jak tata może pomóc mamie

Czego mamy potrzebują od swoich partnerów? 5 wskazówek dla ojców

Mamo, wydrukuj to i pokaż swojemu mężowi. Tato, przeczytaj i zapamiętaj!
Karolina Stępniewska
jak tata może pomóc mamie
Dla kobiety, która właśnie została matką, nawet najdrobniejsza pomoc i wyraz troski jest na wagę złota. Często jednak nie potrafimy prosić o pomoc, czekamy aż ktoś sam się domyśli, a nawet kiedy to zrobi, odmawiamy, twierdząc, że wszystko jest w porządku. Nauczono nas, że proszenie o pomoc i jej przyjmowanie jest oznaką słabości, a etos Matki Polki zaprogramował nas do myślenia, że dobra matka ze wszystkim da sobie radę sama, a jeśli jest inaczej, to znaczy, że nie nadaje się do tej roli – przecież inne matki sobie radzą bez pomocy. Prawda? Nie! 

Po porodzie jesteśmy wrażliwe, obolałe, zmęczone, przestraszone. Łatwo się wzruszamy, nastrój mamy obniżony (cóż, natura tak nas urządziła), a łzy mamy na zawołanie. Zamiast zaciskać zęby i cierpieć w samotności, komunikujmy swoje potrzeby. Ileż to razy, zamiast poprosić mężów o wyrzucenie śmieci, robiłyśmy to same, a potem wypominałyśmy im, że nigdy tego nie robią? Pora to zmienić! 

Powiedz swojemu ukochanemu, jakiej pomocy od niego oczekujesz. Dobra komunikacja to podstawa! Na początek możesz podsunąć mu tę ściągę - oto 5 rzeczy, których mamy potrzebują od swoich partnerów:

1. Jedzenie

Jestem całkowicie pochłonięta karmieniem na żądanie, dochodzeniem do siebie po porodzie, poznawaniem naszego dziecka, uczeniem się nowej rzeczywistości. Brakuje mi czasu i siły, by pomyśleć o sobie i zadbać o to, by lodówka była pełna, a ja najedzona. Zadbaj proszę o zakupy spożywcze, przygotuj kolację, przypominaj mi o tym, że muszę jeść. Zrób kanapkę.
Redakcja poleca: Jakie błędy popełniają mamy odchudzające się po porodzie? Film
Schudnąć po ciąży – to marzenie wielu mam. Jednak, jak tłumaczy kosmetolog Anna Salomon, szczupła sylwetka wymaga cierpliwości i wytrwałości. Jakie zatem są najczęstsze błędy świeżo upieczonych mam podczas odchudzania? Sprawdź i i sama ich nie popełnij.

2. Przewijaj

Nawet jeśli czasem sprawiam wrażenie, że nie dopuszczam cię do opieki nad naszym dzieckiem, tak naprawdę bardzo chcę, żebyś był zaangażowanym ojcem, obecnym w jego życiu od samego początku. Wiem, że w ten sposób budujesz głęboką więź z naszym dzieckiem, a ja mogę złapać oddech. Dlatego nie martw się, kiedy krzywo spojrzę na źle zapięte body – przewijaj, przebieraj, kąp, zabieraj na spacery. Nie krępuj się! 

3. Rozmawiaj ze mną

Jeszcze nigdy tak bardzo się wszystkim nie martwiłam jak teraz. Pozwól mi mówić o swoich obawach i lękach, nie przewracaj oczami, nie bagatelizuj, wysłuchaj mnie. Dyskutujmy i szukajmy rozwiązań razem. Działajmy jako drużyna. Potrzebuję tego wsparcia.

4. Praw mi komplementy

Tak, mój świat kręci się wokół dziecka, ale nadal chciałabym czuć się kobieco i pięknie i wiedzieć, że ci się podobam. Moje ciało po ciąży zmieniło się, muszę je na nowo zaakceptować i pokochać. Pomóż mi w tym. Twoje miłe słowa mogą zdziałać dla mnie cuda.

5. Podaruj mi chwilę przerwy

Bycie mamą to zadanie całodobowe Nasze dziecko ciągle mnie potrzebuje, a ja potrzebuję jego. Lubię mieć pewność, że jest bezpieczne, nakarmione, nie jest mu zimno, niczego mu nie potrzeba. Ten czas jest piękny i wiem, że kiedyś będzie mi tego brakowało. A jednak, nawet teraz, potrzebuję też chwili tylko dla siebie – po to, by zrobić coś, co dotyczy tylko mnie. Weź dziecko na spacer, żebym mogła wziąć relaksującą kąpiel, wyskoczyć do fryzjera, czy po prostu przeczytać ulubiony magazyn. 

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy