bałagan
fot. fotolia.com

Małe dziecko, duży bałagan! Jak sobie z tym poradzić?

Toniesz w bałaganie, odkąd na świecie pojawiło się twoje dziecko? Nie ty jedna! Bałagan potrafi wyprowadzić z równowagi świętego, zwłaszcza, kiedy trzeba go sprzątać w kółko. Podpowiadamy, jak robić to z głową. Przeczytaj nasze rady, jak okiełznać bałagan!
Adela Prochyra
bałagan
fot. fotolia.com
Porozrzucane zabawki, plamy z jogurtu i mleka, zniszczone książki – przechodzą przez to wszyscy rodzice. Jedni radzą sobie z tym lepiej, inni... potrzebują drobnej pomocy. Gotowe do dzieła? Sprzątamy!

Zabawki i akcesoria

Tutaj zasada jest prosta – im mniej, tym lepiej. Przyjrzyj się dokładnie wszystkim dziecięcym gadżetom, które posiadasz. Oceń, których tak naprawdę potrzebujesz i używasz. Czy  na pewno są ci niezbędne 4 grzebyczki, popsuta karuzelka, 30 smoczków, 2 laktatory? Zostaw tylko te rzeczy, które faktycznie Ci służą na danym etapie. Resztę oddaj, schowaj – jeżeli nadadzą się na przyszłość – lub wyrzuć. 

To samo zrób z zabawkami. Zostaw tylko te, którym dziecko się bawi. Zabawki, do których dziecko jeszcze nie dorosło, spakuj i schowaj. Wyjmiesz je, kiedy dziecko będzie odpowiednio duże. Sprawne zabawki, którymi maluch już się nie bawi, oddaj młodszym dzieciom. Jeżeli takich nie znasz, zanieś je do pobliskiego domu samotnej matki, ośrodka pomocy społecznej. Zabawki zepsute, połamane i takie, których na pewno nie da się naprawić, wyrzuć.  
Redakcja poleca: Metoda BLW - ekspert tłumaczy, co to jest [WIDEO]
​Dr n. med. Andrea Horvath-Stolarczyk, pediatra z Uniwersytetu Medycznego, opowiada, na czym polega metoda BLW. Mimo że to dziecko wybiera pokarmy - odpowiedzialność za to, co znajdzie się na talerzu nadal leży po stronie rodziców. Metoda ta jest odpowiednia dla dzieci, które potrafią już samodzielnie usiąść.

Ubranka

Za małe ubranka, które nie są zniszczone, spakuj i podaj dalej (chyba, że planujesz kolejne dziecko). Zniszczone wrzuć do kubła PCK. Za duże schowaj na górnej półce i raz na miesiąc sprawdzaj, czy któreś już się nadaje. W szafie dziecka zostaw tylko te ubranka, których właśnie używasz.

Plamy, plamy, plamy

Bałagan, który dziecko robi przy jedzeniu to prawdziwa próba cierpliwości dla rodzica. Zwłaszcza, jeśli zdecydowałaś się je karmić metodą BLW. Tu, niestety, nie ma mądrych. Trzeba przeczekać ten etap i na bieżąco sprzątać to, co dziecko nabrudzi. W pobliżu krzesełka dziecka połóż zapas czystych ścierek i paczkę mokrych chusteczek. Będzie Ci łatwiej rozprawiać się z brudem na bieżąco. Zwróć uwagę na brudne rączki, które lubią zostawiać ślady na meblach!    

Stałe miejsce

Wyznacz dziecku stałe miejsce zabawy. Urządź mu jego własny kącik, gdzie może rozrzucać klocki i wysypać wszystkie miśki na podłogę. Dzięki temu dziecko nie będzie roznosić zabawek po całym domu. Ucz je także sprzątać zabawki po skończonej zabawie. Z początku może to nie przynosić wyraźnych efektów. Im więcej razy powtórzycie to "zadanie", tym większa szansa na sukces. Powodzenia!
 
Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy