Jak przyspieszyć poranne wyjście do przedszkola
fot. Fotolia

Jak przyspieszyć poranne wyjście do przedszkola

Codziennie rano toczysz walkę ze swoim dzieckiem, a i tak wychodzicie spóźnieni z domu? Czas to zmienić i pomóc maluchowi w porannym szykowaniu.
Małgorzata Malinowska
Jak przyspieszyć poranne wyjście do przedszkola
fot. Fotolia

Chciałabyś, aby poranne wyjścia z domy przebiegały sprawnie, ale rozkładasz ręce, gdy po raz kolejny twoje dziecko gramoli się i ociąga. Musisz wiedzieć, że nie robi tego specjalnie. Dziecko nie potrafi tak szybko się zorganizować, jak dorosły. Musisz nim pokierować i dobrze zorganizować się już poprzedniego dnia.
Oto co możesz zrobić, aby przyspieszyć poranne wyjścia z domu:

1. Wstań wcześniej

Jeśli sama dobrze się zorganizujesz i wcześniej wstaniesz, żeby ogarnąć siebie, czy przygotować śniadanie, będziesz miała więcej czasu na wyprawienie dziecka i nie będziecie tego robić w pośpiechu.
Redakcja poleca: Piniata – jak ją zrobić? Instrukcja krok po kroku (film)
Piniata to coraz popularniejszy element dziecięcych przyjęć. Przedstawiamy prosty sposób, jak samodzielnie zrobić efektowną piniatę. Choć nie jest to skomplikowane, warto zabrać się do pracy z odpowiednim wyprzedzeniem, aby piniata zdążyła wyschnąć.

2. Obudź dziecko odpowiednio wcześnie

Zastanów się, ile czasu potrzebuje twoje dziecko, żeby zdążyć z porannymi obowiązkami: pobudka, mycie zębów, ubranie się, śniadanie. I bądź konsekwentna, jeśli chodzi o godzinę pobubki. Rano nie ma czasu na słabości: "A może jeszcze niech pośpi 5 minut". Takie bonusy zostaw na weekend.

3. Kładź dziecko wcześniej spać

Dlaczego maluch nie chce rano wstawać? Bo jest niewyspany. Poprzedniego dnia późno poszedł spać i teraz ściągnięcie go z łóżka graniczy z cudem. Jako rodzic musisz zadbać, żeby kładzenie spać odbywało się o stałej porze. To zaprocentuje następnego dnia tym, że dziecko będzie wyspane i wypoczęte.

4. Naszykujcie z dzieckiem ubranko poprzedniego dnia

Najwięcej czasu zajmuje rano szykowanie ubranka. Dawno już minął okres, kiedy sama wyciągałaś z szafy gotowy zestaw i ubierałaś swoją pociechę. Teraz przedszkolaki, zwłaszcza dziewczynki same wybierają swoją ulubioną bluzeczkę, czy spódnicę. Zatem poprzedniego dnia wieczorem poświęćcie czas na spakowanie plecaka i wybranie ubranka, które rano będzie czekało złożone na krzesełku.

Polecamy: Zobacz wiosenną modę dla dziewczynek - film

5. Zrób dziecku miłą pobudkę

Sama pamiętam, że tekst: "Wstawaj, bo się spóźnisz" nie był miłym początkiem dnia. Może warto pomyśleć o milszym sposobie budzenia: pogłaskaniu po główce, porannych pieszczotach, połaskotaniu, może przeczytaniu króciutkiej bajeczki, czy przytuleniu do misia.

6. Zamień poranne wyjście w zabawę

Wszystko można z dzieckiem zrobić, jeśli będzie się miało odpowiednie podejście. Nastaw minutnik na wykonywanie takich czynności jak: mycie zębów, ubieranie się, jedzenie śniadania. Oczywiście sama musisz wyznaczyć realny czas na wykonywanie tych czynności.

Polecamy: Jak przez zabawę zachęcić dziecko do mycia zębów
Oceń artykuł

Ocena 4 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy