Sterylizacja butelek
fot. Fotolia

Sterylizacja butelek i smoczków

Sterylizacja przedmiotów służących do karmienia dziecka ma uchronić je przed zatruciem pokarmowym.
Sterylizacja butelek
fot. Fotolia
Sterylizacja przedmiotów służących do karmienia dziecka ma uchronić je przed zatruciem pokarmowym.

Przygotowywanie zdrowego posiłku dla dziecka jest bardzo ważne i należy je rozpocząć od sterylizacji butelek i smoczków. Pamiętaj, że zwykłe mycie akcesoriów służących do karmienia dziecka nie jest wystarczając by zapewnić całkowitą eliminację niebezpiecznych bakterii i że tylko sterylizacja pozwala na likwidację żywych mikroorganizmów, które mogą wywołać zatrucie pokarmowe. Prawidłowo wysterylizowany smoczek czy gryzak jest jałowy - nie zawiera żywych drobnoustrojów (także wirusów) oraz ich form przetrwalnikowych.
Jest wiele metod sterylizacji, którą z nich wybierzesz, zależy tylko od Ciebie.

Sterylizacja butelek i smoczków przez wygotowywanie

Sterylizacja przez wygotowywanie to skuteczny sposób niszczenia drobnoustrojów. Aby sterylizacja była przeprowadzona prawidłowo, należy ściśle przestrzegać czasu przeznaczonego na wygotowywanie akcesoriów służących do karmienia. Zbyt długie gotowanie smoczków sprawia, że są one klejące, nieprzyjemne w dotyku i szybko się zużywają . Należy pamiętać, by smoczki i butelki były całkowicie zanurzone w wodzie, a woda do której wkładasz przedmioty- wrząca.
Redakcja poleca: SIDS, czyli zespół nagłej śmierci łóżeczkowej u niemowląt: jak zapobiegać?
SIDS to zespół nagłej śmierci łóżeczkowej, który dotyka niemowląt. Dzieci są pozornie zdrowe, ale pewnego dnia nie budzą się już ze snu. Jednak rodzice nie są bez szans! Można zmniejszyć ryzyko SIDS i skutecznie zapobiegać nagłej śmierci łóżeczkowej niemowląt. Sprawdź, co to za choroba, i które dzieci są szczególnie zagrożone SIDS.

Sterylizacja butelek i smoczków na zimno

Zimna sterylizacja przy użyciu specjalnych preparatów. Ta metoda wymaga szczególnej uwagi, gdyż sterylizowane smoczki i butelki muszą być wolne od cząstek jedzenia. W przeciwnym razie sterylizacja nie jest skuteczna.

Sterylizacja parowa

Sterylizacja parowa przy użyciu sterylizatora parowego. Gorąca para wodna, bez udziału jakichkolwiek substancji chemicznych, zabija bakterie chorobotwórcze i wirusy. Po zakończonej sterylizacji wszystkie elementy mogą być przechowywane w sterylizatorze.

Sterylizacja w kuchence mikrofalowej

W kuchence mikrofalowej mikrofale działają na cząsteczki wody, które zaczynają drgać wytwarzając przez to ciepło. Wysoka temperatura sprawia, że bakterie i zarazki zostaną wyeliminowane. Nie należy jednak zapominać, że mikrofale oddziałują też na materiały, z których wykonane są butelki i smoczki. Ponieważ wciąż nie ma badań dotyczących oddziaływania mikrofal na przedmioty służące do karmienia, nie wiadomo czy sterylizowanie tych akcesoriów w kuchence mikrofalowej jest bezpieczne.

Zobacz także: Jak wybrać butelkę i smoczek do karmienia
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy