ciąża, ciało w ciąży
fot. Panthermedia

Ciesz się ciążą i pięknym ciałem

Spodziewasz się dziecka? Wreszcie nie musisz wciągać brzucha, teraz możesz go z radością prezentować. Ale to nie jedyny powód do dumy z własnego ciała. Zobacz, co możesz dostać w prezencie od natury.
Małgorzata Wódz
Konsultacja: dr n. med. Bożena Kowalska, ginekolog położnik
ciąża, ciało w ciąży
fot. Panthermedia

Nareszcie masz biust

Twoje piersi nigdy nie były tak piękne jak teraz. Stają się pełniejsze, czasem na tyle, że ich rozmiar może zaskoczyć. To pierwsza widoczna zmiana związana z ciążą. Jej przyczyną są hormony: estrogen i progesteron produkowane przez organizm przyszłej mamy w większych ilościach. Duży biust to z jednej strony radość, a z drugiej wyzwanie. Od właściwej pielęgnacji zależy, czy uda się zachować jego kształt na dłużej, także po okresie karmienia piersią. Noś odpowiedni biustonosz, który zapobiegnie rozciąganiu się skóry. Zmień go na większy, jeśli piersi jeszcze urosną. Do ujędrniania skóry używaj odpowiednich kosmetyków, a podczas kąpieli rób na przemian chłodny i ciepły prysznic.
Polecamy: Piersi w ciąży – sprawdź, jak będą się zmieniać
Redakcja poleca: Atrakcyjność kobiety w ciąży – film
W ciąży ciało kobiety bardzo się zmienia. Czy przyszła mama powinna martwić się, że przestaje być atrakcyjna? Odpowiada nasz psycholog Adriana Klos.


Zachwycają cię włosy

Pod wpływem hormonów inaczej mogą wyglądać teraz włosy. W drugiej połowie ciąży stają się ładniejsze, grubsze i mocniejsze – wreszcie podczas czesania nic nie zostaje na szczotce. W tym tkwi cały sekret ładniejszej fryzury – włosów podczas ciąży nie przybywa, tylko wydłuża się ich cykl życia. Gdy urodzisz, znów zaczną wypadać. Hormony mogą zmieniać ich strukturę, wpływać na elastyczność, skręt. Niektórym przyszłym mamom włosy kręcą się bardziej, a innym trudno się uczesać. Jeśli masz ochotę na koloryzację, zamiast silnego środka użyj szamponu koloryzującego. Farby nie są zakazane, lepiej jednak nie używać ich w pierwszym trymestrze ciąży – wtedy kształtują się narządy wewnętrzne dziecka i jest ryzyko, że jakiś składnik mógłby ten proces zakłócić.
Co jeszcze powinnaś wiedzieć o włosach w  czasie ciąży?


Cera pięknieje

Zniknęły zaskórniki, grudki, krostki – patrzysz w lustro i nadziwić się nie możesz, że to twoja skóra. Tak działają estrogeny. Nawilżona, świeża, napięta – bez śladu widocznych wcześniej drobnych zmarszczek. Ale też złakniona pielęgnacji – z uwagi na jej dobry stan nie warto rezygnować z kremu pod oczy i nawilżającego. U osób z suchą cerą problemy mogą się nasilić.


Nie dokucza PMS

Wreszcie możesz odpocząć od comiesięcznych wahań samopoczucia. Dla wielu przyszłych mam nie ma spraw nie do załatwienia: tapetowanie – proszę bardzo, przemeblowanie pokoju – choćby zaraz. Jedynym hamulcem, który może zatrzymać rozpędzoną kobietę w ciąży, jest strach, by nie zaszkodzić dziecku. Na lepszą formę wpływają również witaminy i minerały przepisane przez lekarza oraz to, że bardziej dbasz o siebie – wypoczywasz, wysypiasz się.
Przeczytaj także: Czy dopadną cię trudne emocje w ciąży?


Rośnie pożądanie

Twój stan sprzyja miłości, seks może stać się ważniejszy niż kiedyś. Większość mężczyzn pozytywnie reaguje na zaokrągloną talię i pełniejsze piersi. Estrogeny zwiększają ukrwienie piersi, pochwy, sromu i łechtaczki, które stają się bardziej miękkie, obrzmiałe i szczególnie wrażliwe, co wzmaga skalę doznań seksualnych. Jeśli ciąża przebiega prawidłowo, nic nie stoi na przeszkodzie, by się kochać. Dziecko jest dobrze chronione przez pęcherz płodowy. W trzecim trymestrze, głównie z powodu powiększających się kształtów, sytuacja może się zmienić. Jedni z większą intensywnością odkrywają uroki seksu, u innych temperatura uczuć spada. 


Bywają też kłopoty. Jeśli więc:

  1. Puchną nogi – niewielkie pojawiające się wieczorem obrzęki nóg to normalne zjawisko pod koniec ciąży. Ulgę przyniesie kąpiel w chłodnej wodzie i krótki wypoczynek z uniesionymi nogami. Możesz smarować nogi chłodzącym kremem z mentolem. Unikaj smażonych potraw i soli, jedz owoce i warzywa.
  2. Włosy rosną nie tam, gdzie powinny – włosy mogą wyrastać w miejscach, w których najmniej ich oczekujesz, np. na brzuchu lub twarzy. Możesz je depilować, np. na zimno (gorący wosk nie jest wskazany, zwłaszcza gdy masz zaburzenia krążenia i uczucie ciężkich nóg). Nie stosuj kremów do depilacji, żeby nie podrażnić skóry. Elektroliza i laserowe usuwanie włosów też nie jest polecane w ciąży.
  3. Boisz się rozstępów – masuj ciało, bo to sprawi, że skóra stanie się bardziej elastyczna. Zdaniem dermatologów, masaż może przynieść lepsze efekty niż stosowanie kosmetyków.
Polecamy także: Jak uniknąć rozstępów w ciąży

dr n. med. Bożena Kowalska
Konsultacja: dr n. med. Bożena Kowalska, ginekolog położnik

Pracuje w Klinice Leczenia Niepłodności, Ginekologii i Położnictwa „Bocian”. Prowadzi ciąże i porody wysokiego ryzyka. Specjalizuje się także w ginekologii dziecięcej.

Oceń artykuł

Ocena 6 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy