jak zajść w ciążę
fot. Adobe Stock

Jak szybko i łatwo zajść w ciążę? Oto 5 sprawdzonych sposobów

Starania o dziecko nie muszą być monotonnym seksem co drugi dzień. Sprawdź, jak się kochać, aby szybko zajść w ciążę.
Martyna Pstrąg
jak zajść w ciążę
fot. Adobe Stock
Wiele osób twierdzi, że zajście w ciążę jest banalnie proste i do tego przyjemne. To prawda. Jednak pytania o szybkie zajście w ciążę wciąż pojawiają się u par starających się o dziecko, gdyż coraz więcej z nich boryka się z kłopotami z płodnością. Jest kilka sposobów, aby szybciej zobaczyć dwie kreski na teście ciążowym. Skorzystajcie z testów owulacyjnych, kalendarza dni płodnych i... koniecznie zadbajcie o dietę!

 

Seks częściej niż w dni płodne

Komórka jajowa w organizmie kobiety jest zdolna do zapłodnienia tylko przez jedną dobę w ciągu całego cyklu miesiączkowego. Ale są sposoby, aby zwiększyć szanse plemników na dotarcie do komórki jajowej kobiety. Dlatego:

 • kochajcie się nie tylko w czasie dni płodnych;
 • uprawiajcie seks 3 razy w tygodniu - wtedy trudno "przegapić" owulację i najbardziej płodny okres.


Jeżeli kochacie się jeszcze przed rozpoczęciem dni płodnych, plemniki są w stanie po wytrysku przeżyć w jamie macicy nawet kilka dni (2-5 dni). Dodatkowo śluz z szyjki macicy chroni spermę przez nieprzyjaznymi warunkami aż do czasu owulacji. Dzięki temu mogą "poczekać" na dojrzałą komórkę jajową i dopiero gdy będzie na to gotowa – zapłodnić ją.

Częste współżycie sprawia, że poprawia się żywotność i ruchliwość plemników oraz kondycja komórek jajowych. Jajowody i macica są lepiej ukrwione.
Redakcja poleca: Jak szybko zajść w ciążę? - film
Poznaj 5 sprawdzonych sposobów, które sprawią, że szybko ujrzysz dwie kreski na teście ciążowym.

W jakich pozycjach można zajść w ciążę?

Są pozycje seksualne sprzyjające poczęciu:

 • kobieta leży w "pozycji klasycznej" na plecach – w takim położeniu nasienie po odbytym stosunku pozostaje najbliżej szyjki macicy;
 • pozycja kolankowo-łokciowa.


Po współżyciu, w wybranej pozycji seksualnej, poleż jeszcze przez 15 minut z uniesionymi w górę nogami. Możesz oprzeć je o ścianę albo podłożyć pod biodra wałek lub zwiniętą poduszkę. Jeżeli jesteś wysportowana – zrób świecę.

Uwaga! Podczas stosunku nie używaj żadnych nawilżaczy – są zabójcze dla plemników. Zrezygnuj też z preparatów do higieny intymnej, np. olejków, mydeł, dezodorantów.

Stres i używki – stanowcze nie!

Plemniki "nie lubią" niezdrowego trybu życia mężczyzny. Czynnikami obniżającymi płodność i szkodzącymi nasieniu są:

 • stresujący tryb życia;
 • częste spożywanie alkoholu;
 • palenie papierosów;
 • nadmiar kofeiny;
 • niedobory snu.


Naukowcy dowiedli, że żywotności i ruchliwości plemników szkodzą także ciasna bielizna (dochodzi do przegrzewania jąder) oraz fale elektromagnetyczne pochodzące z sieci komórkowych lub wi-fi.

Ale także kobieta musi zadbać o zdrowy styl życia - o spokojniejsze tempo dnia codziennego, odstawienie papierosów i postawienie na aktywność fizyczną. To może spowodować wzrost płodności i prawdopodobieństwa zajścia w ciążę nawet o 60 proc.

Dieta dla par starających się o dziecko

Dodatkowe kilogramy zmniejszają płodność u kobiety, ponieważ nadwaga może zaburzyć owulację. Z badań wynika, że kobiety z BMI powyżej 29 mogą mieć problemy z płodnością, nawet jeżeli mają prawidłowy cykl miesiączkowy. Także odchudzanie jest niebezpieczne – zbyt niska waga negatywnie wpływa na płodność.

Aby zajść w ciążę, warto postawić na dietę bogatą w:

 • kwas foliowy;
 • kwasy omega-3;
 • tłusty nabiał;
 • orzechy;
 • dużą ilość witaminy E - nazywana jest witaminą płodności, znajdziesz ją w olejach roślinnych, pestkach i nasionach dyni, chia;
 • w witaminę A - jest m.in. w marchwi, pomidorach, papryce, morelach, brzoskwiniach, czerwonym grejpfrucie;
 • w witaminę C - poprawia ruchliwość plemników;
 • cynk - ryby, owoce morza, rośliny strączkowe, pełnoziarniste pieczywo pszenne.

 

Wylicz, kiedy najlepiej zajść w ciążę

Jeżeli zastanawiasz się jak szybko zajść w ciążę, sięgnij po dodatkowe narzędzia ułatwiające wyznaczenie najlepszego czasu na starania o dziecko w trakcie cyklu miesiączkowego. Skorzystaj z wyliczeń przy pomocy:

 

 • kalendarza dni płodnych – wyznacza dzień owulacji i czas największego prawdopodobieństwa zajścia w ciążę;
 • testu owulacyjnego - na podstawie moczu i zawartego w nim poziomu hormonu LH wyznaczy szczyt śluzu płodnego, czyli także dni płodnych.


 

Czy mogę zajść w ciążę podczas okresu?

Szanse na zajście w ciążę podczas okresu są prawie równe zeru - dla większości kobiet jest to okres niepłodności. Jednak przy nieregularnych miesiączkach trudno jest określić moment jajeczkowania. Zdarzają się także sytuacje, gdy dochodzi do zapłodnienia podczas krwawienia śródmiesiączkowego towarzyszącego niektórym kobietom np. w trakcie owulacji.

Dlatego warto w takich sytuacjach zabezpieczyć się przed niechcianą ciążą i w trakcie współżycia stosować prezerwatywy.

Czy można zajść w ciążę bez wytrysku?

Teoretycznie tak, jednak w rzeczywistości jest to bardzo mało prawdopodobne. Istnieje możliwość przeniesienia plemników do pochwy za pomocą ręki czy ust, jednak będzie ich za mało do zapłodnienia. Ponadto bez ciśnienia wywołanego wytryskiem plemniki nie mają szans na dotarcie do komórki jajowej.

Większość obaw dotyczących możliwości zajścia w ciążę bez wytrysku dotyczy preejakulatu, czyli substancji, która pojawia się na członku jeszcze przed wytryskiem. Jest to płyn wydzielany podczas silnego pobudzenia, który może pojawić się w trakcie pieszczot lub stosunku przerywanego. Mogą się w nim znajdować plemniki, jednak jest ich za mało i najczęściej mają upośledzoną ruchliwość. Stąd prawdopodobieństwo zapłodnienia preejakulatem jest bardzo małe.

Jak szybko po miesiączce mogę zajść w ciążę?

Dni płodne zależą od długości cyklu miesiączkowego oraz jego regularności u kobiety. Po fazie krwawienia miesiączkowego następuje faza pęcherzykowa, w której szanse na zajście w ciążę wzrastają.

Faza ta charakteryzuje się różną długością, nawet u tej samej kobiety (najczęściej od 9 do 11 dni). Kończy się uwolnieniem komórki jajowej, czyli owulacją - jest to 14 dzień w regularnych cyklach. Po niej następuje kluczowe 48 godzin, czyli najbardziej płodny czas w trakcie dni płodnych. Jeżeli w tym momencie komórka jajowa spotka się z plemnikiem w jajowodzie, szansa na zajście w ciążę jest bardzo duża.

Kiedy jest najlepszy wiek na zajście w ciążę?

Lekarze apelują, aby nie odkładać decyzji o dziecku na zbyt późno. Zegary biologiczne współczesnych kobiet nabrały tępa i sporo przyśpieszyły. Problem z płodnością coraz częściej dotyczy nawet 20-latek. Według naukowców kobiety w wieku 19-25 lat mają aż 50 proc. szans na zajście w ciążę. Później ten procent drastycznie maleje - powyżej 27 lat szanse na dziecko spadają już do 40 proc.

Dlaczego nie zachodzisz w ciążę?

Oto 5 najczęstszych powodów, dla których nie zachodzisz w ciążę:

 • endometrioza;
 • zaburzenia owulacji - powoduje je zespół policystycznych jajników, hiperprolaktynemia, silny stres;
 • wady w budowie macicy - mięśniaki, polipy lub zrosty;
 • niedrożność jajowodów;
 • zaburzenia hormonalne.


Psychika ma ogromny wpływ na fizyczne funkcjonowanie organizmu, więc staraj się zrelaksować, odgonić złe myśli - być może tyle wystarczy byś w końcu zaszła w ciążę.

Optymalnym czasem starania się o dziecko jest pół roku, jeżeli po upływie 6 miesięcy nadal się nie udaje, należy zastanowić się nad stanem swojego zdrowia, przeanalizować tryb życia itp. Po upływie roku i dalszych niepowodzeniach udaj się z wizytą do specjalisty.


 

Oceń artykuł

Ocena 5 na 46 głosy

Zobacz także

Popularne tematy