GRY
 
 

Smog: jaki ma wpływ na zdrowie dzieci i dorosłych? [WIDEO]

Zanieczyszczenia, którymi oddychamy, wpływają szczególnie silnie na dzieci – mówi alergolog, dr Piotr Dąbrowiecki. W jaki sposób? Zobacz nasz film!

Zobacz inne z serii: Smog – jak chronić dziecko i siebie przed zanieczyszczonym powietrzem (5)

Smog, a właściwie zanieczyszczenia, jakie są obecne w powietrzu, wyjątkowo mocno dotykają dzieci. Szczególnie zaś dzieci z astmą, czyli te maluchy, w których układzie oddechowym dochodzi do zapalenia, czyli astmy – tłumaczy dr n. med., alergolog i internista, Piotr Dąbrowiecki.

Dla kogo smog jest niebezpieczny?

Najsilniej smog wpływa na dzieci astmatyczne, to znaczy takie, które dotyka zapalenie zwane astmą, które się charakteryzuje: Na astmę nakłada się zapalenie wywoływane przez obecność zanieczyszczeń w powietrzu, którym maluchy oddychają. To doprowadza do większej ilości objawów, więc ewidentnie szkodzi dzieciom z alergią, alergicznym nieżytem nosa czy astmą właśnie. 

Chrońmy przed smogiem niemowlaki

Płuca niemowląt, czyli dzieci w okresie wczesnorozojowym, nie są jeszcze w pełni rozwinięte. Nie mają takich barier ochronnych, jak płuca starszaków czy dorosłych. Ich system oczyszczania nie jest też całkiem dojrzały. Je trzeba szczególnie chronić – nie wychodzić na dwór, kiedy w powietrzu jest smog. 
Także przedszkolaki powinny zostać w sali czy w domu, kiedy powietrze jest silnie zanieczyszczone. Dzięki temu nie wystąpią u nich kaszel czy świszczący oddech, czyli pierwsze objawy astmy oskrzelowej. 

Zobacz też:  Nasze dzieci wciąż oddychają smogowym powietrzem 
 
Doładuj
Przeładuj