GRY
 
 

Smog: jaki ma wpływ na zdrowie dzieci i dorosłych? [WIDEO]

Zanieczyszczenia, którymi oddychamy, wpływają szczególnie silnie na dzieci – mówi alergolog, dr Piotr Dąbrowiecki. W jaki sposób? Zobacz nasz film!

Zobacz inne z serii: Smog – jak chronić dziecko i siebie przed zanieczyszczonym powietrzem (5)

Smog, a właściwie zanieczyszczenia, jakie są obecne w powietrzu, wyjątkowo mocno dotykają dzieci. Szczególnie zaś dzieci z astmą, czyli te maluchy, w których układzie oddechowym dochodzi do zapalenia, czyli astmy – tłumaczy dr n. med., alergolog i internista, Piotr Dąbrowiecki. Jakie są więc skutki smogu?

Dla kogo smog jest niebezpieczny?

Najsilniej smog wpływa na dzieci astmatyczne, to znaczy, że skutki smogu najbardziej odczuwają takie maluchy, które dotyka zapalenie zwane astmą, które się charakteryzuje: Na astmę nakłada się zapalenie wywoływane przez obecność zanieczyszczeń w powietrzu, którym maluchy oddychają. To doprowadza do większej ilości objawów, więc ewidentnie szkodzi dzieciom z alergią, alergicznym nieżytem nosa czy astmą właśnie. 

Chrońmy przed smogiem niemowlaki

Płuca niemowląt, czyli dzieci w okresie wczesnorozojowym, nie są jeszcze w pełni rozwinięte. Nie mają takich barier ochronnych, jak płuca starszaków czy dorosłych. Ich system oczyszczania nie jest też całkiem dojrzały. Je trzeba szczególnie chronić – nie wychodzić na dwór, kiedy w powietrzu jest smog. 
Także przedszkolaki powinny zostać w sali czy w domu, kiedy powietrze jest silnie zanieczyszczone. Dzięki temu nie wystąpią u nich kaszel czy świszczący oddech, czyli pierwsze objawy astmy oskrzelowej. 

Zobacz też:  Nasze dzieci wciąż oddychają smogowym powietrzem 
 
Doładuj
Przeładuj