GRY
 
 

„Straszenie porodem powinno być karalne” – twierdzi Jeannette Kalyta

Jesteś w ciąży? Jeśli tak, to na pewno słyszałaś mnóstwo historii o porodach jak z horroru! Zobacz nasz film i dowiedz się, co o straszeniu porodem mówi Jeannette Kalyta, najsłynniejsza polska położna, która przyjęła na świat… 3500 dzieci.

Zobacz inne z serii: Jeannette Kalyta – o ciąży, porodzie i opiece nad niemowlakiem (7)

Strach przed porodem to uczucie, które często towarzyszy przyszłym mamom. Chyba każda słyszała jakieś mrożące krew w w żyłach opowieści o bólu porodowym, który jest nie do zniesienia, złorzeczących położnych czy zimnych jak głaz, obojętnych na cierpienie rodzącej ginekologach. Stop! Dramatycznych historii nie ma wiele, każdy poród owszem, łączy się z bólem, ale każda z nas znosi go inaczej, niekoniecznie będąc u kresu wytrzymałości. Poza wszystkim, jest też przecież znieczulenie zewnątrzoponowe... 

Każdy poród jest inny – mówi Jeannette Kalyta

Kiedyś doradzały sobie i wspierały się kobiety z różnych pokoleń – spotykały się na darciu pierza czy przy wspólnym gotowaniu. Dzisiaj najczęściej mieszkamy oddzielnie od naszych matek, ciotek czy babć i... nie do końca mamy ochotę zwierzać się im z intymnych problemów czy lęków przed porodem. One, prawdopodobnie, też nie są na tyle otwarte, by głośno mówić o swoich przeżyciach. Zostają znajome i... internet, oczywiście. 
W internecie możemy być, kim chcemy, i pisać, na tylko mamy ochotę. Dlatego właśnie tam jest najwięcej zmyślonych często, dramatycznych historii.
Straszenie w internecie powinno być karalne! – twierdzi Jeannette Kalyta, która brała udział w kilku tysiącach porodów. 

Czy poród boli? Tak, ale każdą z nas inaczej

Nie zapominaj więc, że poród to oprócz bólu wydarzenie, dzięki któremu przywitasz na świecie swoje dziecko. Choć nie od razu pewnie ból minie, to obecność maluszka na pewno go w dużym stopniu złagodzi... 
Ważny jest też odpowiedni towarzysz porodu. Kiedy kobieta nie jest w stanie skupić się na porodzie, bo np. wstydzi się męża, ten się przedłuża a nawet czasami kończy cięciem cesarskim. Zadbaj o to, by ktoś, kto jest z tobą w tak ważnym momencie na porodówce, dawał ci poczucie swobody, nieskrępowania i bezpieczeństwa. 

Zobacz też: Z kim NIE rodzić? – podpowiada Jeannette Kalyta
 
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Jak leczyć się w ciąży

Przygotowania do porodu