niemowlę z mamą
fot. Fotolia

Jak uczyć niemowlę miłości: radzi znana psycholog

Od tego, czy dziecko nauczy się kochać mamę i tatę, zależy, czy będzie umiało kochać jako dorosły i tworzyć dobre związki. Miłości do rodziców niemowlę uczy się w kolejnych miesiącach. Jak uczyć dziecko kochać, radzi dr Aleksandra Piotrowska, psycholog.
Katarzyna Pinkosz
niemowlę z mamą
fot. Fotolia
W pierwszych miesiącach życia dziecko nie tylko rośnie, przybiera na wadze, ale też nawiązuje relację z mamą i tatą. Uczy się miłości.
Czytaj też: Wiemy, co widzi, słyszy i czuje noworodek

Więź niemowlę - rodzice

- Nie można powiedzieć, że od urodzenia dziecko jest przepełnione miłością do mamy czy taty. Tego dziecko musi się nauczyć - mówi dr Aleksandra Piotrowska, psycholog dziecięcy z Wyższej Szkoły Pedagogicznej ZNP, autorka wielu publikacji dla rodziców.
Podstawą jest tworzenie więzi z rodzicami.  
- W psychologii używamy terminu: przywiązanie. To jest taki prototyp relacji, jakie dziecko będzie nawiązywać w przyszłości z innymi ludźmi - dodaje dr Piotrowska.
Pierwsze 6-7 miesięcy życia to okres przygotowujący do wytworzenia bliskiej relacji z mamą i tatą. W zależności od tego, jakie doświadczenia będą stawały się udziałem dziecka, bliska relacja z mamą lub tatą może się pojawić albo nie.
Jeśli dziecko jest obdarzane czułą, serdeczną opieką, jeśli zgłaszane przez dziecko sygnały niezadowolenia spotykają się z odpowiedzią ze strony otoczenia, to ok. 8. miesiąca można już zauważyć pierwsze dowody istniejącego przywiązania do rodzica.
Redakcja poleca: Piniata – jak ją zrobić? Instrukcja krok po kroku (film)
Piniata to coraz popularniejszy element dziecięcych przyjęć. Przedstawiamy prosty sposób, jak samodzielnie zrobić efektowną piniatę. Choć nie jest to skomplikowane, warto zabrać się do pracy z odpowiednim wyprzedzeniem, aby piniata zdążyła wyschnąć.

Przełom 8. miesiąca

Pierwsze oznaki tego, że dziecko inaczej traktuje rodziców widać ok. 8-9 miesiąca. Do tej pory niemowlę reagowało taką samą radością na widok mamy, taty, babci, jak obcej osoby, która pochylała się nad wózkiem i zagadywała dziecko. Do każdego tak samo chętnie uśmiechało się, chciało iść na rączki.
Ok. 8. miesiąca dziecko wyraźnie zaczyna wyróżniać mamę, tatę i inne znane osoby od obcych. Na widok obcej osoby na twarzy dziecka widać przestrach, powagę, wiele dzieci zaczyna płakać.
- Dziecko zaczęło dzielić świat na kilka osób, które dobrze już zna, z którymi czuje więź i do których jest przywiązane i na całą resztę, której nie zna - wyjaśnia dr Piotrowska.

Więzi na całe życie

- Więź, która rodzi się w pierwszych miesiącach życia między dzieckiem a rodzicami ma wpływ na to, co dziecko przez kolejne miesiące i lata będzie myśleć o ludziach i o świecie: czy są dla mnie dobrzy, sympatyczni, czy warto się z nimi kontaktować, czy mogą nas od nich spotykać dobre rzeczy, czy też może oni to niespecjalnie przejmują się tym, co się ze mną dzieje. Albo jeszcze gorsza opcja: ze strony ludzi nie można oczekiwać niczego dobrego - przekonuje dr Piotrowska. To wszystko zależy od tego, jakie dziecko zgromadzi doświadczenia w pierwszych miesiącach życia.

Jak stworzyć dobrą więź mama - dziecko

  • Okazuj dziecku miłość, daj mu swój czas.
  • Odpowiadaj na wysyłane przez niego sygnały: głodu, pragnienia, niewygody, bólu.
  • Nie zostawiaj dziecka samego, gdy płacze.
  • Jak najczęściej dziecko przytulaj.
Czytaj też: Dziś tata usypia dziecko

Karmienie piersią a tworzenie więzi

Dlaczego karmienie piersią jest tak ważne w tworzeniu więzi mamy i dziecka?
- Nie ma zmysłu, który nie byłby angażowany przy karmieniu piersią. Dziecko nie tylko angażuje smak, ale też dotyk, i to nie tylko ustami, ale też rączką: raz trafi rączką na pierś, innym razem na, guzik, włosy: warto zwrócić uwagę na to, jak  zróżnicowane są przy tym bodźce dotykowe. Dziecko odbiera też temperaturę ciała mamy: czuje ciepło, którego by nie czuje, gdy jest karmione butelką - dodaje dr Piotrowska.
Czytaj też: Kim jest mama? Ma 6 par rąk i 3 pary oczu
Oceń artykuł

Ocena 6 na 3 głosy

Zobacz także

Popularne tematy