niemowlę, zabawa, mama, dziecko, zabawa z niemowlakiem
fot. oksun70 - Fotolia.com

Tego nie rób z dzieckiem – zakazane zabawy dla niemowląt

Bawimy się z dziećmi, by być blisko nich i stymulować ich rozwój. Ale uwaga - odpowiedzialna zabawa nie może być ryzykowna! Sprawdź, jakie zabawy uwielbiane przez rodziców absolutnie nie są zalecane przez lekarzy.
Sylwia Niemczyk
Konsultacja: Marek Pleskot, pediatra
niemowlę, zabawa, mama, dziecko, zabawa z niemowlakiem
fot. oksun70 - Fotolia.com
Kołysanie w ramionach czy lekkie bujanie w wózku jest przyjemne i rozwijające dla dziecka. Minimalne zmiany ułożenia ciała stymulują jego ośrodek równowagi w mózgu. Uważaj jednak, aby nie przesadzić.

Niemowlę ma słaby kark i plecy - nie podrzucaj dziecka

Dopóki dziecko nie skończy 4 miesięcy, jego mięśnie karku są jeszcze za słabe, aby stabilizować głowę. Jeżeli nie będziesz jej podtrzymywać przy noszeniu, będzie chwiała się na boki albo do tyłu, a to grozi naciągnięciem mięśni i naderwaniem ścięgien (nasze babcie nazywały to „przełamaniem” dziecka). To bardzo bolesny uraz, który w dodatku niesie pewne ryzyko trwałych uszkodzeń.

  [content:0_4297,8_1468,0_17939,0_20511:CMNews]

Dopiero po 4. miesiącu życia kark wzmacnia się na tyle, że ciągłe podtrzymywanie główki nie jest już konieczne. Wciąż jednak niemowlak nie jest gotowy na cyrkowe akrobacje. Podczas zbyt gwałtownych zabaw, np. podrzucania, zbyt mocnego tarmoszenia czy turlania, nadal istnieje niebezpieczeństwo, że uszkodzi sobie mięśnie, kręgosłup albo ścięgna.

Warto wiedzieć: Po co na basen z dzieckiem?
Redakcja poleca: Jak się bawić z niemowlakiem - film
Jakie zabawki będą odpowiednie dla niemowlaka i czego nie można robić, opiekując się dzieckiem?

Niemowlę ma niedojrzały mózg - nie potrząsaj dziecka

Podczas nieodpowiedniej zabawy może dojść też do poważnych uszkodzeń mózgu, znanych pod nazwą syndrom dziecka potrząsanego. Mózg niemowlęcia jest bardzo podatny na urazy. Kiedy głowa gwałtownie się chwieje, wewnątrz czaszki może dojść do przemieszczenia się mózgu, przerwania naczyń krwionośnych oraz do małych i większych wylewów krwi. To może stać się przyczyną kłopotów ze wzrokiem lub słuchem, a nawet zgonu dziecka.

Na syndrom dziecka potrząsanego najbardziej narażone są dzieci w 1. roku życia, ale objawy potrząsania mogą objawić się też nawet kilka lat później. Dziecko może np. rozwijać się wolniej niż rówieśnicy i mieć kłopoty z koncentracją albo pamięcią.

Pediatra pokazuje, jak bezpiecznie podnosić niemowlę:

Niemowlę ma kruche biodra - nie ciągnij dziecka za nogi

Nie tylko podrzucanie czy szarpanie może doprowadzić do kłopotów. Nawet kiedy niemowlę leży, możesz je niechcący uszkodzić, np. podczas zabawy w rowerek (czasem takie ćwiczenie zalecają ortopedzi przy leczeniu dysplazji stawów biodrowych). Jeżeli kręcimy nóżkami dziecka delikatnie i ostrożnie, ćwiczenie jest bezpieczne. Jeżeli jednak robisz to za gwałtownie, możesz doprowadzić do zwichnięcia stawu biodrowego, czyli przesunięcia kości udowej. Ten sam uraz grozi wtedy, kiedy przy przewijaniu ciągniesz dziecko za stopy, aby unieść jego pupę.

Zobacz także: Jak postępować w przypadku urazów dłoni i kolana?

Niemowlę ma delikatne ramiona - nie ucz chodzić na siłę

Innym częstym urazem u dzieci jest zwichnięcie stawu ramiennego. Może do niego dojść bardzo prosto: trzymasz stojące dziecko za rękę, ono potyka się, ty odruchowo szarpiesz je w górę, by uchronić przed upadkiem i... już trzeba jechać do chirurga. Aby zmniejszyć ryzyko kontuzji, nie stawiaj niemowlęcia, jeśli nie umie jeszcze utrzymać się na nóżkach, i nie ucz go chodzić. Nie podciągaj też za dłonie do siadu. (Sprawdź, kiedy dziecko zacznie chodzić).

3 zakazane zabawy dla niemowląt:

  • Zbyt mocne kołysanie wózka. Leżący w gondoli niemowlak podskakuje bezwładnie i obija się główką o ścianki albo dno wózka. Takie gwałtowne kołysanie może działać na niemowlę usypiająco, ale warto wiedzieć, że jego senność i otępienie mogą być objawami mikrouszkodzeń w mózgu.
     
  • Karuzela. Wirowanie wokół własnej osi z dzieckiem trzymanym za dłonie jest dla niego przyjemne, ale naraża je na urazy stawów ramiennych.
     
  • Samoloty. Nie ma chyba dziecka, które nie lubiłoby takich szalonych, budzących dreszczyk emocji zabaw. Ale nie ma też ani jednego lekarza, który by je aprobował. Nie tylko dlatego, że niosą ryzyko upuszczenia dziecka. Także dlatego, że podrzucanie i łapanie naraża niemowlę na przeciążenia takie, jak przy gwałtownym hamowaniu samochodu. Wskutek nich może dojść do uszkodzenia kręgosłupa albo narządów wewnętrznych.

    Polecamy: Jak nie bawić się z dzieckiem
Marek Pleskot
Konsultacja: Marek Pleskot, pediatra

Pediatra od 30 lat. Przez 14 lat uczył studentów oraz specjalizujących się lekarzy w Warszawskiej Akademii Medycznej, od 20 lat prowadzi gabinet pediatryczny w Podkowie Leśnej.

Oceń artykuł

Ocena 5 na 27 głosy

Zobacz także

Popularne tematy