GRY
 
 

Co to są ukryte obrzęki przed porodem? Zobacz, jak sprawdzić, czy je masz?

Co to są ukryte obrzęki po 36. tygodniu ciąży? Jak sprawdzić, czy masz obrzęki, skoro ich nie widzisz?

jakie są objawy porodu
fot. Fotolia

Co to są ukryte obrzęki przed porodem?

Obrzęki w ciąży zwykle pojawiają się pod koniec ciąży i są jednym z najwcześniejszych objawów porodu. Organizm po prostu przygotowuje się na utratę krwi podczas porodu i gromadzi zapasy wody. Po porodzie zostanie wchłonięta do naczyń krwionośnych, a jej nadmiar przefiltrowany przez nerki i wydalony wraz z moczem. Nie licz, że stanie się to od razu w pierwszych dniach, czy tygodniach po porodzie. Nogi czy ręce mogą puchnąć ci jeszcze bardziej niż w ciąży jeszcze miesiąc po rozwiązaniu.
Wieczorne obrzęki nóg pojawiają się też dlatego, że gdy siedzisz, rosnąca macica uciska żyły biodrowe. Krew zatrzymuje się w naczyniach nóg i nie może powrócić do serca. Część wody, która wchodzi w jej skład, przenika wówczas z naczyń do tkanek miękkich, tworząc tzw. obrzęki zastoinowe. 
Uwaga, obrzęki w ciąży mogą być ukryte!
Obrzęki nie zawsze są widoczne. Zdarza się, że nadmiar wody równomiernie gromadzi się w tkance podskórnej i całym organizmie. O ukrytych obrzękach może świadczyć zbyt gwałtowne (powyżej 0,5 kg na tydzień) przybieranie na wadze.
 
Redakcja poleca: 5 sposobów na wieczorne obrzęki w ciąży miesiąc przed porodem [WIDEO]
Zostało miesiąc do porodu a Tobie puchną dłonie, stopy, łydki i twarz. Zobacz 3 rzeczy, które powinnaś robić a 2 których robić Ci nie wolno by zapobiec opuchliźnie w czasie ciąży tuż przed rozwiązaniem.

Jak sprawdzić czy masz ukryte obrzęki?


Żeby sprawdzić, czy masz ukryte obrzęki:
  • Uciśnij palcem kość piszczelową w połowie podudzia. 
  • Poczekaj 5 sekund. Jeśli po zabraniu palca zobaczysz na ciele małe wgłębienie, to znaczy, że masz obrzęknięte nogi i koniecznie powinnaś wybrać się do lekarza. 
To, że masz zbyt duże lub ukryte obrzęki nie musi oczywiście oznaczać, że dzieje się coś złego, zawsze jednak warto wyjaśnić, czy wszystko jest w porządku. Podczas ciąży wszelkie niepokojące objawy powinny skłonić cię do wizyty u lekarza. Lepiej dmuchać na zimne!

Polecamy:
Doładuj
Przeładuj