Ból podczas porodu – jak sobie z nim poradzić [LIVECZAT z ekspertem]

Co zrobić, aby strach przed bólem nie paraliżował podczas porodu i dlaczego jedna kobieta bardziej odczuwa ból porodowy, a druga mniej? W naszym filmie ekspert ginekolog dr Tadeusz Oleszczuk odpowiada na wiele pytań związanych z bólem porodowym i podpowiada jak sobie z nim poradzić.
Nasze studio odwiedził ginekolog dr Tadeusz Oleszczuk i podczas liveczatu prowadzonego przez redaktorkę mamotoja.pl Katarzynę Imiołek odpowiedział na pytania naszych użytkowniczek, związane z bólem podczas porodu.

Boimy się tego, czego nie znamy

O bólu porodowym słyszy każda przyszła mama. Czy rzeczywiście jest się czego bać? - To nie jest tak, że ból porodowy trwa non stop – wyjaśnił lekarz ginekolog dr Oleszczuk. Bolesny skurcz trwa 20-40 sekund, ale potem jest przerwa trwająca 5-10 minut, podczas której nic się nie dzieje i kobieta może odpocząć. „Każdy skurcz się kiedyś skończy i nie należy bać się, że trwa to 5 minut, jak to czasami oglądamy na filmach” - uspokaja ekspert.

Dr Oleszczuk podkreślił, że z reguły boimy się tego, czego nie znamy, dlatego warto zapisać się do szkoły rodzenia. Dzięki temu zobaczysz, jak wygląda porodówka, poznasz jej personel, położne. To pomoże oswoić się z porodem. „To daje duże bezpieczeństwo, bo boimy się tego, czego nie znamy, a strach ma wielkie oczy” - powiedział.

Naturalne metody łagodzenia bólu porodowego

Naturalne metody łagodzenia bólu porodowego to zajęcia w szkole rodzenia – tam nauczysz się oddychać, poznasz kolejne etapy porodu, dzięki czemu będziesz wiedzieć, czego możesz się spodziewać, co po czym nastąpi – stwierdził ginekolog. Dobrymi sposobami łagodzenia bólu jest wzięcie ciepłego prysznica, kąpieli, gdyż poród w wodzie relaksuje i uspokaja kobietę. Ulgę przynosi siedzenie przez rodzącą na piłce porodowej, gdyż powoduje ona zmianę środka ciężkości, dzięki czemu rozluźniają się więzadła w kręgosłupie i miednicy, a kobieta jest mniej spięta.

Najlepsza na ból porodowy jest … dobra położna

Kobiety różnie odczuwają ból, jedne bardziej drugie mniej. Jest to uzależnione od indywidualnego dla każdego człowiek progu bólu. „Na to, jak odczuwamy ból wpływa fakt, czy się go boimy” - powiedział lekarz. „Jeżeli czujemy strach i skupiamy się na tym, że będzie nas bolało, to jak tylko się zacznie poród, to nas już będzie boleć” - przestrzegł.

 A więc jaki jest zdaniem dr Oleszczuka najlepszy sposób na łagodzenie bólu porodowego? „Dobra, doświadczona położna” - odpowiada bez wahania ekspert. Taka kobieta najlepiej zrozumie rodzącą, wytłumaczy jej wszystko, będzie dla niej wsparciem - argumentuje. „Spokój relaksuje i zmniejsza odczuwanie bólu. Doświadczona, dobra położna, zbuduje dobrą relację z rodzącą i wtedy kobieta nie boi się porodu, bo wie, że położna zrobi wszystko, aby przeprowadzić ją przez poród” - podkreślił ekspert.

Zapraszamy do naszej internetowej szkoły rodzenia:
 

Zobacz też:
 
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy