport Fundacji Rodzić po Ludzku o rodzeniu w Polsce jednak szokuje. I nawet jeśli opisane w nim sytuacje nie zdarzają się wszędzie i codziennie, to bezdyskusyjnie nie powinny się zdarzyć nigdy! Niektóre wyniki badania napawają jednak nadzieją.
Aleksandra Sobieraj
Jak się rodzi w Polsce
fot. AdobeStock

Raport z monitoringu oddziałów położniczych przygotowany przez Fundację Rodzić po Ludzku nie pozostawia złudzeń – na porodówkach wciąż nie dzieje się dobrze, łamane jest prawo rodzącej m.in. do zachowania godności i intymności. Niektóre z nas są poniżane, nie jesteśmy informowane o procedurach medycznych, nie daje się nam możliwości wyrażenia zgody na zabiegi, np. nacięcie krocza, a także bez pytania podaje się nowo narodzonym dzieciom mleko modyfikowane. – W polskich szpitalach położniczych wciąż łamane jest prawo – podkreśla Joanna Pietrusiewicz, prezeska Fundacji Rodzić po Ludzku i członkini zespołu merytorycznego badania. – Niestety, obowiązujące od 2012 roku we wszystkich placówkach położniczych w Polsce Standardy Opieki Okołoporodowej są wdrażane bardzo powoli – dodaje.

Co zbadała fundacja?

Fundacja Rodzić po Ludzku, która od ponad 22 lat monitoruje przestrzeganie praw w opiece okołoporodowej, po raz kolejny pokazuje, jak wygląda opieka w szpitalach położniczych w Polsce. Tym razem zapytała kobiety. Informacje zebrano od blisko 10 tysięcy młodych mam, które urodziły w 2017 roku oraz w styczniu i lutym 2018 roku. W badaniu szczególnie starano się pogłębić temat relacji personel medyczny – kobieta. W ten sposób powstał starannie opracowany przez socjolożkę dr Antoninę Doroszewską raport z monitoringu oddziałów położniczych pod nazwą „Opieka okołoporodowa w Polsce w świetle doświadczeń kobiet”. 

Redakcja poleca: Jak wyglądają porody w Polsce? Psst – polskie szpitale wolą to trzymać w sekrecie!
„Problem w tym, że jeśli nie dowiemy się, jak NAPRAWDĘ wyglądają porody w Polsce, to nie będziemy też wiedzieć, co trzeba zmieniać” – mówi Fundacja Rodzić po Ludzku. Tylko że szpitale bardzo nie lubią się tymi danymi dzielić…

Jak kobiety oceniają swoje porody?

W raporcie liczb jest naprawdę wiele… I niemal każda przybija, bo jest za duża. Choć ostatecznie większość kobiet ma pozytywne doświadczenia z porodu i 3/4 z nich wystawia szpitalom dobre oceny (bardzo dobrą – 36 proc. i dobrą – 38 proc.), to okazuje się, że w czasie większości porodów (54,3 proc.) zdarzają się sytuacje niezgodne z obowiązującymi przepisami, nadużycia, a nawet przemoc.
Co poraża najbardziej?

 • 16,9% badanych doświadczyło w trakcie porodu przemocy: szantażowania, wyśmiewania, grożenia, krzyczenia, obrażania, wypowiadania niestosownych komentarzy, szturchania (38 kobiet), a nawet rozkładania na siłę nóg przy parciu (3%) czy przywiązywania nóg do łóżka porodowego (66 kobiet)
 • 12,8% kobiet czuło się zmuszonych do czegoś przez personel: do karmienia mlekiem modyfikowanym (45,3%), do karmienia piersią (21,3%), do wykąpania noworodka (18,9%), do porodu drogami natury (13,8%). Część była zmuszana do pozycji leżącej w czasie porodu, do przyspieszenia przebiegu porodu, wykonania lewatywy, przebicia pęcherza płodowego czy masażu szyjki macicy.
 • 19,3% kobiet deklarowało, że niektóre czynności były wykonane bez dbałości o prywatność czy intymność – badania wykonywano w obecności innych kobiet lub odwiedzających w sali, personel pozostawiał otwarte drzwi do sal, w których przebywały. Ponad połowa wskazywała na zbyt dużą liczbę osób z personelu oraz studentów w trakcie badań, porodu. 
 • 17,6% respondentek uznało, że personel nie zadbał o ich intymność podczas obchodu lub badań lekarskich. 
 • Jedynie 18% kobiet deklarowało, że personel pukał do drzwi sal, w których przebywają kobiety z noworodkami. 
 • 13% kobiet zadeklarowało, że chciało otrzymać znieczulenie zewnątrzoponowe, ale w szpitalu, w którym rodziły, nie było takiej możliwości. 
 • Co trzecia kobieta (31%) deklarowała, że w szpitalu zdarzyła się sytuacja, że jakaś czynność została wykonana za mało delikatnie: badanie ginekologiczne (71,8%), szycie krocza (co czwarta kobieta), przystawienie dziecka do piersi (20%).
 • Pytanie o zgodę na zabiegi nie jest w szpitalach rutynową praktyką – 40,9% kobiet nie zostało zapytanych o zgodę na założenie wenflonu, blisko połowa na obecność studentów w sali porodowej, 27,1% na wywołanie porodu, a 29,1% na podanie kroplówki z oksytocyną. Blisko połowa dzieci została wykąpana bez zapytania matki o zgodę (48,1%), a 43,2% podano mleko modyfikowane bez zgody matki. 
 • Porody są nadal zmedykalizowane: prawie wszystkie kobiety (90,9%) miały w szpitalu założony wenflon. Wśród kobiet, które rodziły drogami natury, 43,4% miało wywoływany poród, 60,6% podaną kroplówkę z oksytocyną, a ponad połowa (55,4%) miała nacięte krocze
 • Tylko 38,5% kobiet miało zapewniony kontakt z dzieckiem przez minimum dwie godziny po porodzie.
 • Mniej niż połowa (45,6%) oceniła dobrze wsparcie personelu w karmieniu piersią, co trzecia zaznaczyła, że nie było możliwości skorzystania z usług doradcy laktacyjnego na oddziale (32,6%).

Co zmieniło się na lepsze?

Ostanie lata i raport pokazują jednak również wiele pozytywnych zmian – podkreślają autorki badania. Są to:

 • obecność podczas porodu bliskiej osoby bez opłat
 • zwiększającą się liczbę sal pojedynczych do porodów rodzinnych
 • więcej kobiet może pić i jeść w trakcie porodu
 • zmniejsza się odsetek nacięć krocza (z 80 proc. w 2006 r. do 55 proc. obecnie)
 • zwiększa się aktywność kobiet podczas porodu
 • poprawia się realizacja prawa do dwugodzinnego, nieprzerwanego kontaktu matki z dzieckiem „skóra do skóry” po narodzinach
 • coraz więcej kobiet przygotowuje swój plan porodu


Jednak obowiązujące w Polsce od 2012 roku Standardy Opieki Okołoporodowej są wdrażane zbyt wolno. Co na to wpływa? Brak konsekwencji wobec placówek naruszających prawo  i to zarówno ze strony właścicieli szpitali (dyrektorów, instytucji rządowych), jak i samych kobiet. 

Z raportu FRpL wynika, że choć 15,5% badanych uznało, że podczas pobytu w szpitalu zostało złamane jakieś ich prawo, to tylko 3% kobiet zdecydowało się złożyć skargę. Zachęcamy wszystkie mamy do składania skarg na szpitale. Także kobiety mają wpływ na to, jak realizowane są standardy okołoporodowe i nasze prawa!


Skargi można zgłaszać do dyrektorów szpitali, a także do Rzecznika Praw Pacjenta:
Ogólnopolska bezpłatna infolinia Rzecznika Praw Pacjenta
tel. 800 190 590 (czynna pn.–pt. 8.00–20.00)
e-mail: kancelaria@rpp.gov.pl

Monitoring oddziałów położniczych wciąż trwa. Wypełnijcie ankietę!

Pełny raport „Opieka okołoporodowa w Polsce w świetle doświadczeń kobiet” możesz przeczytać na stronie Fundacji Rodzić po Ludzku.
Oceń artykuł

Ocena 6 na 6 głosy

Zobacz także

Popularne tematy