jak ubierać niemowlaka, czy niemowlę marznie
fot. Fotolia

Jak ubierać niemowlaka – 5 prostych zasad

Jak ubierać niemowlaka? Cóż, zanim nauczysz się odróżniać, kiedy noworodkowi jest zbyt ciepło, a kiedy za zimno, ubieraj go po prostu tak, jak tobie samej byłoby komfortowo, gdybyś leżała bez ruchu. A poza tym stosuj kilka zasad.
Aleksandra Sokalska
jak ubierać niemowlaka, czy niemowlę marznie
fot. Fotolia

1. Zastanów się, czy niemowlę nie zmarznie

Opieraj się na własnej intuicji i własnych odczuciach, chyba że jesteś szczególnym zmarzlakiem lub zawsze jest ci ciepło. Tego, czy dziecko jest odpowiednio ciepło ubrane, nie sprawdzisz, dotykając jego rączek czy nóżek. Są one u dziecka zwykle chłodniejsze niż reszta ciała z powodu niedojrzałości układu krążenia. Również kichanie nie sygnalizuje, że dziecku jest zimno. Może to być reakcja na światło słoneczne lub potrzeba oczyszczenia nosa.
Redakcja poleca: Rozwój niemowlęcia w 1. miesiącu życia - film
Zobacz, co potrafi miesięczne dziecko.

2. Ubieraj niemowlę na cebulkę

Body, śpioszki, bluza lub sweterek, a do tego, jeśli trzeba, kurteczka. Albo rajstopki, skarpetki, spodenki... Rodzajów garderoby dla dziecka jest tak dużo, że na pewno uda ci się skomponować strój z kilku warstw – zgodnie z temperaturą otoczenia. Ubieranie na cebulkę jest bardzo wygodne, bo zawsze szybko możesz zdjąć lub założyć dodatkową warstwę ubrania.

Obejrzyj film, jak ubierać niemowlę

3. Dotknij karku niemowlaka

Dziecko z pewnością pokaże ci, że jest mu zimno płaczem. Sprawdź wówczas, czy szyja i ramiona dziecka są ciepłe. Jeśli tak, to leje łzy z innego powodu, bo powodów do płaczu jest mnóstwo! Gdy karczek jest chłodny, okryj niemowlaka. Jeżeli natomiast dziecko jest spocone, ściągnij mu jedną warstwę ubranka.

4. Uważaj na główkę niemowlaka

To przez głowę umyka najwięcej ciepła (jest stosunkowo duża i pozbawiona włosków). Do ukończenia pierwszego roku życia nawet w ciepłe dni powinnaś zakładać dziecku czapeczkę. W upały – kapelusik lub czapkę z daszkiem chroniącą oczy i buzię przed słońcem.

Sprawdź także, jak przetrwać upał

W mieszkaniu dziecko nie powinno mieć na głowie czapeczki, pod warunkiem że w pokoju jest dostatecznie ciepło. Aby upewnić się, że to prawda, wyobraź sobie, że masz odkrytą nie tylko głowę i szyję, ale także część ramion. Ciepło? Jeśli nie, włóż dziecku czapeczkę.

5. Chroń niemowlę, kiedy śpi

Dlaczego dziecko nie chce spać? – zastanawiasz się pewnie czasem. A powodem może być właśnie zmarznięcie lub przegrzanie. Dlatego także podczas snu dodatkowo chroń niemowlę przed utratą ciepła. Śpiące dziecko niewiele się rusza, a więc nie rozgrzewa się i trzeba to zrekompensować za pomocą ubrania. W chłodniejsze dni przykrywaj je dodatkowym kocykiem dla niemowlaka. Pamiętaj jednak, żeby nie przesadzić, bo wtedy niemowlęciu będzie po prostu za gorąco!
Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy