jak zajść w ciążę
fot. Adobe Stock

Jak zajść w ciążę szybko i łatwo – 5 sprawdzonych metod i pozycji

Starania o dziecko u niektórych mogą przebiec błyskawicznie, a u innych stają się wieloletnimi zmaganiami. Aby wspomóc szybkie i skuteczne zajście w ciążę warto zacząć od przyjrzenia się swojemu stylowi życia i diecie.
Martyna Pstrąg
jak zajść w ciążę
fot. Adobe Stock
Jak zajść w ciążę szybko, naturalnie i... łatwo? Coraz więcej par zadaje sobie to pytanie, gdyż coraz więcej z nich ma kłopoty z płodnością. Jest kilka sposobów, aby szybciej zobaczyć dwie kreski na teście ciążowym. Należą do nich między innymi testy owulacyjne, kalendarz dni płodnych, a także... odpowiednia dieta! Sprawdź, jak można zwiększyć szanse na zajście w ciążę.

Spis treści:
 1. Jak często się współżyć, żeby zajść w ciążę
 2. Jakie pozycje ułatwiają zajście w ciążę
 3. Kiedy najszybciej można zajść w ciążę
 4. Stres i używki a zajście w ciążę
 5. Jak naturalnie wspomóc zajście w ciążę - odpowiednia dieta
Pytania dotyczące zajścia w ciążę:

1. Uprawiaj seks częściej niż w dni płodne

Komórka jajowa w organizmie kobiety jest zdolna do zapłodnienia tylko przez jedną dobę w ciągu całego cyklu miesiączkowego. Ale są sposoby, aby zwiększyć szanse plemników na dotarcie do komórki jajowej kobiety. 

Jak często współżyć, żeby zajść w ciążę:

 • kochajcie się nie tylko w czasie dni płodnych;
 • uprawiajcie seks 3 razy w tygodniu – wtedy trudno „przegapić” owulację i najbardziej płodny okres.


Jeżeli kochacie się przed rozpoczęciem dni płodnych, plemniki po wytrysku są w stanie przeżyć w jamie macicy nawet kilka dni (2-5 dni). Dodatkowo śluz z szyjki macicy chroni spermę przez nieprzyjaznymi warunkami aż do czasu owulacji. Dzięki temu plemniki mogą „poczekać” na dojrzałą komórkę jajową i zapłodnić ją, dopiero gdy będzie na to gotowa.

Częste współżycie sprawia, że poprawia się żywotność i ruchliwość plemników oraz kondycja komórek jajowych. Jajowody i macica są lepiej ukrwione.

Redakcja poleca: Wyprawka do szpitala – dla mamy i dziecka [WIDEO]
Nie warto zwlekać do ostatniej chwili ze spakowaniem rzeczy do szpitala dla ciebie i dla dziecka. Zrób to na około miesiąc przed planowanym terminem porodu. Zobacz w naszym filmie, co powinno się w znaleźć w torbie do szpitala.

2. Kochaj się w odpowiedniej pozycji

Niektóre pozycje seksualne mogą ułatwiać naturalne zajście w ciążę:

 • kobieta leży w „pozycji klasycznej” na plecach – w takim położeniu nasienie po odbytym stosunku pozostaje najbliżej szyjki macicy;
 • pozycja kolankowo-łokciowa – może ułatwić zajście w ciążę przy tyłozgięciu macicy i problemami z jakością nasienia.


Po współżyciu w wybranej pozycji seksualnej, warto poleżeć przez 15 minut z uniesionymi w górę nogami. Można oprzeć je o ścianę albo podłożyć pod biodra wałek lub zwiniętą poduszkę. Osoby wysportowane mogą zrobić tzw. świecę.

Uwaga! Jeśli chcesz ułatwić zajście w ciążę, podczas stosunku nie używaj żadnych nawilżaczy – są zabójcze dla plemników. Zrezygnuj też z preparatów do higieny intymnej, np. olejków, mydeł, dezodorantów.

3. Wylicz, kiedy najłatwiej zajść w ciążę

Jeżeli zastanawiasz się jak szybko zajść w ciążę, sięgnij po dodatkowe narzędzia ułatwiające wyznaczenie najlepszego czasu na starania o dziecko w trakcie cyklu miesiączkowego.

W wyliczeniach może ci pomóc:

 • kalendarz dni płodnych – dokładnie wyznacza dzień owulacji i czas największego prawdopodobieństwa zajścia w ciążę.
 • test owulacyjny – wyznaczy szczyt śluzu płodnego, czyli także dni płodnych. Jest bardzo prosty w obsłudze. Aby z niego skorzystać, podobnie jak przy teście ciążowym należy pobrać próbkę moczu. Test wskaże poziom hormonu luteinizującego LH, którego stężenie gwałtownie rośnie 2-3 dni przed owulacją (czytaj więcej o wadach i zaletach tekstów owulacyjnych).

4. Ogranicz stres i używki

To rada zarówno dla kobiet jak i mężczyzn. Plemniki „nie lubią" niezdrowego trybu życia mężczyzny. Czynnikami obniżającymi płodność i szkodzącymi nasieniu są:

 • stresujący tryb życia
 • częste spożywanie alkoholu
 • palenie papierosów
 • nadmiar kofeiny
 • niedobory snu.


Naukowcy dowiedli, że żywotności i ruchliwości plemników szkodzą także ciasna bielizna (dochodzi do przegrzewania jąder) oraz fale elektromagnetyczne pochodzące z sieci komórkowych lub wi-fi.

Kobieta również musi zadbać o zdrowy styl życia – o spokojniejsze tempo dnia codziennego, odstawienie papierosów i postawienie na aktywność fizyczną. To może spowodować wzrost płodności i prawdopodobieństwa zajścia w ciążę nawet o 60 proc.

5. Wypróbuj dietę dla par starających się o dziecko

Dodatkowe kilogramy zmniejszają płodność u kobiety, ponieważ nadwaga może zaburzyć owulację. Z badań wynika, że kobiety z BMI powyżej 29 mogą mieć problemy z płodnością, nawet jeżeli mają prawidłowy cykl miesiączkowy. Odchudzanie również jest niebezpieczne – zbyt niska waga negatywnie wpływa na płodność.

Aby zajść w ciążę, warto postawić na dietę bogatą w:

 • kwas foliowy
 • kwasy omega-3
 • tłusty nabiał
 • orzechy - poprawiają również jakość nasienia
 • dużą ilość witaminy E - nazywana jest witaminą płodności, znajdziesz ją w olejach roślinnych, pestkach i nasionach dyni, chia;
 • w witaminę A – jest m.in. w marchwi, pomidorach, papryce, morelach, brzoskwiniach, czerwonym grejpfrucie;
 • w witaminę C – poprawia ruchliwość plemników;
 • cynk – ryby, owoce morza, rośliny strączkowe, pełnoziarniste pieczywo pszenne.

Czy można zajść w ciążę podczas okresu?

Szanse na zajście w ciążę podczas okresu są bliskie zeru - dla większości kobiet jest to okres niepłodności. Jednak przy nieregularnych miesiączkach trudno jest określić moment jajeczkowania.

Zdarzają się sytuacje, gdy dochodzi do zapłodnienia podczas krwawienia śródmiesiączkowego towarzyszącego niektórym kobietom np. w trakcie owulacji. Warto więc takich sytuacjach zabezpieczyć się przed niechcianą ciążą i w trakcie współżycia stosować prezerwatywy.

Czy można zajść w ciążę bez wytrysku?

Teoretycznie tak, jednak w rzeczywistości jest to bardzo mało prawdopodobne. Istnieje możliwość przeniesienia plemników do pochwy za pomocą ręki czy ust, jednak będzie ich za mało do zapłodnienia. Ponadto bez ciśnienia wywołanego wytryskiem plemniki nie mają szans na dotarcie do komórki jajowej.

Większość obaw dotyczących możliwości zajścia w ciążę bez wytrysku dotyczy preejakulatu, czyli substancji, która pojawia się na członku jeszcze przed wytryskiem. Jest to płyn wydzielany podczas silnego pobudzenia, który może pojawić się w trakcie pieszczot lub stosunku przerywanego. Mogą się w nim znajdować plemniki, jednak jest ich za mało i najczęściej mają upośledzoną ruchliwość. Stąd prawdopodobieństwo zapłodnienia preejakulatem jest bardzo małe.

Jak szybko po miesiączce mogę zajść w ciążę?

Dni płodne zależą od długości cyklu miesiączkowego oraz jego regularności u kobiety. Po fazie krwawienia miesiączkowego następuje faza pęcherzykowa, w której szanse na zajście w ciążę wzrastają.

Faza ta charakteryzuje się różną długością, nawet u tej samej kobiety (najczęściej od 9 do 11 dni). Kończy się uwolnieniem komórki jajowej, czyli owulacją - jest to 14 dzień w regularnych cyklach. Po niej następuje kluczowe 48 godzin, czyli najbardziej płodny czas w trakcie dni płodnych. Jeżeli w tym momencie komórka jajowa spotka się z plemnikiem w jajowodzie, szansa na zajście w ciążę jest bardzo duża.

Kiedy jest najlepszy wiek na zajście w ciążę?

Lekarze apelują, aby nie odkładać decyzji o dziecku na zbyt późno. Zegary biologiczne współczesnych kobiet nabrały tempa i sporo przyśpieszyły. Problem z płodnością coraz częściej dotyczy nawet 20-latek. Według naukowców kobiety w wieku 19-25 lat mają aż 50 proc. szans na zajście w ciążę. Później ten procent drastycznie maleje - powyżej 27 lat szanse na dziecko spadają już do 40 proc.

Dlaczego nie zachodzisz w ciążę?

Oto 5 najczęstszych powodów, dla których nie zachodzisz w ciążę:


Psychika ma ogromny wpływ na fizyczne funkcjonowanie organizmu, więc staraj się zrelaksować, odgonić złe myśli – być może tyle wystarczy, byś w końcu zaszła w ciążę.

Optymalnym czasem starania się o dziecko jest pół roku, jeżeli po upływie 6 miesięcy nadal się nie udaje, należy zastanowić się nad stanem swojego zdrowia, przeanalizować tryb życia itp. Po upływie roku i dalszych niepowodzeniach udaj się z wizytą do specjalisty.

Zobacz także:

Oceń artykuł

Ocena 5 na 56 głosy

Zobacz także

Popularne tematy