GRY

Jak szybko i łatwo zajść w ciążę? Garść porad

Starania o dziecko nie muszą być monotonnym seksem co drugi dzień. Sprawdź, jak zwiększyć płodność oraz jak się kochać, by szybko zajść w ciążę.

para starająca się o dziecko
fot. Fotolia

Wiele osób twierdzi, że zajście w ciążę jest banalnie proste i do tego przyjemne :) Jednak pytania o szybkie zajście w ciążę i o to, jak przygotować się do ciąży wciąż pojawiają się u par starających się o dziecko. Jest kilka wskazówek, dzięki którym możecie szybciej zobaczyć dwie kreski na teście ciążowym – skorzystajcie z testów owulacyjnych, kalendarza dni płodnych i… koniecznie zadbajcie o dietę!

Seks częściej niż w dni płodne

By zwiększyć szanse na zajście w ciążę, kochajcie się nie tylko w czasie dni płodnych. Komórka jajowa w organizmie kobiety jest zdolna do zapłodnienia tylko przez jeden dzień w ciągu całego cyklu miesiączkowego. Mimo tego warto uprawiać seks nie tylko w czasie tego jednego, konkretnego, wyliczonego dnia – plemniki mają trochę dłuższą żywotność i dzięki temu zwiększa się szansa na zajście w ciążę. Jak? Ponieważ jeśli uprawiacie seks jeszcze przed rozpoczęciem się dni płodnych, po wytrysku plemniki są w stanie przeżyć w jamie macicy nawet kilka dni (2-5 dni). Śluz z szyjki macicy dodatkowo chroni plemniki przez nieprzyjaznymi warunkami aż do czasu owulacji. Dzięki temu mogą „poczekać” na dojrzałą komórkę jajową i dopiero, gdy będzie na to gotowa – zapłodnić ją. Jeśli dodatkowo będziecie częściej uprawiać seks, będziecie czerpali z niego większą przyjemność i nie będzie to zwykłe staranie o dziecko bez spontaniczności i przyjemnych odczuć. Przy częstym współżyciu i ok. 2-dniowej żywotności plemników, dochodzi do sytuacji, że w jamie macicy wciąż są obecne plemniki, więc zwiększa się szansa na zajście w ciążę. Dodatkowym atutem jest to, że częste współżycie sprawia, że zarówno żywotność plemników jest większa, ale także komórki jajowe są w lepszej kondycji. Plemniki zyskują na ruchliwości, jajowody i macica są lepiej ukrwione.

Redakcja poleca: Zanim zajdziesz w ciążę: przygotowania w 11 krokach [WIDEO]
Przemyślane starania o dziecko powinnaś rozpocząć rok wcześniej. Rzuć palenie, naucz się relaksować i poznaj swój cykl miesięczny. Zobacz film i poznaj najważniejsze rzeczy, które powinnaś zrobić, żeby przygotować swój organizm do ciąży.

Stres i używki – stanowcze nie!

Stresujący tryb życia, częste spożywanie alkoholu i palenie papierosów, nadmiar kofeiny, braki w śnie – to czynniki, które obniżają płodność i szkodzą m.in. plemnikom. Nasienie jest produktem bardzo wrażliwym, a na kondycję plemników może wpłynąć bardzo wiele czynników. Udowodnione zostało naukowo, że żywotności i ruchliwości plemników szkodzą też ciasne bokserki (bo dochodzi do przegrzewania jąder, w których produkowane są plemniki) oraz sygnał z sieci komórkowej czy wi-fi, które zaburzają pracę jąder przez niekorzystne fale elektromagnetyczne. Nie oznacza tego, że tylko mężczyzna musi o siebie zadbać. Równie istotne jest to, jakie przyzwyczajenia ma kobieta – spokojniejsze tempo życia, odstawienie papierosów i postawienie na aktywność fizyczną pozytywnie wpłyną na organizm. Takie zmiany mogą spowodować wzrost płodności i prawdopodobieństwa zajścia w ciążę nawet o 60 %. Dodatkowo ogranicz spożycie kawy – kofeina utrudnia transport komórki jajowej w jajowodzie.

Dieta dla par starających się o dziecko

Prawidłowa waga jest bardzo istotna w zwiększeniu płodności i szybkim zajściu w ciążę. Dodatkowe kilogramy zmniejszają płodność, ponieważ nadwaga może zaburzać owulację. Lekarze z Holandii przeprowadzili nawet badania, że kobiety z BMI powyżej 29 mogą mieć problemy z płodnością, nawet jeśli mają prawidłowy cykl miesiączkowy i prawidłową owulację. Należy jednak pamiętać, że odchudzanie jest równie niebezpieczne – zbyt niska waga u osób starających się o zajście w ciążę również negatywnie wpływa na płodność. Postawcie na dietę bogatą kwas foliowy, kwasy omega-3, tłusty nabiał, orzechy oraz dużą ilość witaminy E, nazywaną witaminą płodności (jej źródłem są oleje roślinne, pestki i nasiona, np. dynia lub chia).

Narzędzia pomagające w szybkim zajściu w ciążę

Jeśli zastanawiasz się jak szybko zajść w ciążę, skorzystaj dodatkowo z narzędzi, które ułatwią ci wyznaczenie najlepszego czasu na starania o dziecko w trakcie cyklu miesiączkowego. Skorzystajcie z wyliczeń, które niesie ze sobą kalendarz dni płodnych – wyznaczycie dzięki niemu dzień owulacji i czas największego prawdopodobieństwa zajścia w ciążę. Możesz też skorzystać z testu owulacyjnego, który na podstawie moczu (i zawartego w nim poziomu hormonu LH) wyznaczy szczyt śluzu płodnego, czyli także i dni płodnych.

Zobacz także:

Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Zrób test

Warto wiedzieć