Karmienie niemowlaka
fot. Fotolia

Prawie wszystko o ssaniu

Czy wiesz, że ssanie ma wpływ na rozwój fizyczny, rozwój mowy, prawidłowy zgryz i emocjonalny rozwój Twojej pociechy?
Karmienie niemowlaka
fot. Fotolia
Czy wiesz, że ssanie ma wpływ na rozwój fizyczny, rozwój mowy, prawidłowy zgryz i emocjonalny rozwój Twojej pociechy? Czy kupić maleństwu smoczek? I czy warto walczyć z brzydkim nawykiem ssania kciuka?

Już w 15. tygodniu życia płodowego dziecko odkrywa, że może dotykać palcami warg czy językiem dłoni, a w 32. tygodniu malec trafia już paluszkiem do buzi i zapamiętale go ssie. Czasem jest to kciuk, a innym razem palec u nogi. Bywa, że intensywność ssania jest tak duża, że kiedy maleństwo się urodzi, na paluszku ma po nim wyraźny ślad! Jak widać, do opanowania sztuki ssania nie potrzeba nauczyciela. Wśród różnych umiejętności, z którymi się rodzimy jest i ta. Ale nie wszystkie dzieci w równym stopniu mają rozwinięty instynkt ssania. Psychologowie uważają, że jest on dziedziczny i przekazywany z pokolenia na pokolenie.
Pamiętaj! Wcześniaki urodzone po 28. tygodniu życia płodowego, które nie są podłączone do respiratora, najczęściej karmione są sondą i dodatkowo kroplówką. Powodem jest niewykształcony odruch ssania. Nie potrafią też koordynować oddychania i przełykania. Początki nauki ssania są dla nich trudne, bo brak tej koordynacji sprawia, że szybko się męczą.

Jak najwcześniej przystaw dziecko do piersi

Jeszcze całkiem niedawno panowało przekonanie, że noworodek przez 24 godziny po urodzeniu powinien pościć. Dzisiaj wiadomo, że jak najszybciej po porodzie należy przystawić maleństwo do piersi, by nie straciło naturalnego odruchu ssania. Przystawiając malca do piersi i pozwalając mu ją ssać, nie tylko go karmimy, ale i łagodzimy stres związany z porodem. Bliskość i zapach mamy sprawiają, że czuje się bezpiecznie.
Pamiętaj! Ze ssaniem piersi wiąże się zaspokajanie wielu potrzeb, nie tylko tej jednej związanej z głodem, ale i wielu innych: miłości, bliskości, czułości i poczucia bezpieczeństwa.

Smoczek dla niemowlaka - sprawdź opinie o produktach
Redakcja poleca: Kiedy dziecko zaczyna chodzić - film
Zobacz, jak dziecko stawia pierwsze kroki. Nasz ekspert tłumaczy, przez jakie etapy w nauce chodzenia dziecko powinno przejść.

Karmić dziecko piersią, czy butelką?

Gdy pojawiają się wątpliwości – pierś czy butelka – warto pomyśleć o tym, co w mleku mamy jest najcenniejsze, czyli o cukrach, białkach, solach mineralnych i przeciwciałach, o szczególnym kontakcie malca z mamą i... o gimnastyce buzi i języka. O tym ostatnim najłatwiej zapomnieć, bo nie zastanawiamy się nad związkiem tej gimnastyki z przyszłą mową. A bardzo wiele od niej zależy. Czy wiesz, że do ssania piersi Twój malec używa około 40. mięśni twarzy, a przy ssaniu butelki czy smoczka tylko czterech? To jeden z mocnych argumentów na rzecz wyższości karmienia piersią nad butelką.
Podczas karmienia butelką nie wolno trzymać jej tak, by naciskała na bródkę dziecka, bo to powoduje cofanie się żuchwy. W konsekwencji może to doprowadzić do nieprawidłowego ssania i dalej – do nieprawidłowego zgryzu (tzw. tyłozgryzu – dolna szczęka będzie zbyt mocno cofnięta), zwężenia szczęki i w przyszłości wysunięcia do przodu górnych siekaczy.
Pamiętaj! Dbaj o to, by dziecko karmione piersią prawidłowo chwytało brodawkę, a jeśli karmisz butelką, trzymaj ją zawsze we właściwym położeniu.

Zobacz także: Karmienie piersią lepsze niż ubezpieczenie zdrowotne

Jak ssanie wpływa na połykanie i rozwój mowy?

Ssanie jest ściśle związane z połykaniem. Istnieją dwa sposoby połykania – niemowlęcy i poniemowlęcy. Niemowlęcy polega na połykaniu przy rozwartych szczękach z językiem wsuniętym między wałki dziąsłowe. Ten sposób powinien zaniknąć wraz z wyrastaniem zębów mlecznych. Wtedy pojawia się połykanie poniemowlęce ze zwartymi szczękami i językiem uniesionym do góry. Niestety, nie zawsze tak jest i jego brak dotyczy częściej dzieci, które były karmione butelką. To nieprawidłowe połykanie powoduje liczne wady zgryzu, ślinienie się podczas mówienia i wady wymowy. Jeśli podczas wymawiania niektórych głosek, język dziecka będzie wsuwał się między przednie zęby, zamiast unosić do góry (jak przy poniemowlęcym połykaniu), to zamiast czystych dźwięków usłyszymy świszcząco-szeleszczące. Możemy przypuszczać, że logopeda zdiagnozuje tę wadę jako seplenienie międzyzębowe. A przyczyną tych kłopotów może być źle profilowany smoczek na butelce czy namiętne ssanie smoczka-gryzaczka i utrzymywanie się niemowlęcego połykania.
Pamiętaj! Jeśli dziecko wyrosło już z wieku niemowlęcego i mocno się ślini, przyczyną może być niemowlęce połykanie. Skonsultuj się z logopedą. On pokaże Ci, jak nauczyć malca prawidłowego dla jego wieku połykania. To pomoże mu uniknąć kłopotów z mową.

Lepiej gdy dziecko ssie smoczek, czy kciuk?

Dzieci karmione piersią najczęściej wypluwają podany im smoczek-gryzaczek, bo przecież to coś innego (smoczek, nawet najbardziej przypominający pierś, jest jednak tylko smoczkiem!). Karmione butelką chętnie ssą i smoczek. Wynika to z tego, że ich potrzeba ssania podczas karmienia butelką nie zostaje zaspokojona. Smoczek je uspokaja i jeśli w chwili zdenerwowania go nie dostają, zaczynają ssać kciuk. A ssanie kciuka, według ortodontów, jest gorsze od ssania smoczka. Dlaczego? Bo dobry smoczek imituje brodawkę, kciuk nie. I jeszcze jedno – do ssania kciuka dzieci przywiązują się bardziej niż do ssania smoczka, ssą go dłużej niż smoczek. Ortodonci i logopedzi polecają smoczki typu Muller-Balter z krótką, nieco spłaszczoną częścią imitująca brodawkę.
Jeśli decydujemy się na smoczek, pamiętajmy, by pociecha nie spędzała całego dnia i nocy ze smoczkiem w buzi, nawet jeśli jest najlepszy. Gdy się bawi, jest w dobrym nastroju i ma zajętą uwagę, prawdopodobnie obejdzie się bez smoczka. Jeśli wieczorem potrzebuje go do zasypiania, nie znaczy wcale, że potrzebuje go też do spania. Gdy więc zaśnie, należy wyjąć go z buzi i nie bać się, że malec wpadnie w rozpacz, gdy się obudzi.
Pamiętaj! Jeśli masz wybierać między smoczkiem a kciukiem, zdecydowanie wybierz pierwszy. Kup smoczek polecany przez ortodontów.

Jaki powinien być smoczek?

  1. Najlepszy kształt smoczka to taki, który imituje kształt brodawki piersiowej.
  2. Jeśli dziecko wypluwa smoczek, znaczy to, że kształt mu nie odpowiada. Zrezygnuj z niego.
  3. Tarczka smoczka powinna mieć wycięcie pod nosek i otwory do wentylacji po obu stronach gumki. Zbyt duża tarczka może utrudniać dziecku oddychanie.
  4. Czas używania smoczka nie powinien przekraczać trzech miesięcy.

Krystyna Zielińska, psycholog logopeda

Zobacz także: Pożegnanie ze smoczkiem
Oceń artykuł

Ocena 6 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy